Lejtmotywem zaczynającego się w czwartek tegorocznego wydania festiwalu "Duchowość Pogranicza” będą ikony.
Organizatorzy dorocznej imprezy pod hasłem "Duchowość Pogranicza” starają się przypominać, że Lubelszczyzna przez wieki charakteryzowała się wielokulturową mieszanką. Badają, co z tego jeszcze przetrwało. Promują istniejące wciąż praktyki, dotyczące zarówno kultury materialnej, jak i duchowej.
Centralnym punktem programu jest co roku debata z cyklu "Przekraczać mury”. Tym razem będzie ona zatytułowana "Tożsamości złożone” i potoczy się wokół książki Nechamy Tec "Daniel w jaskini lwa. Życie Oswalda Rufeisena”. W dyskusji wezmą udział: o. Aleksander Hauke-Ligowski, OP, ks. Romuald Jakub Weksler-Waszkinel, Ryszard Montusiewicz, prof. Monika Adamczyk-Garbowska. Prowadzenie: o. Tomasz Dostatni, OP. Miejsce: sala widowiskowa. Czas: piątek, godz. 19.
Motywem przewodnim festiwalu będą ikony. Codziennie od czwartku do soboty w godz. 12-17 na Małej Scenie warsztaty ich pisania poprowadzi Mirosław Trochanowski.
W piątek o 17 wygłosi w tym samym miejscu wykład pt. "Ikona w prawosławiu”.
W holu głównym Chatki Żaka codziennie w godz. 16-20 będzie działał kiermasz wyrobów rękodzielniczych. Dodatkowo twórcy ludowi z Polski i Ukrainy przybliżą na warsztatach sztukę wycinkarstwa, haftu, ręcznego robienia lalek, kwiatów z bibuły itp.
Nie zabraknie też wystaw i projekcji filmowych, będących zawsze mocnymi stronami festiwalu. Na dziś zaplanowano dwa wernisaże. O 16 otwarta zostanie ekspozycja fotografii pt. "Śladami przodków” (hol główny). O 16.15 będzie wernisaż wystawy fotografii kapliczek autorstwa Pawła Królikowskiego (czarne foyer).
Bohaterem pierwszego dnia będzie Andrzej Różycki. O 17 w Sali 21 wystartuje seans z jego filmami "Fotograf Polesia” i "Nieskończoność dalekich dróg”. Potem odbędzie się spotkanie z autorem.