Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

30 lipca 2018 r.
18:11

Ojcowie Niepodległej: Marszałek Józef Piłsudski

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
(fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Marszałek Józef Piłsudski: niedoszły medyk, żołnierz, strateg, polityk. W życiu miał dwie wielkie miłości: Polskę i swoją matkę; Marię z Bilewiczów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Marszałek od pokoleń rozpala Polaków. Bez wątpienia to jego działalność poprowadziła Polskę do niepodległości po 123 latach rozbiorów.

Kurs na niepodległość

W czasach PRL, w oficjalnym przekazie, Marszałek był kimś w rodzaju wielkiego nieobecnego. Wszyscy go znali, ale nieliczni potrafili go docenić.

Komuniści mocno starali się wygumkować go z historii. Niszczenie pomników, deprecjacja były na porządku dziennym. Jednak jego lewicowej przeszłości nie mogli zatrzeć. W końcu nie każdy miał w życiorysie zesłanie na Syberię za udział w spisku przeciwko carowi czy znajomość z Różą Luksemburg. Tylko Piłsudski, wychowany w głębokiej tradycji polskiego patriotyzmu, nigdy nie stracił z oczu kursu na niepodległość.

Józef Piłsudski urodził się 5 grudnia 1867 w Zułowie na Wileńszczyźnie. Ojciec, Józef Wincenty (1833-1902), był podczas powstania w 1863 komisarzem Rządu Narodowego na powiat rosieński. Matka - Maria z Bilewiczów (1842-1884) - pochodziła ze znanego rodu szlacheckiego herbu Mogiła.

Rodzice zawarli związek małżeński po wybuchu powstania styczniowego, 23 kwietnia 1863. Powstanie odcisnęło głębokie piętno na życiu rodziny.

Charyzma

Marszałka zawsze otaczała aura wielkiego człowieka. We wspomnieniach Wacława Zbyszewskiego „Gawędy o ludziach i czasach przedwojennych”, polskiego dziennikarza emigracyjnego, można przeczytać, jak on i ludzie go odbierali. Jest rok 1923, studenci zaczynają rok akademicki. Piłsudski już nie pełni żadnych funkcji publicznych, w lipcu tego roku odchodzi ze stanowiska Inspektora Sił Zbrojnych. Marszałek zostaje zaproszony na uroczystość wręczenia indeksów.

- W tym dniu Zbyszewski po raz pierwszy i ostatni widzi Marszałka. Poziom ekscytacji jest tak wielki, że swój entuzjazm przelewa na kilkanaście stron druku. Opis uścisku dłoni Marszałka zajmuje kilka stron. To pokazuje, jakim mirem wśród Polaków cieszył się Józef Piłsudski, choć nie brakowało oponentów - mówi prof. Marcin Kruszyński z Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie.

Kiedy śledzi się losy PPS, to cały czas czuć charyzmę bijącą od Józefa Piłsudskiego. Wszyscy jego przyboczni z pierwszej czy drugiej linii są przekonani, że „Ziuk wie, jak powinno być”.

To cecha prawdziwego lidera grupy, która w ciemno pójdzie za nim na dobre i na złe.

Właściwy człowiek we właściwym czasie

Piłsudski pojawia się w ważnym momencie dziejowym, pod koniec lat 90. XIX wieku. Trwa rewolucja przemysłowa. Świat zaczyna się zmieniać. Kreuje się nowa kategoria społeczna: robotnicy, mieszkańcy miast. Początkowo bezlitośnie wyzyskiwani, zaczynają się upominać o swoje prawa.

Powstają ruchy polityczne i związkowe, których idee socjalne zataczają coraz szersze kręgi. W 1914 roku w Wielkiej Brytanii do związków zawodowych należy 15 milionów ludzi. Ważna grupa społeczna wkracza w przestrzeń publiczną Europy. Powstają partie socjalistyczne.

Ten proces, choć na mniejszą skalę, rodzi się w Polsce. W zaborze pruskim i rosyjskim dochodzi do pierwszych strajków robotników, a Łódź przypomina Manchester. Robotnicy domagają się lepszego życia. Na tej kanwie buduje się ruch robotniczy, na początku skupiony tylko na postulatach polepszenia bytu. W 1892 dochodzi do Buntu Łódzkiego. 6-dniowy strajk brutalnie tłumi carska policja. Ginie ponad 200 osób, trzysta odnosi rany. Tylko w imię poprawy warunków życia. Rodzi się jak pytanie, jak wykorzystać ten potencjał w sprawie narodowej.

Przystanek „Niepodległość”

W tym czasie powstaje Polska Partia Socjalistyczna, która akcentuje kwestie socjalne, ale i sprawę polską.

Która z nich ma być dominująca – to będzie stała linia sporu aż do 1906 roku pomiędzy grupą warszawską, a wileńską z Piłsudskim na czele.

Rewolucja 1905 roku uzmysłowiła Piłsudskiemu, że ruch rewolucyjny nie przekształci się w powstanie antyrosyjskie. W listopadzie 1906 doszło w Wiedniu do rozłamu w PPS. Piłsudski stanął na czele PPS - Frakcji Rewolucyjnej. Marszałek wysiada z pociągu socjalizm, na przystanku niepodległość.

Gra w dwa ognie

W tym samym czasie Marszałek rozpoczyna romans z Austriakami. Powstaje Związek Walki Czynnej, potem tworzą się towarzystwa strzeleckie, podwaliny I Kompanii Kadrowej. Józef Piłsudski tworzy kadrowe zalążki polskiej armii.

Jednocześnie prowadzi sprytną grę z politykami i wojskowymi z CiK oraz Cesarstwa Niemieckiego. Sławetne wejście do Kielc, kryzys przysięgowy, uwięzienie w Magdeburgu i triumfalny powrót do Warszawy 10 listopada 1918 roku. I w końcu 11 listopada, Polska po 123 latach niewoli odzyskuje niepodległość.

Młode państwo musi jednak walczyć.

Ze Wschodu nacierają bolszewicy, a na Zachodzie socjaliści z Francji protestują przeciwko burżuazyjnej wojnie Polaków. Polska rodziła się w bólach. Za dwadzieścia lat ci sami Francuzi znowu wyjdą na ulice krzycząc, że nie będą umierać za Gdańsk. My ponownie zostaniemy rozdarci przez sowietów i Niemców. Może w 1939 zabrakło wodza pokroju marszałka Józefa Piłsudskiego. Od czterech lat spoczywał na Wawelu, a jego serce złożono w grobie matki, na wileńskiej Rosie.

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium