Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

30 lipca 2018 r.
18:11

Ojcowie Niepodległej: Marszałek Józef Piłsudski

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
(fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Marszałek Józef Piłsudski: niedoszły medyk, żołnierz, strateg, polityk. W życiu miał dwie wielkie miłości: Polskę i swoją matkę; Marię z Bilewiczów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Marszałek od pokoleń rozpala Polaków. Bez wątpienia to jego działalność poprowadziła Polskę do niepodległości po 123 latach rozbiorów.

Kurs na niepodległość

W czasach PRL, w oficjalnym przekazie, Marszałek był kimś w rodzaju wielkiego nieobecnego. Wszyscy go znali, ale nieliczni potrafili go docenić.

Komuniści mocno starali się wygumkować go z historii. Niszczenie pomników, deprecjacja były na porządku dziennym. Jednak jego lewicowej przeszłości nie mogli zatrzeć. W końcu nie każdy miał w życiorysie zesłanie na Syberię za udział w spisku przeciwko carowi czy znajomość z Różą Luksemburg. Tylko Piłsudski, wychowany w głębokiej tradycji polskiego patriotyzmu, nigdy nie stracił z oczu kursu na niepodległość.

Józef Piłsudski urodził się 5 grudnia 1867 w Zułowie na Wileńszczyźnie. Ojciec, Józef Wincenty (1833-1902), był podczas powstania w 1863 komisarzem Rządu Narodowego na powiat rosieński. Matka - Maria z Bilewiczów (1842-1884) - pochodziła ze znanego rodu szlacheckiego herbu Mogiła.

Rodzice zawarli związek małżeński po wybuchu powstania styczniowego, 23 kwietnia 1863. Powstanie odcisnęło głębokie piętno na życiu rodziny.

Charyzma

Marszałka zawsze otaczała aura wielkiego człowieka. We wspomnieniach Wacława Zbyszewskiego „Gawędy o ludziach i czasach przedwojennych”, polskiego dziennikarza emigracyjnego, można przeczytać, jak on i ludzie go odbierali. Jest rok 1923, studenci zaczynają rok akademicki. Piłsudski już nie pełni żadnych funkcji publicznych, w lipcu tego roku odchodzi ze stanowiska Inspektora Sił Zbrojnych. Marszałek zostaje zaproszony na uroczystość wręczenia indeksów.

- W tym dniu Zbyszewski po raz pierwszy i ostatni widzi Marszałka. Poziom ekscytacji jest tak wielki, że swój entuzjazm przelewa na kilkanaście stron druku. Opis uścisku dłoni Marszałka zajmuje kilka stron. To pokazuje, jakim mirem wśród Polaków cieszył się Józef Piłsudski, choć nie brakowało oponentów - mówi prof. Marcin Kruszyński z Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie.

Kiedy śledzi się losy PPS, to cały czas czuć charyzmę bijącą od Józefa Piłsudskiego. Wszyscy jego przyboczni z pierwszej czy drugiej linii są przekonani, że „Ziuk wie, jak powinno być”.

To cecha prawdziwego lidera grupy, która w ciemno pójdzie za nim na dobre i na złe.

Właściwy człowiek we właściwym czasie

Piłsudski pojawia się w ważnym momencie dziejowym, pod koniec lat 90. XIX wieku. Trwa rewolucja przemysłowa. Świat zaczyna się zmieniać. Kreuje się nowa kategoria społeczna: robotnicy, mieszkańcy miast. Początkowo bezlitośnie wyzyskiwani, zaczynają się upominać o swoje prawa.

Powstają ruchy polityczne i związkowe, których idee socjalne zataczają coraz szersze kręgi. W 1914 roku w Wielkiej Brytanii do związków zawodowych należy 15 milionów ludzi. Ważna grupa społeczna wkracza w przestrzeń publiczną Europy. Powstają partie socjalistyczne.

Ten proces, choć na mniejszą skalę, rodzi się w Polsce. W zaborze pruskim i rosyjskim dochodzi do pierwszych strajków robotników, a Łódź przypomina Manchester. Robotnicy domagają się lepszego życia. Na tej kanwie buduje się ruch robotniczy, na początku skupiony tylko na postulatach polepszenia bytu. W 1892 dochodzi do Buntu Łódzkiego. 6-dniowy strajk brutalnie tłumi carska policja. Ginie ponad 200 osób, trzysta odnosi rany. Tylko w imię poprawy warunków życia. Rodzi się jak pytanie, jak wykorzystać ten potencjał w sprawie narodowej.

Przystanek „Niepodległość”

W tym czasie powstaje Polska Partia Socjalistyczna, która akcentuje kwestie socjalne, ale i sprawę polską.

Która z nich ma być dominująca – to będzie stała linia sporu aż do 1906 roku pomiędzy grupą warszawską, a wileńską z Piłsudskim na czele.

Rewolucja 1905 roku uzmysłowiła Piłsudskiemu, że ruch rewolucyjny nie przekształci się w powstanie antyrosyjskie. W listopadzie 1906 doszło w Wiedniu do rozłamu w PPS. Piłsudski stanął na czele PPS - Frakcji Rewolucyjnej. Marszałek wysiada z pociągu socjalizm, na przystanku niepodległość.

Gra w dwa ognie

W tym samym czasie Marszałek rozpoczyna romans z Austriakami. Powstaje Związek Walki Czynnej, potem tworzą się towarzystwa strzeleckie, podwaliny I Kompanii Kadrowej. Józef Piłsudski tworzy kadrowe zalążki polskiej armii.

Jednocześnie prowadzi sprytną grę z politykami i wojskowymi z CiK oraz Cesarstwa Niemieckiego. Sławetne wejście do Kielc, kryzys przysięgowy, uwięzienie w Magdeburgu i triumfalny powrót do Warszawy 10 listopada 1918 roku. I w końcu 11 listopada, Polska po 123 latach niewoli odzyskuje niepodległość.

Młode państwo musi jednak walczyć.

Ze Wschodu nacierają bolszewicy, a na Zachodzie socjaliści z Francji protestują przeciwko burżuazyjnej wojnie Polaków. Polska rodziła się w bólach. Za dwadzieścia lat ci sami Francuzi znowu wyjdą na ulice krzycząc, że nie będą umierać za Gdańsk. My ponownie zostaniemy rozdarci przez sowietów i Niemców. Może w 1939 zabrakło wodza pokroju marszałka Józefa Piłsudskiego. Od czterech lat spoczywał na Wawelu, a jego serce złożono w grobie matki, na wileńskiej Rosie.

Pozostałe informacje

Weronika Sosnowska (zdjęcie jeszcze z czasów pracy w stadninie Michałów)

Bez politycznej przeszłości, za to z doświadczeniem w hodowli. 33-letnia nowa szefowa stadniny

Weronika Sosnowska, dotychczas główna hodowczyni została nową szefową stadniny w Janowie Podlaskim. Stanowisko obejmuje po rezygnacji Leszka Świętochowskiego.

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki
improv

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki

W najbliższy czwartek, 3 kwietnia, Fabryka Kultury Zgrzyt w Lublinie zamieni się w miejsce spontanicznego humoru, a to za sprawą Poławiaczy Pereł Improv Teatr i ich najnowszego, improwizowanego spektaklu komediowego "Każdy widz się liczy!".

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w Sochaczewie 
PAP/Marcin Obara

Program Wisła: umowa na wsparcie logistyczne dla polskich Patriotów

W poniedziałek w bazie wojskowej w Sochaczewie została zawarta umowa z USA na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot.

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Pierwszy weekend kwietnia upłynie w Lublinie pod znakiem kina zaangażowanego społecznie. W dniach 4–6 kwietnia 2025 r. w lubelskim klubie Baobab odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczny program festiwalu WATCH DOCS skupia się wokół trzech głównych tematów: neokolonializm, przemoc szkolna i równe traktowanie.

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa
galeria

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa

Naukowcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele papieskich instytucji i goście zgromadzili się w poniedziałek na KUL na sympozjum „Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Edukacyjna: Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II”.

Tak będzie wyglądała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka. przy ul. Hanki Ordonówny rozpoczyna się budowa nowej siedziby

Zaczyna się budowa nowej szkoły w Lublinie. Będzie gotowa za 2 lata

Dokumentacja jest gotowa, prace ruszą w tym tygodniu, a za dwa lata będzie gotowa nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka.

Wybory prezydenckie zaplanowano na 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Kto zostanie prezydentem Polski? Jest już 10 zarejestrowanych kandydatów

Tylu zarejestrowała już Państwowa Komisja Wyborcza. Pozostali mają czas do piątku, do godziny 16.

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Wniosek do wojewody lubelskiego już złożony: Janów Podlaski stara się o prawa miejskie.

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Wcześniej była metoda mikrofiltracji, teraz będzie technologia UV do oczyszczania solanki. Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża ją jako pierwsza w Polsce.

Adam Kuś (w niebieskim stroju) rozpoczął sezon od świetnego występu

Zawodnicy Monogo Lubelskie Perła Polski błyszczeli w rywalizacji na czeskich szosach

W miniony weekend u naszych południowych sąsiadów rozegrano dwa wyścigi. W sobotę w okolicach Hlohovca rozegrano Trofeo Cinelli.

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty spowodowania katastrofy drogowej i jazdy po pijanemu usłyszał w poniedziałek 19-letni Szymon C. podejrzany o spowodowanie w Chełmie wypadku, w którym zginęło dwóch 18-latków, przewożonych w bagażniku auta. Samochodem tym podróżowało w sumie 10 młodych osób.

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium