Od 30 kwietnia na dziedzińcu Archiwum Państwowego w Lublinie (Jezuicka 13) będzie można podziwiać wyjątkową wystawę "W promieniach majowej jutrzenki", zrealizowaną w 230. rocznicę uchwalenia polskiej konstytucji. Ekspozycję można także oglądać online.
Uchwalona 3 maja 1791 roku polska konstytucja była jedną z pierwszych na świecie. Archiwum Lubelskie podkreśla, że był to trzeci taki dokument na świecie, a drugi w Europie. Na początku maja będziemy obchodzić okrągłą, 230. rocznicę jej uchwalenia. Dlatego lubelska instytucja szykuje tematyczną wystawę, na którą złożą się rękopisy, starodruki, maszynopisy, fotografie, plakaty, afisze i druki ulotne, a nawet odręczne rysunki i prasa.
- Najwięcej materiałów pochodzi z zespołów Komisje Cywilno-Wojskowe Województwa Lubelskiego, Komisje Cywilno-Wojskowe Ziemi Chełmskiej i Powiatu Krasnostawskiego, Księgi sądów konfederacji targowickiej ziemi chełmskiej i powiatu krasnostawskiego, Księgi grodzkie lubelskie (relacje) oraz Akta miasta Lublina - wymieniają organizatorzy ekspozycji, na której znajdą się także materiały z archiwów rodzinnych oraz zbiory cyfrowe.
Wystawa będzie zawierać m.in. materiały dotyczące działalności Sejmu Czteroletniego. Część ekspozycji skupi się na fragmencie konstytucji poświęconym statusu miast oraz zmian w tym zakresie. Na wystawie będzie można ponadto znaleźć materiały dotyczące konfederacji targowickiej oraz wojny w obronie uchwalonej konstytucji.
Dodatkowym elementem ekspozycji będzie prezentacja osób, które zaznaczyły swoją obecność podczas wydarzeń związanych z przyjęciem "Ustawy Rządowej" z 1791 roku. Odkryjemy również, jak upamiętniano dziedzictwo Konstytucji 3 maja w okresie międzywojennym i PRL-u.
Autorem scenariusza wystawy oraz jej opracowania graficznego jest dr Bartosz Staręgowski. Ekspozycję będzie można od 30 kwietnia oglądać na dziedzińcu Archiwum Państwowego w Lublinie w godzinach jego pracy. Warto jednak również zajrzeć na stronę internetową instytucji (TUTAJ), na której dostępna jest wersja online wystawy, składająca się z aż 16 szczegółowo opisanych plansz tematycznych. Wystawie towarzyszy katalog, który będzie można nabyć od 30 kwietnia w siedzibie archiwum.