Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

31 października 2018 r.
19:27

Tak Lublin będzie świętował 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości [program wydarzeń]

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 7 A A

W niedzielę zacznie się kulminacja miejskich obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zobaczymy m.in. inscenizację wydarzeń, które rozegrały się przy pl. Litewskim, gdzie w Pałacu Lubomirskich urzędował tymczasowy rząd Republiki Polskiej. Ale to tylko jedna z wielu zaplanowanych atrakcji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dzięki inscenizacji będzie można wczuć się w to, co czuli mieszkańcy Lublina słuchając premiera odrodzonej Polski, Ignacego Daszyńskiego, który przemawiał z balkonu pałacu będącego dziś siedzibą Wydziału Politologii UMCS.

Kiedyś nie było tutaj uczelni, a nazwisko Daszyńskiego nie było tylko mglistym wspomnieniem z podręcznika historii lub napisem z wyświetlacza miejskiego autobusu. 100 lat temu to Lublin ogłoszono siedzibą władz wyzwolonej Polski i to u nas Polki usłyszały, że dostają te same prawa wyborcze, co mężczyźni.

W niedzielę te same słowa padną z ust aktora, który wyjdzie na balkon dwukrotnie: o godz. 13 i 14.30. Wcześniej, w południe, będzie można zobaczyć obok archikatedry rekonstrukcję wojskowej przysięgi żołnierzy narodowości polskiej. Nikt nie powinien się też zdziwić widząc na ulicy w tę niedzielę wojskowe patrole w strojach z międzywojnia. – Warto przypomnieć to wielkie, historyczne wydarzenie – mówi prezydent Krzysztof Żuk.

Właśnie tak ma się zacząć kilkudniowa kulminacja obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, zaś Pałac Lubomirskich znów będzie w centrum wydarzeń.

– 7 i 8 listopada będzie tu improwizacja teatralna przedstawiająca obrady Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej – mówi Iwona Hofman, dziekan Wydziału Politologii UMCS. Tak jak niedzielnym przemówieniem, tak również obradami rządu zajmą się Poławiacze Pereł Improv Teatr. – Zagramy pięć, sześć razy – zapowiada Marcin Wąsowski, jeden z aktorów.

Spektakle to nie wszystko, będą również poważne rozmowy o wolności. Chociażby takie, jak planowana na 6 listopada w Wydziale Politologii, a poświęcona aktualności manifestu rządu sprzed 100 lat. W dyskusji wezmą udział m.in. Stanisław Michałowski, Iwona Hofman, Bogusław Gorski, Włodzimierz Czarzasty, Danuta Waniek i Stefan Stępień.

Dzień później odbędzie się tu „Salon Polityki”. – Ta edycja jest bardzo ciekawą próbą opowiedzenia tego, jak młodzi ludzie, osiemnasto- i dwudziestolatkowie wyobrażają sobie Polskę za 100 lat – zachęca pani dziekan. 8 listopada jej wydział będzie miejscem dyskusji o rozdźwięku między teoretycznym a praktycznym równouprawnieniem kobiet w Polsce.

W obszernym programie obchodów znalazło się również miejsce na Narodowy Koncert Listopadowy. 10 listopada w Filharmonii Lubelskiej z recitalem chopinowskim wystąpi Soo Jung Ann. Wstęp jest bezpłatny, ale trzeba wcześniej odebrać bezpłatną wejściówkę w kasie filharmonii.

Żadnych biletów nie trzeba mieć na koncert Łukasza Jemioły, który 11 listopada wystąpi w bazylice oo. dominikanów w towarzystwie smyczkowego Ladies Quartet i zespołu instrumentalnego. Jego występ będzie wieczorną, muzyczną kolacją po tych najważniejszych, oficjalnych obchodach, które odbędą się na pl. Zamkowym, a nieopodal odsłonięta zostanie flaga na Maszcie Niepodległości wznoszonym na rondzie Dmowskiego. Tego samego dnia w Centrum Kultury otwarta zostanie wystawa pokazująca lubelskiego ducha przedsiębiorczości i zalążki naszego przemysłu.

Jeżeli ktoś 11 listopada będzie mieć dylemat: czy wybrać oficjalne obchody, czy familijny koncert Kaniorowców w lubelskiej filharmonii, podpowiadamy: koncert będzie powtórzony 19 listopada.

W tym roku świętuje również Katolicki Uniwersytet Lubelski, najstarsza lubelska uczelnia powstała w 1918 r. KUL już teraz zaprasza na 8 grudnia na odsłonięcie pomnika swojego pierwszego rektora. Pomnik nie będzie jedyną trwałą pamiątką po rocznicy, bo powstała także uniwersytecka encyklopedia, a o uczelni będzie można ciepło pomyśleć nawet… przy grze planszowej, którą wydała na swoje urodziny. – Gracze wcielają się w rolę studentów KUL w latach 20-lecia międzywojennego – mówi Iwona Niewiadomska, prorektor uczelni.

