Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

31 października 2018 r.
19:27

Tak Lublin będzie świętował 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości [program wydarzeń]

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 7 A A

W niedzielę zacznie się kulminacja miejskich obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zobaczymy m.in. inscenizację wydarzeń, które rozegrały się przy pl. Litewskim, gdzie w Pałacu Lubomirskich urzędował tymczasowy rząd Republiki Polskiej. Ale to tylko jedna z wielu zaplanowanych atrakcji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dzięki inscenizacji będzie można wczuć się w to, co czuli mieszkańcy Lublina słuchając premiera odrodzonej Polski, Ignacego Daszyńskiego, który przemawiał z balkonu pałacu będącego dziś siedzibą Wydziału Politologii UMCS.

Kiedyś nie było tutaj uczelni, a nazwisko Daszyńskiego nie było tylko mglistym wspomnieniem z podręcznika historii lub napisem z wyświetlacza miejskiego autobusu. 100 lat temu to Lublin ogłoszono siedzibą władz wyzwolonej Polski i to u nas Polki usłyszały, że dostają te same prawa wyborcze, co mężczyźni.

W niedzielę te same słowa padną z ust aktora, który wyjdzie na balkon dwukrotnie: o godz. 13 i 14.30. Wcześniej, w południe, będzie można zobaczyć obok archikatedry rekonstrukcję wojskowej przysięgi żołnierzy narodowości polskiej. Nikt nie powinien się też zdziwić widząc na ulicy w tę niedzielę wojskowe patrole w strojach z międzywojnia. – Warto przypomnieć to wielkie, historyczne wydarzenie – mówi prezydent Krzysztof Żuk.

Właśnie tak ma się zacząć kilkudniowa kulminacja obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, zaś Pałac Lubomirskich znów będzie w centrum wydarzeń.

– 7 i 8 listopada będzie tu improwizacja teatralna przedstawiająca obrady Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej – mówi Iwona Hofman, dziekan Wydziału Politologii UMCS. Tak jak niedzielnym przemówieniem, tak również obradami rządu zajmą się Poławiacze Pereł Improv Teatr. – Zagramy pięć, sześć razy – zapowiada Marcin Wąsowski, jeden z aktorów.

Spektakle to nie wszystko, będą również poważne rozmowy o wolności. Chociażby takie, jak planowana na 6 listopada w Wydziale Politologii, a poświęcona aktualności manifestu rządu sprzed 100 lat. W dyskusji wezmą udział m.in. Stanisław Michałowski, Iwona Hofman, Bogusław Gorski, Włodzimierz Czarzasty, Danuta Waniek i Stefan Stępień.

Dzień później odbędzie się tu „Salon Polityki”. – Ta edycja jest bardzo ciekawą próbą opowiedzenia tego, jak młodzi ludzie, osiemnasto- i dwudziestolatkowie wyobrażają sobie Polskę za 100 lat – zachęca pani dziekan. 8 listopada jej wydział będzie miejscem dyskusji o rozdźwięku między teoretycznym a praktycznym równouprawnieniem kobiet w Polsce.

W obszernym programie obchodów znalazło się również miejsce na Narodowy Koncert Listopadowy. 10 listopada w Filharmonii Lubelskiej z recitalem chopinowskim wystąpi Soo Jung Ann. Wstęp jest bezpłatny, ale trzeba wcześniej odebrać bezpłatną wejściówkę w kasie filharmonii.

Żadnych biletów nie trzeba mieć na koncert Łukasza Jemioły, który 11 listopada wystąpi w bazylice oo. dominikanów w towarzystwie smyczkowego Ladies Quartet i zespołu instrumentalnego. Jego występ będzie wieczorną, muzyczną kolacją po tych najważniejszych, oficjalnych obchodach, które odbędą się na pl. Zamkowym, a nieopodal odsłonięta zostanie flaga na Maszcie Niepodległości wznoszonym na rondzie Dmowskiego. Tego samego dnia w Centrum Kultury otwarta zostanie wystawa pokazująca lubelskiego ducha przedsiębiorczości i zalążki naszego przemysłu.

Jeżeli ktoś 11 listopada będzie mieć dylemat: czy wybrać oficjalne obchody, czy familijny koncert Kaniorowców w lubelskiej filharmonii, podpowiadamy: koncert będzie powtórzony 19 listopada.

W tym roku świętuje również Katolicki Uniwersytet Lubelski, najstarsza lubelska uczelnia powstała w 1918 r. KUL już teraz zaprasza na 8 grudnia na odsłonięcie pomnika swojego pierwszego rektora. Pomnik nie będzie jedyną trwałą pamiątką po rocznicy, bo powstała także uniwersytecka encyklopedia, a o uczelni będzie można ciepło pomyśleć nawet… przy grze planszowej, którą wydała na swoje urodziny. – Gracze wcielają się w rolę studentów KUL w latach 20-lecia międzywojennego – mówi Iwona Niewiadomska, prorektor uczelni.

Program w pigułce

4 listopada: * Wydział Politologii UMCS: przemówienie Ignacego Daszyńskiego (godz. 13 i 14.30).

6 listopada: * Wydział Politologii, godz. 16: seminarium o aktualności manifestu sprzed 100 lat

7 listopada: * Wydział Politologii: godz. 17: inscenizacja obrad rządu * Wydział Politologii, godz. 13: dyskusja „Wolność inspiruje kreatywność” * Wydział Politologii, godz. 17: Salon Polityki

8 listopada: * Wydział Politologii, godz. 12 i 17: inscenizowane obrady rządu * Wydział Politologii, godz. 12: konferencja o równouprawnieniu kobiet * Wydział Politologii, godz. 11: konferencja naukowa „Ludowa wizja Niepodległej. Rząd ludowy w Lublinie”

9 listopada: * Centrum Kultury, godz. 19: Koncert Galowy 10. Konkursu Poezji, Prozy i Pieśni Patriotycznej im. Ryszarda Kaczorowskiego * Galeria Labirynt, godz. 15: dyskusja „Wolność i niezależność” w ramach Lubelskiego Festiwalu Filmowego * Wydział Politologii, godz. 17: finał ogólnopolskiej Akademii Opowieści „Nieznani bohaterowie naszej niepodległości”

10 listopada: * Filharmonia Lubelska, godz. 18: Narodowy Koncert Listopadowy – recital chopinowski Soo Jung Ann

11 listopada: * pl. Litewski, godz. 8.30: złożenie wieńców przed pomnikami Józefa Piłsudskiego i Nieznanego Żołnierza * Trybunał Koronny, godz. 9: uroczysta sesja Rady Miasta * archikatedra, godz. 10: msza w intencji ojczyzny * pl. Zamkowy, godz. 11.30: główne uroczystości * ul. Tramecourta: złożenie kwiatów przed tablicą upamiętniającą wojewodę z lat 1937-39 * ul. Biała, godz. 13.45: złożenie wieńców na mogiłach legionistów * odsłonięcie flagi na rondzie Dmowskiego * Centrum Kultury: wystawa „Żywa historia przedsiębiorczości Lublina” * Bazylika oo. dominikanów, godz. 20.15: Łukasz Jemioła – koncert w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości * Filharmonia Lubelska, godz. 11: koncert familijny „A to Polska właśnie!” Zespołu Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej

19 listopada: * Filharmonia Lubelska, godz. 11: koncert familijny „A to Polska właśnie!” Zespołu Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej

Pozostałe informacje

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska zaczęła turniej od porażki, występ zawodnika Azotów Puławy

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska zaczęła turniej od porażki, występ zawodnika Azotów Puławy

W pierwszym meczu mistrzostw świata reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych przegrała z wicemistrzami olimpijskimi Niemcami 28:35. W piątek Biało-Czerwoni zmierzą się z Czechami (godzina 18)

Uwaga! Ostrzeżenia przed marznącym deszczem i gołoledzią
POGODA

Uwaga! Ostrzeżenia przed marznącym deszczem i gołoledzią

Od wtorkowego wieczoru miejskie służby miały mnóstwo pracy walcząc o to, by drogi były przejezdne. Znacznie większe kłopoty miały polskie koleje, które w nocy notowały poważne problemy; część elektrycznych pociągów stanęła z powodu oblodzenia linii. A jakie są prognozy na najbliższe godziny?

Po wygranej w poprzedniej rundzie z Tourcoing Lille Metropolie, w pierwszym meczu ćwierćfinału CEV Challenge Cup Bogdanka LUK Lublin pokonała na wyjeździe CV Melilla

Bogdanka LUK Lublin blisko półfinału Challenge Cup

W pierwszym spotkaniu ćwierćfinałowym CEV Challenge Cup Bogdanka LUK Lublin pokonała na wyjeździe CV Melilla 3:0 i jest blisko awansu do półfinału. Mecz rewanżowy zostanie rozegrany w Lublinie 28 stycznia, o godzinie 18.

Polska z amerykańskim limitem. Co z rozwojem Sztucznej Inteligencji?
Polityka i AI

Polska z amerykańskim limitem. Co z rozwojem Sztucznej Inteligencji?

USA zdecydowały o ograniczeniu eksportu GPU do wybranych krajów/ Limitami została objęta także Polska. Polscy ministrowie interweniują.

