Czwarty koncert z cyklu "Wieniawski – Primus Inter Pares” odbędzie się w piątek (23.07) w Trybunale Koronnym w Lublinie.
W czwartej odsłonie cyklu zabrzmią dwa słynne utwory Wieniawskiego: Legenda g-moll op. 17 na skrzypce i orkiestrę oraz Fantaisie brillante na tematy z opery "Faust” Charlesa Gounoda op. 20 na skrzypce i orkiestrę.
Legenda, napisana pod wpływem gorącego uczucia do Izabeli Hampton, przyszłej żony Henryka, jest bardzo silnie naładowaną emocjonalnie romantyczną miniaturą. Z utworu emanuje tęsknota, miłość i niecierpliwość. Ściera się w nim liryzm głównej melodii oraz napięcie wprowadzane przez narastające tremolo akompaniamentu i kontrast tonacyjny (część środkowa w G-dur).
Fantazja faustowska A-dur, kompozycja późniejsza o pięć lat od Legendy, to dzieło typowo wirtuozowskie. Jest utworem najczęściej wykonywanym spośród wariacji i fantazji Wieniawskiego na obce, powszechnie znane tematy.
Popularność tej fantazji wynika w równym stopniu z obecności najpiękniejszych melodii z opery Gounoda (kuplety Mefistofelesa, tematy miłosne, słynny walc) oraz ze spoistości konstrukcji i naturalnego przebiegu muzycznej narracji.
Obie kompozycje zostaną zaprezentowane w Trybunale Koronnym w opracowaniach na skrzypce i fortepian. Zagrają toruńska skrzypaczka Anna Maria Staśkiewicz i bydgoski pianista Marcin Sikorski.
W programie koncertu są także II Sonata "Ballade” Eugène'a Ysaÿe'a, Sonata A-dur Gabriela Faurégo i Sonata Maurice'a Ravela.
Początek o godz. 19. Adres: Rynek 1.
Wstęp wolny.