Pięć filmów o tematyce społeczno-politycznej będzie można obejrzeć w kolejnym cyklu w ramach "Kina pod Tekturą”. Start w środę (1.09).
W drugim seansie, zaplanowanym na piątek, zostanie pokazany film Patricio Guzmána "Salvador Allende”. To biografia sławnego socjalistycznego polityka, pokazana na tle kluczowych momentów historii Chile w II połowie XX wieku oraz roli, jaką odegrał w nich masowy ruch robotniczy i jego liderzy.
Na sobotę organizatorzy zapraszają do obejrzenia dwóch z pięciu filmów składających się na "System 09”, cykl publicystyczno-dokumentalny poświęcony nowemu systemowi społeczno-polityczno-kulturowemu, który ukształtował się w naszym kraju w ostatnim dwudziestoleciu.
Twórcy odwiedzili z kamerą uczestników, świadków i komentatorów najnowszej historii Polski. Spotkali się również z ekspertami, politykami i artystami z innych krajów naszej części Europy, by dokonać odpowiednich porównań.
Rozmowy zostały wzbogacone rozmaitymi archiwaliami – fragmentami spektakli, manifestacji plastycznych, utworów muzycznych. Narratorem jest Wojciech Klata, absolwent Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, który swoją pracę magisterską poświęcił kształtowaniu się systemu partyjnego w Polsce po roku 1989.
W niedzielę, na koniec "Alterkina”, odbędzie się projekcja "Gorączki”. To dramat historyczno-polityczny Agnieszki Holland, zrealizowany w 1980 roku na podstawie powieści Andrzeja Struga pt. "Dzieje jednego pocisku”.
Zdaniem wielu krytyków Holland, pokazując losy młodych idealistów, którzy na końcu ponoszą porażkę, wyraziła swój sceptycyzm wobec solidarnościowej rewolucji. "Gorączka” była przedostatnim dziełem reżyserki stworzonym w Polsce przed jej emigracją w 1981 roku.
W ramach letniego maratonu "Kino pod Tekturą” filmy są zwykle wyświetlane na ekranie rozpostartym na zewnętrznej stronie jednej ze ścian klubu Tektura. W razie złej pogody projekcje są przenoszone do wnętrza.
W środę, piątek i niedzielę seanse rozpoczną się o godz. 21. W sobotę start o 18.30
Adres: ul. Wieniawska 15 A.
Wstęp wolny.