Koncert z okazji 300. rocznicy urodzin Giovanniego Battisty Pergolesiego odbędzie się w czwartek (23.09) na KUL.
"La Serva Padrona” (Służąca panią) to dwuczęściowe komiczne intermezzo stworzone przez Włocha do jego opery seria "Il Prigioner Superbo” z 1733 roku. Szybko stało się ono ważniejsze od całej poważnej opery, przyczyniając się do rozwoju włoskiej opera buffa i będąc wzorem dla francuskiej opéra comique.
Libretto, autorstwa Gennaro Antonio Federico, opowiada o pewnej pięknej, ale wyjątkowo niesubordynowanej pokojówce, która sprawia swemu panu, podstarzałemu kawalerowi, same kłopoty. Bogacz postanawia się ożenić w nadziei, że żona zaprowadzi porządek w domu. Ale służąca okazuje się bardziej pomysłowa i przebiegła od swego pracodawcy i przeprowadza intrygę, w wyniku której wychodzi za niego za mąż.
Ta zabawna historyjka została ubrana przez kompozytora w adekwatne, lekkie i wdzięczne szaty muzyczne. Powstały niezwykle przebojowe arie i duety. Atrakcyjna treść literacka i równie chwytliwa oprawa dźwiękowa spowodowały wielowiekową popularność dzieła.
Ostatnim dziełem Pergolesiego, ukończonym na kilka dni przed śmiercią, była sekwencja "Stabat Mater” (Stała Matka) na sopran, alt i orkiestrę. Późnobarokowy artysta był jednym z wielu kompozytorów, którzy stworzyli muzykę do średniowiecznego tekstu Jacopone'a da Todiego o Maryi zasmuconej ukrzyżowaniem Jezusa, ale to jego utwór zyskał największe uznanie.
Głównymi walorami wokalno-instrumentalnego dzieła Włocha są wspaniałe, wyraziste melodie, znakomicie podkreślające nastrój tekstu, oryginalne, dość instrumentalne, traktowanie głosu i piękne partie dialogowe.
"Stabat Mater” Pergolesiego była najczęściej drukowaną kompozycją w XVIII wieku i pozostała bardzo popularna do dziś. Była opracowywana przez wielu innych kompozytorów. Johann Sebastian Bach wykorzystał ją jako podstawę swego psalmu "Tilge, Höchster, meine Sünden” BWV 1083.
"Stabat Mater” i fragmenty "La Serva Padrona” zabrzmią w czwartkowym koncercie z okazji 300. rocznicy urodzin Giovanniego Battisty Pergolesiego, który odbędzie się na KUL (Aula Collegium Ioannis Pauli II). Wystąpią Iwona Leśniowska – sopran, Piotr Olech – alt, Irina Stukaszina-Gąsior – skrzypce, Lech Gąsior – skrzypce, Artur Andrzejewski – altówka, Maria Błaszczak-Szost – wiolonczela i Jolanta Műnch – organy. Słowo o muzyce: dr Stefan Münch.
Początek o godz. 18.
Adres: Al. Racławickie 14.
Wstęp bezpłatny.