Gdyby ktoś chciał zaangażować się w pomaganie przy organizacji wydarzeń w mieście – jest okazja. Można wybierać wśród diametralnie różne aktywności – od pracy z Dzikimi Dziećmi przez kontakt z kulturą ludową po poezję!
Początek sezonu to czas gdy instytucje i wydarzenia zapraszają do współpracy. Wczoraj pisaliśmy o organizatorach Nocy Kultury, którzy potrzebują pomocy w wysłaniu ul. Niecałej w okres międzywojenny. Potrzebują starych zdjęć ulicy, ludzi ubranych w stroje z epoki i mających pomysł na występ. Zainteresowani mogą się kontaktować dzwoniąc 519 45 55 68.
Dziś kolejne oferty. Prezentujemy je w kolejności upływu terminów zgłoszeń.
Do dzieci do piątku
Konieczne jest zaświadczenie o niekaralności by wziąć udział w szkoleniu i pracować jako playworker w Rezerwacie Dzikich Dzieci, który zaczyna sezon w maju.
Dla wszystkich uczestników, którzy zdecydują się na pracę w Rezerwacie kurs jest nieodpłatny. Dla osób, które teraz ukończą kurs podstawowy (lub ukończyły go w ubiegłym roku) będzie kurs zaawansowany w czerwcu. Organizatorzy zapraszają przede wszystkim osoby, które już pracują z dziećmi (w świetlicach opiekuńczych, ośrodkach resocjalizacyjnych, domach kultury) oraz absolwentów takich kierunków jak: ratownictwo medyczne, pedagogika, animacja kultury, architektura krajobrazu i pokrewne. Są jeszcze wolne miejsca, organizatorzy liczą na panów. CV trzeba przesłać na: rezerwatdzikichdzieci@gmail.com do 13 kwietnia.
Rezerwat Dzikich Dzieci (Adventure Playground), do którego wstęp mają tylko dzieci (7+) czynny będzie od maja do października na terenie ogrodu przykościelnego na ul. Dolna Panny 8.
Szkolenie 23-27 kwietnia poprowadzi Max Muller, certyfikowany wykładowca i dyplomowany playworker czyli ktoś kto potrafi tak opiekować się dziećmi by nie przeszkadzać w zabawie i stworzyć im naturalne środowisko.
Do niedzieli, do grudnia
Wolontariuszy rekrutuje Muzeum Wsi Lubelskiej. Po raz czwarty placówka szuka osób, które ukończyły 18 lat, są energiczne, kontaktowe, otwarte na ludzi i nowe doświadczenia.
– Projekt skierowany jest do uczniów, studentów czy osób pracujących. Do tych, którzy chcieliby działać na rzecz kultury, zdobywać nowe doświadczenia i umiejętności, rozwijać się, poszerzać swoją wiedzę w zakresie historii i etnografii – precyzują organizatorzy.
Zapraszają osoby zainteresowane pracami pomocniczymi przy organizacji wydarzeń muzealnych, prowadzeniu warsztatów i działań animacyjnych, pokazów, akcji promocyjnych czy pełnieniu dyżurów przewodnickich w wybranych ekspozycjach muzealnych. I zaznaczają, że ze względu na charakter pracy w skansenie, placówka prowadzimy jedynie wolontariat długoterminowy. Na stronie MWL jest formularz, który należy przesłać do 15 kwietnia.
Poezja czeka do poniedziałku
Chodźcie, będzie pięknie! – zachęcają organizatorzy 11. edycji Miasta Poezji. XI Lubelskie Spotkania Literackie od 23 do 26 maja w Domu Słów.
– Poszukujemy osób od 15 do 65. roku życia – precyzuje Monika Czapka, koordynatorka wolontariuszy. – Do współpracy zapraszamy już wcześniej, by jak najlepiej poczuć klimat festiwalu.
Nabór trwa do 23 kwietnia. Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na Facebooku wydarzenia lub wysłać e-maila na adres monika.czapka@tnn.lublin.pl.
Wolontariusze i wolontariuszki będą dystrybuować materiały promocyjne, pomagać przy organizacji spotkań w Ośrodku Brama Grodzka - Teatr NN, stać „za ladą” punktów informacyjnych wydarzenia na placu Litewskim, w Bramie Grodzkiej lub w Domu Słów. Mogą też czytać bajki w przedszkolach, animować działania wokół Wędrującego Drzewa Opowieści i na Podwórku Domu Słów i w innych przestrzeniach miasta. Można też schować się za obiektywem kamery czy aparatu i dokumentować wszystko co się dzieje.
– Wolontariusze Miasta Poezji to społeczność, którą animujemy przez cały rok, której proponujemy warsztaty, spotkania. To grupa takich poetyckich kibiców i kibicek, którzy mają okazję spotkać się z poetami, porozmawiać o literaturze, sprawdzić się w organizacji festiwalu. Poza doświadczeniami i wiedzą zostają z tych spotkań przyjaźnie. Niedługo jedna z naszych wolontariuszek bierze ślub i są na niego zaproszeni też niektórzy wolontariusze i oczywiście nasza wspaniała koordynatorka Monika Czapka – mówi Grzegorz Jędrek z Ośrodka Brama Grodzka – Teatr NN.
Poduszki i dzieci
W środę o godz. 17 rozgrzewka przed ponownym otwarciem Rezerwatu Dzikich Dzieci. Wielka bitwa na poduchy - dla najmłodszych i tych trochę starszych dzieci. Wstęp wolny! Wydarzenie organizowane jest pod hasłem: Jak się świetnie bawić i nie krzywdzić innych.
– Wirydarz Centrum Kultury zostanie odpowiednio zabezpieczony aby w komfortowym środowisku móc zadawać i przyjmować ciosy puszyste, miękkie i przyjemne. Wszelkie objawy agresji niemile widziane w przeciwieństwie do poduszek, w które polecamy się zaopatrzyć zawczasu. Przewidujemy również strefę dla malucha wypełnioną po brzegi jaśkami – deklarują organizatorzy i zachęcają do przyniesienia poduszek.