Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Recenzje książek

26 lutego 2013 r.
11:33
Edytuj ten wpis

Arne Bellstrof, „Baby’s In Black”

Arne Bellstrof, „Baby’s In Black. Historia Astrid Kirchherr i Stuarta Sutcliffe’a” (Wyd. Kultura Gni
Arne Bellstrof, „Baby’s In Black. Historia Astrid Kirchherr i Stuarta Sutcliffe’a” (Wyd. Kultura Gni

Hamburg, początek lat 60. Dzielnica Sankt Pauli słynąca z podrzędnych knajp i klubów wypełnionych przez pijanych marynarzy i oprychów szukających byle pretekstu do bijatyki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
To właśnie w jednym z takich miejsc pięciu młodych chłopaków z Liverpoolu prezentuje kilka utworów, które wkrótce opanują szczyty list przebojów. Tu też rodzi się tragiczna miłość między zwykłą dziewczyną z Hamburga, adeptką fotografii – Astrid Kirchherr - i pierwszym basistą Beatlesów – Stuartem Sutcliffem.

Opowiedziana przez Bellstrofa historia powstała na podstawie rozmów i zwierzeń samej Astrid Kirchherr. Zaintrygowany jej opowieścią, niemiecki grafik postanowił przedstawić historię pobytu anonimowej rockowej kapeli w Hamburgu. Jednak ten wątek, jak się później okazało, ustąpił pierwszeństwa i stał się szerokim tłem dla historii o dramatycznej i niespełnionej miłości.

A wszystko zaczęło się w Hamburgu w październiku 1960 r. Klaus Voormann, po kolejnej kłótni ze swoją dziewczyną Astrid, wychodzi z domu i bez celu błąka się po mieście. Po jakimś czasie trafia do dzielnicy Sankt Pauli, pełnej tłocznych i zadymionych nocnych klubów.

Rozmyśla o swoim związku z Astrid, gdy docierają do niego dźwięki elektryzującej muzyki. W zatęchłej spelunie „Kaiserkeller” tej nocy gra nieznana kapela z Wysp Brytyjskich – The Beatles. Klaus wraca do domu i z przejęciem opowiada zaspanej Astrid o niesamowitym koncercie. Namawia ją też do wspólnej wyprawy na występ Beatlesów. Nie wie jeszcze, że znajomość z brytyjskimi muzykami skończy się rozpadem ich związku.

Wydawać by się mogło, że to świetny materiał na interesujący i naprawdę udany komiks. Czy się udało?

Głównym wątkiem jest miłość pomiędzy Stuartem i zadurzoną w nim po same uszy Astrid. No właśnie… Tylko, że zagłębiając się w kolejne strony dzieła, trudno tę fascynację zauważyć. Momentami można raczej dojść do wniosku, że para jest raczej dwójką dobrych przyjaciół, niż dwójką zakochanych, którze wpadli sobie w oko już w czasie pierwszego spotkania.

Oprócz historii miłosnej i hamburskiego epizodu Beatlesów, w komiksie nie brakuje wątków pobocznych. To opowieść o subkulturze młodzieżowej na początku lat 60-tych, o młodości, życiowych pasjach, nocnym życiu miasta, sztuce, buncie i wolności. Z jednej strony nagromadzenie tylu tematów ubogaca i urozmaica „Baby’s in Black”, z drugiej powoduje bałagan. Wydarzeń jest tak wiele, że czytelnik łatwo może się pogubić.

Dyskusyjnym zabiegiem jest też zamieszczenie kwestii wypowiadanych przez członków The Beatlesów w języku angielskim. Z jednej strony pogłębia to realizm opowieści, z drugiej - trzeba pamiętać, że nie wszyscy operują językiem angielskim wystarczająco dobrze by swobodnie czytać dialogi.

Mogą oczywiście skorzystać z zamieszczonych na końcu albumu tłumaczeń. Ale takie przekładanie stron wybija z rytmu i skutecznie zniechęca do poznawania kolejnych losów bohaterów komiksu.

Kolejna kwestia to rysunki. O ile miejsca akcji przedstawione są starannie i z wielką dbałością o szczegóły, to sylwetki bohaterów już niekoniecznie. Brytyjscy muzycy i Klaus są do siebie podobni jak bliźniacy. Praktycznie jedyną rzeczą, która odróżnia od siebie męskich bohaterów komiksu jest… nos. I to jego wygląd warto zapamiętać, by nie mylić postaci.

Dość oryginalnie Bellstrof stworzył za to ostatni, finałowy rozdział komiksu. W zdecydowanej większości jest on „niemy”. By zrozumieć co się dzieje, czytelnik musi dobrze się zastanowić i łączyć fakty z kolejnych ilustracji, które są niemal całkowicie pozbawione dialogowych dymków. Tu napięcie rośnie z każdą kolejną stroną.

„Baby’s in black” na pewno nie jest komiksem wybitnym. Nie czyta się go z wypiekami na twarzy. Ani dialogi, ani tym bardziej ilustracje nie wprowadzają w szczególny zachwyt. Z komiksu bije statyczność i chłód.