Program w pigułce

4 listopada: * Wydział Politologii UMCS: przemówienie Ignacego Daszyńskiego (godz. 13 i 14.30).

6 listopada: * Wydział Politologii, godz. 16: seminarium o aktualności manifestu sprzed 100 lat

7 listopada: * Wydział Politologii: godz. 17: inscenizacja obrad rządu * Wydział Politologii, godz. 13: dyskusja „Wolność inspiruje kreatywność” * Wydział Politologii, godz. 17: Salon Polityki

8 listopada: * Wydział Politologii, godz. 12 i 17: inscenizowane obrady rządu * Wydział Politologii, godz. 12: konferencja o równouprawnieniu kobiet * Wydział Politologii, godz. 11: konferencja naukowa „Ludowa wizja Niepodległej. Rząd ludowy w Lublinie”

9 listopada: * Centrum Kultury, godz. 19: Koncert Galowy 10. Konkursu Poezji, Prozy i Pieśni Patriotycznej im. Ryszarda Kaczorowskiego * Galeria Labirynt, godz. 15: dyskusja „Wolność i niezależność” w ramach Lubelskiego Festiwalu Filmowego * Wydział Politologii, godz. 17: finał ogólnopolskiej Akademii Opowieści „Nieznani bohaterowie naszej niepodległości”

10 listopada: * Filharmonia Lubelska, godz. 18: Narodowy Koncert Listopadowy – recital chopinowski Soo Jung Ann

11 listopada: * pl. Litewski, godz. 8.30: złożenie wieńców przed pomnikami Józefa Piłsudskiego i Nieznanego Żołnierza * Trybunał Koronny, godz. 9: uroczysta sesja Rady Miasta * archikatedra, godz. 10: msza w intencji ojczyzny * pl. Zamkowy, godz. 11.30: główne uroczystości * ul. Tramecourta: złożenie kwiatów przed tablicą upamiętniającą wojewodę z lat 1937-39 * ul. Biała, godz. 13.45: złożenie wieńców na mogiłach legionistów * odsłonięcie flagi na rondzie Dmowskiego * Centrum Kultury: wystawa „Żywa historia przedsiębiorczości Lublina” * Bazylika oo. dominikanów, godz. 20.15: Łukasz Jemioła – koncert w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości * Filharmonia Lubelska, godz. 11: koncert familijny „A to Polska właśnie!” Zespołu Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej

19 listopada: * Filharmonia Lubelska, godz. 11: koncert familijny „A to Polska właśnie!” Zespołu Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej

Pozostałe informacje

Lublinianka po wygranej z Janowianką jest już bardzo blisko utrzymania. Pozostałe wyniki Hummel IV ligi
galeria

Lublinianka po wygranej z Janowianką jest już bardzo blisko utrzymania. Pozostałe wyniki Hummel IV ligi

Lublinianka pokonała w niedzielę wicelidera z Janowa Lubelskiego 2:0 i jest już bardzo blisko utrzymania. To było już dziewiąte zwycięstwo w tym roku ekipy Marcina Zająca. Lepszy pod tym względem na wiosnę jest jedynie prowadzący w tabeli Lewart Lubartów.

Odlotowy weekend
foto
galeria

Odlotowy weekend

Czy jesteście ciekawi, jak wyglądał kolejny weekend w Helium Club? Kto rozkręcił sobotni wieczór? Zapraszamy Was do obejrzenia fotogalerii ze zwariowanej imprezy w Helium! Był ogień!

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Musimy się zregenerować i zagrać dwa dobre mecze

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Musimy się zregenerować i zagrać dwa dobre mecze

Górnik Łęczna po trudnym meczu wywiózł z Tychów komplet punktów i zakończył sezon zasadniczy na piątym miejscu, które dało mu przepustkę do baraży o PKO BP Ekstraklasę. Jak niedzielne spotkanie podsumowali trenerzy GKS i zielono-czarnych?

Zrobili to już po raz 46!
Zdjęcia
galeria

Zrobili to już po raz 46!

Ponad setkę uczestników na starcie zgromadził 46. Bieg Kwitnącej Wiśni, organizowany w niedzielę przez Lubelski Klub Karate Kyokushin. Tradycyjnie rywalizacja toczyła się nad Zalewem Zemborzyckim.

Lublin na zdjęciach lotniczych
foto
galeria

Lublin na zdjęciach lotniczych

Zapinamy pasy i wzbijamy się wysoko w górę. Dziś zabieramy Państwa na lot nad Lublinem. Najstarsze zdjęcie pochodzi z czasów I wojny światowej. Na zdjęciach widać wiele szczegółów tj.: przebieg ulic, wygląd Zamku i przylegającej do niego dzielnicy żydowskiej. Miłych wrażeń.

