Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

31 października 2018 r.
19:27

Tak Lublin będzie świętował 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości [program wydarzeń]

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga

W niedzielę zacznie się kulminacja miejskich obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zobaczymy m.in. inscenizację wydarzeń, które rozegrały się przy pl. Litewskim, gdzie w Pałacu Lubomirskich urzędował tymczasowy rząd Republiki Polskiej. Ale to tylko jedna z wielu zaplanowanych atrakcji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dzięki inscenizacji będzie można wczuć się w to, co czuli mieszkańcy Lublina słuchając premiera odrodzonej Polski, Ignacego Daszyńskiego, który przemawiał z balkonu pałacu będącego dziś siedzibą Wydziału Politologii UMCS.

Kiedyś nie było tutaj uczelni, a nazwisko Daszyńskiego nie było tylko mglistym wspomnieniem z podręcznika historii lub napisem z wyświetlacza miejskiego autobusu. 100 lat temu to Lublin ogłoszono siedzibą władz wyzwolonej Polski i to u nas Polki usłyszały, że dostają te same prawa wyborcze, co mężczyźni.

W niedzielę te same słowa padną z ust aktora, który wyjdzie na balkon dwukrotnie: o godz. 13 i 14.30. Wcześniej, w południe, będzie można zobaczyć obok archikatedry rekonstrukcję wojskowej przysięgi żołnierzy narodowości polskiej. Nikt nie powinien się też zdziwić widząc na ulicy w tę niedzielę wojskowe patrole w strojach z międzywojnia. – Warto przypomnieć to wielkie, historyczne wydarzenie – mówi prezydent Krzysztof Żuk.

Właśnie tak ma się zacząć kilkudniowa kulminacja obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, zaś Pałac Lubomirskich znów będzie w centrum wydarzeń.

– 7 i 8 listopada będzie tu improwizacja teatralna przedstawiająca obrady Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej – mówi Iwona Hofman, dziekan Wydziału Politologii UMCS. Tak jak niedzielnym przemówieniem, tak również obradami rządu zajmą się Poławiacze Pereł Improv Teatr. – Zagramy pięć, sześć razy – zapowiada Marcin Wąsowski, jeden z aktorów.

Spektakle to nie wszystko, będą również poważne rozmowy o wolności. Chociażby takie, jak planowana na 6 listopada w Wydziale Politologii, a poświęcona aktualności manifestu rządu sprzed 100 lat. W dyskusji wezmą udział m.in. Stanisław Michałowski, Iwona Hofman, Bogusław Gorski, Włodzimierz Czarzasty, Danuta Waniek i Stefan Stępień.

Dzień później odbędzie się tu „Salon Polityki”. – Ta edycja jest bardzo ciekawą próbą opowiedzenia tego, jak młodzi ludzie, osiemnasto- i dwudziestolatkowie wyobrażają sobie Polskę za 100 lat – zachęca pani dziekan. 8 listopada jej wydział będzie miejscem dyskusji o rozdźwięku między teoretycznym a praktycznym równouprawnieniem kobiet w Polsce.

W obszernym programie obchodów znalazło się również miejsce na Narodowy Koncert Listopadowy. 10 listopada w Filharmonii Lubelskiej z recitalem chopinowskim wystąpi Soo Jung Ann. Wstęp jest bezpłatny, ale trzeba wcześniej odebrać bezpłatną wejściówkę w kasie filharmonii.

Żadnych biletów nie trzeba mieć na koncert Łukasza Jemioły, który 11 listopada wystąpi w bazylice oo. dominikanów w towarzystwie smyczkowego Ladies Quartet i zespołu instrumentalnego. Jego występ będzie wieczorną, muzyczną kolacją po tych najważniejszych, oficjalnych obchodach, które odbędą się na pl. Zamkowym, a nieopodal odsłonięta zostanie flaga na Maszcie Niepodległości wznoszonym na rondzie Dmowskiego. Tego samego dnia w Centrum Kultury otwarta zostanie wystawa pokazująca lubelskiego ducha przedsiębiorczości i zalążki naszego przemysłu.

Jeżeli ktoś 11 listopada będzie mieć dylemat: czy wybrać oficjalne obchody, czy familijny koncert Kaniorowców w lubelskiej filharmonii, podpowiadamy: koncert będzie powtórzony 19 listopada.

W tym roku świętuje również Katolicki Uniwersytet Lubelski, najstarsza lubelska uczelnia powstała w 1918 r. KUL już teraz zaprasza na 8 grudnia na odsłonięcie pomnika swojego pierwszego rektora. Pomnik nie będzie jedyną trwałą pamiątką po rocznicy, bo powstała także uniwersytecka encyklopedia, a o uczelni będzie można ciepło pomyśleć nawet… przy grze planszowej, którą wydała na swoje urodziny. – Gracze wcielają się w rolę studentów KUL w latach 20-lecia międzywojennego – mówi Iwona Niewiadomska, prorektor uczelni.

Program w pigułce

4 listopada: * Wydział Politologii UMCS: przemówienie Ignacego Daszyńskiego (godz. 13 i 14.30).

6 listopada: * Wydział Politologii, godz. 16: seminarium o aktualności manifestu sprzed 100 lat

7 listopada: * Wydział Politologii: godz. 17: inscenizacja obrad rządu * Wydział Politologii, godz. 13: dyskusja „Wolność inspiruje kreatywność” * Wydział Politologii, godz. 17: Salon Polityki

8 listopada: * Wydział Politologii, godz. 12 i 17: inscenizowane obrady rządu * Wydział Politologii, godz. 12: konferencja o równouprawnieniu kobiet * Wydział Politologii, godz. 11: konferencja naukowa „Ludowa wizja Niepodległej. Rząd ludowy w Lublinie”

9 listopada: * Centrum Kultury, godz. 19: Koncert Galowy 10. Konkursu Poezji, Prozy i Pieśni Patriotycznej im. Ryszarda Kaczorowskiego * Galeria Labirynt, godz. 15: dyskusja „Wolność i niezależność” w ramach Lubelskiego Festiwalu Filmowego * Wydział Politologii, godz. 17: finał ogólnopolskiej Akademii Opowieści „Nieznani bohaterowie naszej niepodległości”

10 listopada: * Filharmonia Lubelska, godz. 18: Narodowy Koncert Listopadowy – recital chopinowski Soo Jung Ann

11 listopada: * pl. Litewski, godz. 8.30: złożenie wieńców przed pomnikami Józefa Piłsudskiego i Nieznanego Żołnierza * Trybunał Koronny, godz. 9: uroczysta sesja Rady Miasta * archikatedra, godz. 10: msza w intencji ojczyzny * pl. Zamkowy, godz. 11.30: główne uroczystości * ul. Tramecourta: złożenie kwiatów przed tablicą upamiętniającą wojewodę z lat 1937-39 * ul. Biała, godz. 13.45: złożenie wieńców na mogiłach legionistów * odsłonięcie flagi na rondzie Dmowskiego * Centrum Kultury: wystawa „Żywa historia przedsiębiorczości Lublina” * Bazylika oo. dominikanów, godz. 20.15: Łukasz Jemioła – koncert w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości * Filharmonia Lubelska, godz. 11: koncert familijny „A to Polska właśnie!” Zespołu Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej

19 listopada: * Filharmonia Lubelska, godz. 11: koncert familijny „A to Polska właśnie!” Zespołu Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej

Pozostałe informacje

Wypadli z motorówki i utknęli pod mostem na Wiśle

Wypadli z motorówki i utknęli pod mostem na Wiśle

Sezon dopiero ruszył, a na Wiśle w Puławach już doszło do niebezpiecznego zdarzenia. 52-latek i jego 44-letnia żona wypadli z łodzi motorowej. Mężczyzna był pijany.

ciężarówki

W Jaki Sposób Pozyskiwać Pojazdy Do Swojej Floty?

Czym jest flota samochodowa i kim jest fleet car manager? W jaki sposób finansować pojazdy do swojej floty i która opcja jest najbardziej opłacalna? Sprawdź!

płyta drogowa i dziewczyna

Rodzaje i Zastosowanie Płyt Drogowych

Płyty drogowe betonowe mają szerokie zastosowanie w przemyśle drogowym. Wykorzystywane są jako rozwiązanie przejściowe, dla drogi dojazdowej na placu budowy i podczas tworzenia podjazdów do budynków. Idealnie sprawdzają się jako szybka alternatywa naprawy asfaltu czy ustabilizowania błotnistego terenu.

Pokaz iluzji - doskonała iluzja dla młodszych i starszych

Pokaz iluzji - doskonała iluzja dla młodszych i starszych

Czy kiedykolwiek marzyłeś o odbyciu podróży w nieznane, gdzie granice rzeczywistości zlewają się z fantazją? Jeśli tak, to pokaz iluzji jest dla Ciebie doskonałym miejscem do zaspokojenia tych pragnień. To magiczne show, które przeniesie Cię w świat niepojętych sztuczek i misternie skonstruowanych iluzji. Pokaz iluzjonisty to nie tylko spektakularne widowisko, ale również fascynujące doświadczenie zarówno dla młodszych, jak i starszych.

Pikieta pod Stokrotką. Związkowcy mają dość
Zdjęcia
galeria

Pikieta pod Stokrotką. Związkowcy mają dość

Związkowcy ze Stokrotki rozpoczęli pikietę w Lublinie. Walczą o "godność pracy".

Czynności notarialne

Testament notarialny - najbezpieczniejsza forma testamentu?

Sporządzanie testamentu to jedna z czynności wykonywana w celu rozdysponowania majątku po śmierci. W polskim prawie dopuszczalne są różne formy testamentu. Między innymi za prawidłowo sporządzony testament uznaje się: testament ustny (w określonych przypadkach), pisemny i notarialny.

Na te pokazy czekają mieszkańcy. Fontanna multimedialna na Placu Litewskim otwiera sezon
galeria

Na te pokazy czekają mieszkańcy. Fontanna multimedialna na Placu Litewskim otwiera sezon

Po zimowej przerwie fontanna multimedialna wraca z nowymi pokazami. Ratusz podał już dokładny harmonogram.

Cztery medale dla Lublina podczas III Ogólnopolskiego Turnieju Speed-ball Lublin 2025
ZDJĘCIA
galeria

Cztery medale dla Lublina podczas III Ogólnopolskiego Turnieju Speed-ball Lublin 2025

W sobotę w Lublinie został rozegrany III Ogólnopolski Turniej Speed-ball Lublin 2025. Podczas zawodów sporo powodów do radości mieli zawodnicy z Lublina. Czwórka z nich mogła się pochwalić miejscami na podium.

Czym zajmuje się kancelaria prawna?

Czym zajmuje się kancelaria prawna?

Kancelaria prawna to miejsce, które niekoniecznie może dobrze się kojarzyć. Dzieje się tak z uwagi na fakt, że zazwyczaj udajemy się tam w sytuacjach kiedy potrzebujemy pomocy prawnika. Do takich sytuacji może dojść nawet wtedy, kiedy przez całe życie skrupulatnie przestrzega się prawa.

Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych?

Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych?

,,Nowy rok - nowa ja!" czy to stwierdzenie coś Ci przypomina? Z pewnością większości z nas. U schyłku mijającego roku, patrzymy z ciekawością i nadzieją w nowy rok, zastanawiając się co nam przyniesie. Czasem żartujemy, że chcielibyśmy aby nie był on gorszy od poprzedniego.

szare fotele w biurze

Ergonomiczny fotel biurowy - jakie cechy powinien mieć?

Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, jak wiele dolegliwości wynika z niepoprawnej postawy podczas siedzenia. Praca przy biurku w pozycji siedzącej nie sprzyja naszemu kręgosłupowi i zdrowiu. Siedzenie przed komputerem przez 8 godzin dziennie w niewygodnej pozycji negatywnie odbija się na pracownikach, gdyż może doprowadzić do wielu schorzeń.

Makabra na wsi. Mężczyzna usłyszał zarzut zabójstwa partnerki

Makabra na wsi. Mężczyzna usłyszał zarzut zabójstwa partnerki

54-letni Andrzej B. usłyszał zarzuty zabójstwa swojej partnerki. Do makabrycznego zdarzenia doszło 24 kwietnia w miejscowości Niedziałowice Drugie w powiecie chełmskim.

Jak dobrać regały do składowania ciężkich materiałów?

Jak dobrać regały do składowania ciężkich materiałów?

Dobór odpowiednich regałów do składowania ciężkich materiałów to klucz do bezpieczeństwa i efektywności każdego magazynu lub warsztatu. Nieodpowiednia konstrukcja lub zbyt niska nośność mogą prowadzić do poważnych zagrożeń i strat. W tym poradniku znajdziesz praktyczne wskazówki, jak wybrać regały, które sprostają nawet najbardziej wymagającym zadaniom.

Ocieplenie celulozą - czy to skuteczne rozwiązanie do domu jednorodzinnego?

Ocieplenie celulozą - czy to skuteczne rozwiązanie do domu jednorodzinnego?

Ocieplenie poddasza i ścian zewnętrznych to inwestycja, która może zmienić Twój dom w prawdziwy azyl cieplny. Coraz częściej zamiast tradycyjnych płyt i mat wybiera się ocieplenia celulozą – naturalny granulat, który powstaje z makulatury gazetowej, wzbogacony środkami ogniochronnymi. Czy ta metoda sprawdza się w warunkach jednorodzinnych? Przekonajmy się, poznając zalety, zastosowania i kluczowe etapy przygotowania przed wdmuchiwaniem materiału.

Hans Nielsen to legenda lubelskiego żużla

Spotkanie legendy z historią, Hans Nielsen odwiedził wystawę 100 lat żużla

W lubelskim Centrum Spotkania Kultur można podziwiać wystawę 100 lat żużla. W sobotę odwiedził ją legendarny Hans Nielsen.

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30