1 sierpnia startują tegoroczne Dwa Brzegi. Charakter i atrakcyjność festiwalu w dużej mierze określą jego bohaterowie. Bardzo interesujący.
Większość z nich pojawi się osobiście nad Wisłą. Niektórzy przemierzą kilkanaście tysięcy kilometrów. To goście specjalni z Brazylii.
Najważniejszy z nich, czyli główny bohater festiwalu, to Bruno Barreto. Jeden z najciekawszych reżyserów brazylijskich przedstawi na Dwóch Brzegach swoje dwa klasyczne filmy – „Dona Flor i jej dwóch mężów” oraz „Gabriela” – i najnowszy obraz „Ultima parada 174” (premiera polska). Spotka się też z widzami w ramach cyklu „Lekcja kina: spowiedź reżysera filmowego”.
Do „Dony Flor i jej dwóch mężów” muzykę ilustracyjną i piosenki skomponował Francis Hime. Wybitny twórca bossa novy, którego utwory wykonywali m.in. Elis Regina, Milton Nascimento, Gilberto Gil, Maria Bethânia, Gal Costa, Bill Evans i Gaetano Veloso, da na zamku w Kazimierzu Dolnym koncert wraz ze swą żoną Olivią.
Kolejnymi po Barreto artystami, którzy zgodzili się poprowadzić „Lekcję kina”, są Piotr Szulkin i Jerzy Stuhr. Spotkanie z pierwszym z nich wzbogaci projekcja krótkometrażówki „Mięsa” i filmu „Ubu król”.
Bohaterką cyklu „I Bóg stworzył aktora”, który jest retrospektywnym przeglądem wybitnych kreacji wielkich aktorów, tym razem będzie Krystyna Janda. Zaprezentowane zostaną zarówno jej kreacje filmowe, jak i teatralno-muzyczne. Janda dwukrotnie spotka się z widzami oraz wystąpi w monodramie „Ucho, gardło, nóż”, który wyreżyserowała.
Jak mówi Grażyna Torbicka, dyrektorka artystyczna festiwalu, druga retrospektywa, jaką przygotowuje w tym roku, da widzom poczucie, że odkryli nowego wybitnego twórcę filmowego. To zmarły przed 10 laty Paweł Kluszancew, którego filmy fabularne po raz pierwszy zostaną zaprezentowane w Polsce.
Kluszancew był wizjonerem, pionierem filmów science fiction. Stanley Kubrick i George Lucas nazwali go swoim ojcem chrzestnym. Bez jego obrazów „Droga do gwiazd” i „Planeta burz” być może nie powstałyby „2001: Odyseja kosmiczna” i „Gwiezdne wojny”.
Innymi ważnymi, choć nieobecnymi fizycznie, postaciami na tegorocznych Dwóch Brzegach, będą nieżyjący już reżyser Pier Paolo Pasolini i zmarły aktor Jan Machulski. Pierwszy jest patronem tej edycji festiwalu. Drugiemu będzie poświęcona monograficzna sekcja oraz specjalny pokaz filmu „Ostatnia akcja”, w którym zagrał swoją ostatnią rolę.
Gros festiwalowych wydarzeń rozegra się tak jak rok i dwa lata temu w Kazimierzu i w Janowcu. W pierwszym miasteczku m.in. w sali kinowej pod namiotem (ponad 800 miejsc), w Małym Kinie pod namiotem (250 miejsc), na Małym Rynku (darmowe projekcje plenerowe dla ponad 1000 widzów), w ruinach kazimierskiego zamku (koncerty i projekcje z cyklu „Muzyka – moja miłość”), w patio SARP (spotkania z twórcami i minikoncerty) i w Cafe „Kocham Kino” (klub festiwalowy).
W drugiej miejscowości miejscami festiwalowej akcji będą dziedziniec zamku (wieczorne kino pod gwiazdami i koncerty) oraz Gminny Ośrodek Kultury (projekcje filmowe).
Festiwal Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” potrwa do 9 sierpnia. Już można kupować bilety. Po szczegóły na ten temat odsyłamy na stronę internetową www.dwabrzegi.pl.
Seansom, spektaklom, koncertom i spotkaniom w Kazimierzu i w Janowcu będzie towarzyszył mały program puławski pt. „Spotkajmy się w Puławach z filmem i sztuką”. Jego inauguracja – z udziałem Grażyny Torbickiej i z pokazem „Happy Go Lucky” – nastąpi w Domu Chemika już 25 lipca. 26 lipca i od 2 do 8 sierpnia projekcje będą się odbywać dwa razy dziennie (szczegóły na http://www.pok.cad.pl/aktual.php).