W archikatedrze i w bazylice dominikańskiej odbędą się w sobotę (17.04) koncerty dedykowane ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem.
– Tym wyjątkowym repertuarowo koncertem muzyki sakralnej postanowiliśmy oddać hołd ofiarom niedawnej katastrofy lotniczej – mówi dyrektor artystyczny dorocznego festiwalu Stefan Münch.
Zabrzmią dwie rzadko wykonywane w Polsce i jeszcze nie prezentowane na żywo w Lublinie kantaty Jiříego Antonína Bendy (1722–1795), czeskiego kompozytora, który pracował w Niemczech.
– Bogactwo barokowej retoryki łączy się w nich z pełnym głębokiej wiary chorałem luterańskim. Pierwsza z kantat, "Gott ist die Liebe”, wyraża postawę niezachwianej ufności. Druga, wielkanocna "Man singet mit Freuden”, głosi nadzieję, jaką daje zmartwychwstanie Chrystusa – opisuje Münch.
Również po raz pierwszy zostanie wykonana w Lublinie kompozycja "Dixit Dominus” (Psalm 110) Georga Friedricha Händla (1685–1759).
– Utwór odznacza się energią, mocą i szlachetnym patosem – cechami, które ponownie pojawią się w muzyce Händla po blisko czterdziestu latach, w okresie pracy nad "Mesjaszem” – zachwala dyrektor artystyczny.
W koncercie wystąpią Jolanta Kowalska (sopran), Anna Wodyńska (sopran), Piotr Olech (alt), Zygmunt Magiera (tenor), Jacek Ozimkowski (bas), Kameralny Chór "Kantorei Sankt Barbara”, Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej, Jolanta Münch (organy), orkiestra Festiwalu Tempus Paschale, Elżbieta Krzemińska (dyrygent) i Wiesław Delimat (dyrygent, organy).
Adres: ul. Złota 9. Wstęp wolny.
Sławny kompozytor tworzył mszę żałobną, kiedy był już bardzo chory. Prowadził wyścig z czasem, pisząc requiem na własną śmierć. Na dzień przed nią postawił ostatnie nuty. Całość dokończył jego uczeń i przyjaciel rodziny Franz Xaver Süssmayr.
Niezwykła, eschatologiczna historia kompozycji, dodatkowo predestynuje ją do wykonywania w szczególnym czasie. Takim zaś jest z pewnością żałoba po ofiarach katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.
Inicjatorem sobotniego wydarzenia w archikatedrze jest dyrygent Teatru Muzycznego Jacek Boniecki. Pod jego batutą odbędzie się też sobotni koncert.
Zagra Orkiestra Teatru Muzycznego. Zaśpiewają Tomasz Janczak, Elżbieta Kaczmarzyk-Janczak, Grzegorz Szostak i Dorota Laskowiecka oraz Chór Teatru Muzycznego, Chór Akademicki UMCS, Chór KUL, Chór Uniwersytetu Medycznego, Chór Akademicki Uniwersytetu Przyrodniczego, Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej, Chór Kameralny Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego i Chór Instytutu Muzyki UMSC.
Adres: ul. Królewska 10. Wstęp wolny.