Otwarcie nowego klubu! [zdjęcia z imprezy]
foto
galeria

Otwarcie nowego klubu! [zdjęcia z imprezy]

Przystań na dachu to nowy klub na imprezowej mapie Lublina. Jest tam bardzo zielono i klimatycznie, z miejscem do rozmawiania i dłuuugiego imprezowania oraz z doskonałym widokiem na wschód słońca. Jest to miejsce na luzie, bez spinki. Na otwarcie przybyło wielu gości. Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Tłumy na Lubelskiej Giełdzie Staroci. Do kupienia były majolika słynnego Hugo Lonitza i... kajdanki z 1982 roku
Zdjęcia
galeria

Tłumy na Lubelskiej Giełdzie Staroci. Do kupienia były majolika słynnego Hugo Lonitza i... kajdanki z 1982 roku

Lubelska Giełda Staroci to przysłowiowy strzał w „10”. Odbywające się w każdą ostatnią niedzielę miesiąca targi na pl. Zamkowym i ul. Kowalskiej na Starym Mieście niezależnie od pogody ściągają tłumy sprzedających i kupujących. Nie inaczej było i tym razem, choć lejący się z nieba żar na pewno życia jednym i drugim nie ułatwiał.

Górnik Łęczna wygrał na wyjeździe z GKS Tychy i zagra w barażach o PKO BP Ekstraklasę

Górnik Łęczna znów w barażach o PKO BP Ekstraklasę!

Zielono-czarni po twardym i zaciekłym meczu pokonali w Tychach tamtejszy GKS. Gola na wagę trzech punktów strzelił Piotr Starzyński, ale bezsprzecznym bohaterem spotkanie był bramkarz zielono-czarnych Maciej Gostomski

 Zbadaj się w Diagnostyce

Zbadaj się w Diagnostyce

Diagnostyka prowadzi w regionie lubelskim akcję profilaktyczną o nazwie „Troszczę się o Ciebie”, z której można skorzystać w kilkudziesięciu miastach województwa. W ramach akcji można wykonać 18 przekrojowych badań profilaktycznych w cenie 149 zł. Akcja trwa od 1 maja do 30 czerwca 2024 roku.

Udany początek, nerwowy koniec, ale Motor zagra w barażach o awans [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Udany początek, nerwowy koniec, ale Motor zagra w barażach o awans [zdjęcia, wideo]

Do przerwy było lekko, łatwo i przyjemnie, bo Motor prowadził z Podbeskidziem 2:0. W końcówce spotkania zrobiło się jednak bardzo nerwowo. „Górale” o mały włos nie doprowadzili do remisu. Piłkarze Mateusza Stolarskiego wygrali jednak 2:1 i w czwartek zagrają w półfinale baraży o awans z… Górnikiem Łęczna.

Bawili się u Mikołaja. Festyn rodzinny z okazji Dnia Mamy na lubelskim Czwartku
Zdjęcia/Wideo
galeria

Bawili się u Mikołaja. Festyn rodzinny z okazji Dnia Mamy na lubelskim Czwartku

Parafia pod wezwaniem Świętego Mikołaja w Lublinie, Ośrodek nr 2 Bliźniak i Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo zorganizowały w niedzielę festyn rodzinny z okazji Dnia Mamy. Atrakcji dla małych i dużych było co nie miara.

Krytyczna sytuacja w banku krwi

Krytyczna sytuacja w banku krwi

Lubelski bank krwi znów świeci pustkami. Najbardziej potrzebna jest grupa A RhD -.

Saga o Wrotkowskich się rozkręca. Borowy wyleciał z gniazda

Saga o Wrotkowskich się rozkręca. Borowy wyleciał z gniazda

Szykujcie wiadra melisy i wykupujcie leki uspokajające. Akcja w rodzinie Wrotkowskich rozkręca się.

Dzień otwarty w schronisku. Uratowane gady
ZDJĘCIA
galeria

Dzień otwarty w schronisku. Uratowane gady

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie kolejny raz zaprosiło mieszkańców Lublina. Tym razem bliżej można było poznać egzotarium z uratowanymi wężami, żółwiami, agamami, papużkami czy pająkami. Ludzie wyrzucają je na śmietniki, w parkach, do Zalewu Zemborzyckiego i do Bystrzycy

Samoloty, atrakcje i dobre serce - to wszystko dzieje się w Radawcu
Patronat Dziennika Wschodniego
galeria

Samoloty, atrakcje i dobre serce - to wszystko dzieje się w Radawcu

W Radawcu trwa Charytatywny Piknik Lotniczy. Oprócz ciekawych rozmów i możliwości podziwiania ciekawych maszyn, uczestnicy mogą dorzucić się do pomocy psychologicznej dla dzieci i młodzieży.

Kalendarz
maj 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna