Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

22 września 2018 r.
8:43

Ignacy Daszyński i Maciej Rataj. Dwaj marszałkowie Sejmu, nowi kawalerowie Orderu Orła Białego

Choć polityczne i życiowe drogi wybitnych polityków, marszałków Sejmu, Ignacego Daszyńskiego i Macieja Rataja, właśnie odznaczonych pośmiertnie najwyższym polskim odznaczeniem - Orderem Orła Białego - układały się różnie, to jednak miały pewne punkty wspólne

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Obaj pochodzili z Galicji, obaj bardzo dobrze się uczyli, obaj w młodości zaznali biedy, co skłoniło ich do podjęcia pracy prywatnych nauczycieli, obaj łączyli politykę z dziennikarstwem, a raczej -w swej działalności politycznej parali się też piórem, obaj uchodzili za znakomitych mówców: Daszyńskiemu Polska Akademia Literatury w 1935 r. przyznała Złoty Wawrzyn Akademicki za krasomówstwo.
Ich polityczne drogi zeszły się na krótko w latach 1920-1921, gdy obaj weszli w skład Rządu Obrony Narodowej Wincentego Witosa: Daszyński jako wicepremier, Rataj jako minister wyznań religijnych i oświecenia publicznego.

Obaj w znacznym stopniu wpłynęli na kształt Konstytucji marcowej z 1921 r. Obaj wreszcie, popierający Józefa Piłsudskiego (Daszyński był wręcz z nim zaprzyjaźniony), przeciwstawili mu się po przewrocie majowym, nie mogąc zaakceptować odejścia Marszałka od bliskich obu nowym kawalerom Orderu Orła Białego wartości demokratycznych. Obaj też podejmowali bezskuteczne próby pogodzenia zwaśnionych politycznie stron.

Ignacy Daszyński: trybun socjalistyczny

Urodził się w 1866 roku w Zbarażu w rodzinie szlachecko-urzędniczej. Wcześnie zaczął działalność polityczną, co ściągnęło na niego wielokrotne szykany, w tym relegowanie ze szkół i uczelni, a także aresztowania. Jego edukację przerywały szykany władz i zmienne koleje jego losu. Studiował nauki przyrodnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim i w Zurychu, prawo na UJ. Jednak polityka wciągała go coraz bardziej.

Był jednym z pionierów polskiego ruchu socjalistycznego w Galicji; m.in. współzałożycielem Socjalno-Demokratycznej Partii Galicji. Działał we Lwowie, Berlinie, Krakowie. Zabiegał o zjednoczenie polskich socjalistów. Kierował pismem „Naprzód”.

W 1897 roku został wybrany do austriackiej Rady Państwa, gdzie został przewodniczącym klubu Związku Posłów Socjalno-Demokratycznych. Zapoczątkowało to jego nieprzerwaną, niemal 40-letnią karierę parlamentarną. W latach 1902-1919 był też radnym Krakowa.

Reprezentował orientację austriacką, jak wielu współczesnych polityków dostrzegając szansę na odrodzenie Polski w jej związku z monarchią habsburską. Gdy jednak pojawiła się szansa na niepodległość, Daszyński zdecydowanie się za nią opowiedział. Wszedł do prezydium krakowskiej Polskiej Komisji Likwidacyjnej, a w nocy z 6 na 7 listopada 1918 roku stanął na czele powstałego w Lublinie Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej. Po kilku dniach podporządkował się Piłsudskiemu i bezskutecznie usiłował stworzyć nowy rząd.

Przez wiele lat pełnił funkcję przewodniczącego Rady Naczelnej zjednoczonej PPS. W 1923 roku stanął na czele Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego - socjalistycznej organizacji oświatowej. 11 lat później wybrano go na honorowego przewodniczącego PPS.

W kolejnych wyborach zdobywał mandat poselski. W latach 1922-1927 był wicemarszałkiem, a w okresie 1928-1930 Marszałkiem Sejmu, przejmując laskę marszałkowską po Macieju Rataju. 31 października 1929 roku stanowczo przeciwstawił się Józefowi Piłsudskiemu, odmawiając rozpoczęcia obrad Sejmu wobec pojawienia się w nim grupy uzbrojonych oficerów. Ściągnął tym na siebie gniew i obelgi ze strony dawnego przyjaciela i towarzysza walki.

Już od 1923 roku poważnie chorował, co zmuszało go do ograniczenia aktywności, choć nigdy jej nie zaprzestał. Ostatnie pięć lat życia spędził w sanatorium w Bystrej Śląskiej. Tam też zmarł w 1936 roku, a jego pogrzeb w Krakowie, na cmentarzu Rakowickim, stał się wielką uroczystością.

Maciej Rataj: działacz ludowy

Urodził się niemal o pokolenie później: w 1884 roku, w chłopskiej rodzinie we wsi Chłopy k. Lwowa. On także już w szkole wciągnął się w działalność społeczną. Członkiem PSL został najprawdopodobniej na studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim, na kierunku filologii klasycznej. Po studiach pracował jako nauczyciel gimnazjalny, a także prywatny nauczyciel w majątku Czartoryskich w Pełkiniach.

W 1918 roku przeniósł się do Zamościa, gdzie nie tylko kontynuował pracę nauczycielską, ale stał się czołowym działaczem ludowym. Stamtąd też po raz pierwszy wybrano go na posła. Mimo braku wykształcenia prawniczego, w Sejmie Ustawodawczym był wiceprzewodniczącym, a następnie przewodniczącym Komisji Ustawodawczej, wywierając wielki wpływ na kształt nie tylko Konstytucji, ale także pierwszej ordynacji wyborczej.

Po rozłamie w ruchu ludowym związał się z PSL „Piast”, następnie przeszedł do PSL „Wyzwolenie”, gdyż w Zamościu struktury „Piasta” nie istniały, by następnie wrócić do tego stronnictwa. Posłem był w latach 1919-1930 i 1934-1936. Cały czas dążył do zjednoczenia ruchu ludowego, co nastąpiło w 1931 roku. Kierował PSL „Piast”, a potem SL w latach 1930-1939, gdy Wincenty Witos był uwięziony, a następnie na emigracji. Był redaktorem naczelnym „Zielonego Sztandaru”; organu SL.

W latach 1922-1928 pełnił funkcję Marszałka Sejmu, zyskując powszechne uznanie dzięki swym umiejętnościom koncyliacyjnym. Dwukrotnie na krótko przejmował obowiązki głowy państwa: w 1922, po zabójstwie prezydenta Gabriela Narutowicza, oraz w 1926, po wymuszonym w wyniku przewrotu majowego ustąpieniu prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Wtedy też dążył do jak najszybszego przerwania rozlewu krwi.

Po wybuchu wojny pozostał w kraju. Od samego początku zaangażował się w organizację politycznych struktur Państwa Podziemnego. Aresztowany po raz pierwszy przez Niemców jeszcze w 1939 roku, został po kilku miesiącach zwolniony. Aresztowany ponownie, został wraz z innymi przedstawicielami polskich elit zamordowany w masowej egzekucji w Palmirach w 1940 roku.
W 1946 roku jego ciało ekshumowano i uroczyście pochowano na pamiątkowym cmentarzu w miejscu kaźni.

Źródło:sejm.gov.pl

Pozostałe informacje

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki
improv

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki

W najbliższy czwartek, 3 kwietnia, Fabryka Kultury Zgrzyt w Lublinie zamieni się w miejsce spontanicznego humoru, a to za sprawą Poławiaczy Pereł Improv Teatr i ich najnowszego, improwizowanego spektaklu komediowego "Każdy widz się liczy!".

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w Sochaczewie 
PAP/Marcin Obara

Program Wisła: umowa na wsparcie logistyczne dla polskich Patriotów

W poniedziałek w bazie wojskowej w Sochaczewie została zawarta umowa z USA na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot.

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Pierwszy weekend kwietnia upłynie w Lublinie pod znakiem kina zaangażowanego społecznie. W dniach 4–6 kwietnia 2025 r. w lubelskim klubie Baobab odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczny program festiwalu WATCH DOCS skupia się wokół trzech głównych tematów: neokolonializm, przemoc szkolna i równe traktowanie.

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa
galeria

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa

Naukowcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele papieskich instytucji i goście zgromadzili się w poniedziałek na KUL na sympozjum „Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Edukacyjna: Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II”.

Tak będzie wyglądała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka. przy ul. Hanki Ordonówny rozpoczyna się budowa nowej siedziby

Zaczyna się budowa nowej szkoły w Lublinie. Będzie gotowa za 2 lata

Dokumentacja jest gotowa, prace ruszą w tym tygodniu, a za dwa lata będzie gotowa nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka.

Wybory prezydenckie zaplanowano na 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Kto zostanie prezydentem Polski? Jest już 10 zarejestrowanych kandydatów

Tylu zarejestrowała już Państwowa Komisja Wyborcza. Pozostali mają czas do piątku, do godziny 16.

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Wniosek do wojewody lubelskiego już złożony: Janów Podlaski stara się o prawa miejskie.

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Wcześniej była metoda mikrofiltracji, teraz będzie technologia UV do oczyszczania solanki. Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża ją jako pierwsza w Polsce.

Adam Kuś (w niebieskim stroju) rozpoczął sezon od świetnego występu

Zawodnicy Monogo Lubelskie Perła Polski błyszczeli w rywalizacji na czeskich szosach

W miniony weekend u naszych południowych sąsiadów rozegrano dwa wyścigi. W sobotę w okolicach Hlohovca rozegrano Trofeo Cinelli.

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty spowodowania katastrofy drogowej i jazdy po pijanemu usłyszał w poniedziałek 19-letni Szymon C. podejrzany o spowodowanie w Chełmie wypadku, w którym zginęło dwóch 18-latków, przewożonych w bagażniku auta. Samochodem tym podróżowało w sumie 10 młodych osób.

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie będzie spółką. Zdaniem władz miasta dotychczasowa formuła prawna się nie sprawdziła i wpędziła ZGL w problemy finansowe.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium