W niedzielę zacznie się kulminacja miejskich obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zobaczymy m.in. inscenizację wydarzeń, które rozegrały się przy pl. Litewskim, gdzie w Pałacu Lubomirskich urzędował tymczasowy rząd Republiki Polskiej. Ale to tylko jedna z wielu zaplanowanych atrakcji.
Dzięki inscenizacji będzie można wczuć się w to, co czuli mieszkańcy Lublina słuchając premiera odrodzonej Polski, Ignacego Daszyńskiego, który przemawiał z balkonu pałacu będącego dziś siedzibą Wydziału Politologii UMCS.
Kiedyś nie było tutaj uczelni, a nazwisko Daszyńskiego nie było tylko mglistym wspomnieniem z podręcznika historii lub napisem z wyświetlacza miejskiego autobusu. 100 lat temu to Lublin ogłoszono siedzibą władz wyzwolonej Polski i to u nas Polki usłyszały, że dostają te same prawa wyborcze, co mężczyźni.
W niedzielę te same słowa padną z ust aktora, który wyjdzie na balkon dwukrotnie: o godz. 13 i 14.30. Wcześniej, w południe, będzie można zobaczyć obok archikatedry rekonstrukcję wojskowej przysięgi żołnierzy narodowości polskiej. Nikt nie powinien się też zdziwić widząc na ulicy w tę niedzielę wojskowe patrole w strojach z międzywojnia. – Warto przypomnieć to wielkie, historyczne wydarzenie – mówi prezydent Krzysztof Żuk.
Właśnie tak ma się zacząć kilkudniowa kulminacja obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, zaś Pałac Lubomirskich znów będzie w centrum wydarzeń.
– 7 i 8 listopada będzie tu improwizacja teatralna przedstawiająca obrady Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej – mówi Iwona Hofman, dziekan Wydziału Politologii UMCS. Tak jak niedzielnym przemówieniem, tak również obradami rządu zajmą się Poławiacze Pereł Improv Teatr. – Zagramy pięć, sześć razy – zapowiada Marcin Wąsowski, jeden z aktorów.
Spektakle to nie wszystko, będą również poważne rozmowy o wolności. Chociażby takie, jak planowana na 6 listopada w Wydziale Politologii, a poświęcona aktualności manifestu rządu sprzed 100 lat. W dyskusji wezmą udział m.in. Stanisław Michałowski, Iwona Hofman, Bogusław Gorski, Włodzimierz Czarzasty, Danuta Waniek i Stefan Stępień.
Dzień później odbędzie się tu „Salon Polityki”. – Ta edycja jest bardzo ciekawą próbą opowiedzenia tego, jak młodzi ludzie, osiemnasto- i dwudziestolatkowie wyobrażają sobie Polskę za 100 lat – zachęca pani dziekan. 8 listopada jej wydział będzie miejscem dyskusji o rozdźwięku między teoretycznym a praktycznym równouprawnieniem kobiet w Polsce.
W obszernym programie obchodów znalazło się również miejsce na Narodowy Koncert Listopadowy. 10 listopada w Filharmonii Lubelskiej z recitalem chopinowskim wystąpi Soo Jung Ann. Wstęp jest bezpłatny, ale trzeba wcześniej odebrać bezpłatną wejściówkę w kasie filharmonii.
Żadnych biletów nie trzeba mieć na koncert Łukasza Jemioły, który 11 listopada wystąpi w bazylice oo. dominikanów w towarzystwie smyczkowego Ladies Quartet i zespołu instrumentalnego. Jego występ będzie wieczorną, muzyczną kolacją po tych najważniejszych, oficjalnych obchodach, które odbędą się na pl. Zamkowym, a nieopodal odsłonięta zostanie flaga na Maszcie Niepodległości wznoszonym na rondzie Dmowskiego. Tego samego dnia w Centrum Kultury otwarta zostanie wystawa pokazująca lubelskiego ducha przedsiębiorczości i zalążki naszego przemysłu.
Jeżeli ktoś 11 listopada będzie mieć dylemat: czy wybrać oficjalne obchody, czy familijny koncert Kaniorowców w lubelskiej filharmonii, podpowiadamy: koncert będzie powtórzony 19 listopada.
W tym roku świętuje również Katolicki Uniwersytet Lubelski, najstarsza lubelska uczelnia powstała w 1918 r. KUL już teraz zaprasza na 8 grudnia na odsłonięcie pomnika swojego pierwszego rektora. Pomnik nie będzie jedyną trwałą pamiątką po rocznicy, bo powstała także uniwersytecka encyklopedia, a o uczelni będzie można ciepło pomyśleć nawet… przy grze planszowej, którą wydała na swoje urodziny. – Gracze wcielają się w rolę studentów KUL w latach 20-lecia międzywojennego – mówi Iwona Niewiadomska, prorektor uczelni.
Program w pigułce
4 listopada: * Wydział Politologii UMCS: przemówienie Ignacego Daszyńskiego (godz. 13 i 14.30).
6 listopada: * Wydział Politologii, godz. 16: seminarium o aktualności manifestu sprzed 100 lat
7 listopada: * Wydział Politologii: godz. 17: inscenizacja obrad rządu * Wydział Politologii, godz. 13: dyskusja „Wolność inspiruje kreatywność” * Wydział Politologii, godz. 17: Salon Polityki
8 listopada: * Wydział Politologii, godz. 12 i 17: inscenizowane obrady rządu * Wydział Politologii, godz. 12: konferencja o równouprawnieniu kobiet * Wydział Politologii, godz. 11: konferencja naukowa „Ludowa wizja Niepodległej. Rząd ludowy w Lublinie”
9 listopada: * Centrum Kultury, godz. 19: Koncert Galowy 10. Konkursu Poezji, Prozy i Pieśni Patriotycznej im. Ryszarda Kaczorowskiego * Galeria Labirynt, godz. 15: dyskusja „Wolność i niezależność” w ramach Lubelskiego Festiwalu Filmowego * Wydział Politologii, godz. 17: finał ogólnopolskiej Akademii Opowieści „Nieznani bohaterowie naszej niepodległości”
10 listopada: * Filharmonia Lubelska, godz. 18: Narodowy Koncert Listopadowy – recital chopinowski Soo Jung Ann
11 listopada: * pl. Litewski, godz. 8.30: złożenie wieńców przed pomnikami Józefa Piłsudskiego i Nieznanego Żołnierza * Trybunał Koronny, godz. 9: uroczysta sesja Rady Miasta * archikatedra, godz. 10: msza w intencji ojczyzny * pl. Zamkowy, godz. 11.30: główne uroczystości * ul. Tramecourta: złożenie kwiatów przed tablicą upamiętniającą wojewodę z lat 1937-39 * ul. Biała, godz. 13.45: złożenie wieńców na mogiłach legionistów * odsłonięcie flagi na rondzie Dmowskiego * Centrum Kultury: wystawa „Żywa historia przedsiębiorczości Lublina” * Bazylika oo. dominikanów, godz. 20.15: Łukasz Jemioła – koncert w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości * Filharmonia Lubelska, godz. 11: koncert familijny „A to Polska właśnie!” Zespołu Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej
19 listopada: * Filharmonia Lubelska, godz. 11: koncert familijny „A to Polska właśnie!” Zespołu Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej