Już od poniedziałku będzie można rezerwować bilety na projekcje filmów i inne wydarzenia podczas Festiwalu Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi” w Kazimierzu Dolnym i Janowcu. Już trwa rejestracja uczestników Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu. Kto chce tam nocować niech się spieszy!
Tegoroczny festiwal rozpocznie się 27 lipca i potrwa do 4 sierpnia. – Na początek mocne otwarcie i połączenie dwóch brzegów Wisły przez sztukę. Pierwszego dnia polecamy koncert Tomasza Stańko z muzyką zainspirowaną poezją Wisławy Szymborskiej – mówi Alicja Myśliwiec, rzecznik prasowa "Dwóch Brzegów”.
W sekcji "I Bóg stworzył aktorkę” będzie można poznać bliżej twórczość Stanisławy Celińskiej. Zobaczymy jej najbardziej znane filmy takie jak np.: "Krajobraz po bitwie”, "Panny z Wilka” czy spektakle teatru telewizji. Będą spotkania, ale także i jej koncert "Nowa Warszawa”, podczas którego zaśpiewa przeboje dawnej Warszawy oraz piosenki z repertuaru m.in. Czesława Niemena, T.Love i Bajmu.
Na "Dwóch Brzegach” zobaczymy retrospektywy reżyserskie Janusza Morgensterna i Thomasa Vinterberga. Będą też oczywiście kinowe nowości prosto ze światowych festiwali filmowych.
W sekcji "Muzyka moja miłość” będzie można obejrzeć m.in. film "Miłość” o zespole o tej samej nazwie tworzonym m.in. przez Tymona Tymańskiego i Leszka Możdżera. Zadowoleni będą również miłośnicy muzyki na żywo.
W klubie festiwalowym Perła wystąpią Mela Koteluk, Dr Misio, Skubas czy The Toobes.
Organizatorzy zapowiadają też akcent związany z filmem "Miasto 44” Jana Komasy, do którego zdjęcia właśnie trwają.
– W planach jest dyskusja na temat tego jak kino współczesne wpływa na pamięć o wydarzeniach historycznych – zapowiada Alicja Myśliwiec.
Projekcje tradycyjnie będą się odbywać w dwóch namiotach – dużym i małym. Bilety na filmy kosztują od 10 do 15 złotych. Bezpłatne są projekcje na Małym Rynku oraz wydarzenia i koncerty na Dużym Rynku oraz na Zamku w Janowcu. Bilety na koncerty w klubie Perła kosztują od 15 do 60 zł.
Cztery kina i tradycyjne plenerowe pokazy w browarze to oferta 14 edycji Letniej Akademii Filmowej, która zaprasza do Zwierzyńca między 2 a 11 sierpnia. – Zgodnie z dotychczasową tradycją, będziemy kontynuować odkrywanie rzadko obecnych na naszych ekranach kinematografii i oryginalnych autorów filmowych. Na pierwszym planie znajdzie się kino islandzkie, które przebojem zdobywa światowe ekrany. Całkowitą egzotyką będzie natomiast spotkanie z kinem pakistańskim – zachęca Piotr Kotowski, rektor LAF.
Swoją retrospektywę będzie mieć w Zwierzyńcu Tomas Gutiérrez Alea, najbardziej znany na świecie reżyser kubański. Bo-haterem drugiej będzie Elia Suleiman, sztandarowy przedstawiciel kinematografii, która oficjalnie nie istnieje – Palestyny. Jego kino powstaje poza granicami kraju, ale przynosi wnikliwy obraz sytuacji ludzi żyjących na "ziemi tymczasowej”. A cykl "Diabeł w butelce” przyniesie zestaw filmów poświęconych problemom alkoholowym.
– Kto chce mieć zapewniony nocleg powinien jak najszybciej wypełnić formularz akredytacyjny na naszej stronie – mówi Łukasz Kanafa, jeden z organizatorów akademii i przyznaje, że w porównaniu do ubiegłego roku więcej osób już wyraziło chęć przyjazdu do Zwierzyńca.
Aby wziąć udział w Letniej Akademii Filmowej należy wypełnić formularz akredytacyjny na http://www.laf.net.pl i czekać na telefon lub e-mail organizatorów. Dopiero wówczas trzeba dokonać wpłaty (200–60 zł, dla członków Dyskusyjnych Klubów Filmowych zrzeszonych w Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych 150 zł).
Program imprez towarzyszących jeszcze jest układany, wiadomo, że będą folkowe koncerty, koncerty symfoniczne muzyki do filmów niemych, spektakle, spotkania.