Mimo lekkiego spadku w 2024 w porównaniu z 2023, Ogród Zoologiczny im. Stefana Milera w Zamościu nadal pozostaje jedną z większych atrakcji turystycznych miasta
ZEBRY I ŻYRAFY

To nie był najlepszy rok. Ilu gości odwiedziło ZOO w 2024?

W 2024 było mniej odwiedzin niż w 2023. Za to dwa ostatnie dni minionego roku były rekordowe. 30 i 31 grudnia Ogród Zoologiczny im. Stefana Milera w Zamościu odwiedziło aż 8 255 osób. Bo wtedy można było zwiedzać za darmo.

Nieduża, ale kluczowa: obwodnica Urzędowa oficjalnie otwarta
INWESTYCJE DROGOWE

Nieduża, ale kluczowa: obwodnica Urzędowa oficjalnie otwarta

Kosztowała ponad 66 milinów, ale jest już otwarta: obwodnica Urzędowa w ciągu drogi wojewódzkiej nr 833 z Urzędowa do Kraśnika.

Policjant nie był prawdziwy. Ale stracone 200 000 złotych już tak
OSZUSTWO NA POLICJANTA

Policjant nie był prawdziwy. Ale stracone 200 000 złotych już tak

Oszust wmówił kobiecie, że jej konto padło ofiarą hakerów i musi przelać swoje pieniądze na „bezpieczny rachunek”.

Kto z nich powinien reprezentować Polskę w Konkursie Piosenki Eurowizji 2025?
SONDA
film

Kto z nich powinien reprezentować Polskę w Konkursie Piosenki Eurowizji 2025?

Komisja wybrała 10 utworów, które wybrzmią podczas finału polskich kwalifikacji do 69. Konkursu Piosenki Eurowizji 2025. W walentynki dowiemy się, kto pojedzie do Szwajcarii i będzie reprezentować Polskę na eurowizyjnej scenie.

Chernobylite 2: Exclusion Zone
PROMIENIOWANIE
film

Chernobylite 2: Exclusion Zone. Co zobaczymy w Czarnobylu? (wideo)

Przy pierwszej części się sprawdziło. Polskie studiu The Farm 51 pracuje przy grze Chernobylite 2: Exclusion Zone i potrzebuje wsparcia. Stąd kampania na Kickstarterze.

Australian Open. Świątek i Hurkacz w nocy powalczą o trzecią rundę
NA KORCIE

Australian Open. Świątek i Hurkacz w nocy powalczą o trzecią rundę

Pora na drugi mecz na Australian Open dla Igi Świątek i Huberta Hurkacza. Tym razem polscy kibice nie dość, że będą musieli „zarwać noc” by oglądać polskich tenisistów na żywo, to dodatkowo będą musieli dokonać wyboru, które spotkanie oglądać

Z Tik-Toka na scenę. Mama na obrotach w Białej Podlaskiej
patronat
21 stycznia 2025, 19:00

Z Tik-Toka na scenę. Mama na obrotach w Białej Podlaskiej

Już 21 stycznia w sali widowiskowej Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej wystąpi Klaudia Klimczyk powszechnie znana jako Mama Na Obrotach. Przyjeżdża z nowym programem „Kiedyś, a dziś”.

Koci herosi z lubelskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt szukają kochającego domu
ZDJĘCIA
galeria

Koci herosi z lubelskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt szukają kochającego domu

Mówi się, że nikt nie da ci tyle miłości co zwierzę, któremu uratowałeś życie. I to jest prawda: zwierzak wzięty ze schroniska odpłaca się nieograniczoną miłością. Obecnie na kochający dom w lubelskim schronisku czeka 116 kotów.

Lodowisko już działa. Można nawet zarezerwować całą taflę

Lodowisko już działa. Można nawet zarezerwować całą taflę

Szkoła Podstawowa nr 5 w Świdniku otworzyła lodowisko pod chmurką. Dziś wszyscy ślizgają się za darmo. Potem trzeba będzie już płacić. Ile?

Chcieli ukraść kawę. Nakrył ich dzielnicowy
NA GORĄCYM UCZYNKU

Chcieli ukraść kawę. Nakrył ich dzielnicowy

Dwóch mężczyzn próbowało ukraść kawę w sklepie na Kalinowszczyźnie. Na ich nieszczęście, w tym samym czasie zakupy robił tam policjant.

Jesse Eisenberg i Kieran Culkin na planie filmu Prawdziwy Ból
DO ZOBACZENIA
film

Prawdziwy ból: Premiera online już za chwilę (wideo)

Były zdjęcia w Lublinie i Krasnymstawie, były świetne recenzje, są nagrody i nominacje. Czas na premierę w streamingu. Kiedy i gdzie obejrzymy Prawdziwy Ból?

Kalendarz
styczeń 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31