Jednak chciałbym tym momencie mocno zwrócić uwagę na niezwykle istotną rzecz. Stonowany nastrój, dominacja czerni oraz bieli, prostota z jaką wykonano ilustracje, brak ekscytujących momentów, dialogi pozbawione emocji - może to wszystko było celowym zabiegiem Arne Bellstrofa? Może w ten sposób autor chciał podkreślić powagę oraz dramat miłosnej historii Astrid i Stuarta, tym samym nadając albumowi specyficzny klimat. Jeśli tak, to mu się udało.

Ja jednak mam niedosyt. Może dlatego, że nie jestem fanem Beatlesów?




Pozostałe informacje

Widmo spadku coraz poważniej zaczyna zagrażać Wiśle Puławy

Widmo spadku coraz poważniej zaczyna zagrażać Wiśle Puławy

Nie o takim wyniku marzyli kibice Wisły Puławy przeciwko GKS Jastrzębie. W starciu dwóch ekip walczących o utrzymanie w sobotę górą byli goście. Podopieczni trenera Macieja Tokarczyka przegrali aż 1:4 i znaleźli się w strefie spadkowej

Giełda w Nowym Jorku straciła 6,4 bln dolarów w dwa dni

Giełda w Nowym Jorku straciła 6,4 bln dolarów w dwa dni

To był najgorszy dzień na giełdzie od czasu pandemii. Indeks Dow Jones stracił w piątek ponad 2 tys. punktów, co w porównaniu z czwartkowymi spadkami oznacza, że nowojorska giełda straciła rekordowe 6,4 biliona dolarów w ciągu dwóch dni – donosi „Wall Street Journal”. To wynik zapowiedzianych przez Trumpa ceł oraz chińskiej zapowiedzi ceł odwetowych.

Naukowcy z Lublina chcą przewidywać awarie sieci energetycznych
WYSOKIE NAPIĘCIE

Naukowcy z Lublina chcą przewidywać awarie sieci energetycznych

Przerw w dostawie energii elektrycznej może być znacznie mniej, bo awarie będzie można przewidywać. Może być też bardziej ekologicznie i z myślą o środowisku – naukowcy Politechniki Lubelskiej tworzą Laboratorium Inteligentnych Systemów Diagnostycznych w Inżynierii Wysokonapięciowej – LabTech.

KMP Biała Podlaska

Było zgłoszenie o jednym, ale saperzy znaleźli jeszcze dwa

Granaty moździerzowe z czasów II wojny światowej znaleziono podczas prac ziemnych przy ul. Janowskiej w Białej Podlaskiej.

Orlen Oil Motor Lublin mistrzem Polski Par Klubowych po raz czwarty z rzędu!

Orlen Oil Motor Lublin mistrzem Polski Par Klubowych po raz czwarty z rzędu!

Ten weekend z pewnością na długo zapamięta Dominik Kubera. Po bardzo dobrym występie w piątek w MAXTO ITS IMME im. Zenona Plecha „Domin” i Bartosz Zmarzlik zostali mistrzami Polski Par Klubowych

Śląsk i Motor na remis. Beniaminek z Lublina zdobył 40 punkt
ZDJĘCIA, WIDEO
galeria
film

Śląsk i Motor na remis. Beniaminek z Lublina zdobył 40 punkt

Śląsk Wrocław nie poszedł za ciosem. Po domowej wygranej z Lechem Poznań ostatni zespół w tabeli PKO BP Ekstraklasy zremisował w meczu przyjaźni z Motorem 1:1. Gospodarze i tak mogą być zadowoleni, bo niewiele zabrakło, a w końcówce beniaminek z Lublina zgarnąłby pełną pulę.

Mecz Śląsk Wrocław - Motor Lublin na trybunach (galeria)
galeria

Mecz Śląsk Wrocław - Motor Lublin na trybunach (galeria)

Tydzień temu kibice obu drużyn mieli bardzo dużo powodów do radości. Motor Lublin u siebie pokonał Stal Mielec 4-1. A mecz Śląsk Wrocław - Lech Poznań zakończył się wynikiem 3-1.

Chatka Żaka w 1974 roku
WYWIAD

Gdyby nie Chatka Żaka, to nie byłoby w Lublinie kultury jaką znamy

Chatka Żaka ma 60 lat. O historii, teraźniejszości i przyszłości opowiada nam Izabela Pastuszko, dyrektorka Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka.

Śnieżna sobota (5 kwietnia) w Lublinie
galeria

Śnieg, przymrozki i oblodzenie w województwie lubelskim

Miało być załamanie pogody i jest. A Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem, przymrozkami, opadami śniegu, oblodzeniem i gwałtownym wzrostem stanów wody.

Szalony Beret
foto
galeria

Szalony Beret

Największe muzyczne hity ostatnich lat, pulsujące światła i parkiet wypełniony miłośnikami muzyki oraz tańca – tak wyglądała ostatnia impreza w popularnym lubelskim klubie Rzut Beretem. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tej niezapomnianej nocy, podczas której królowały największe hity muzyczne!

Moto Session 2025
galeria

Moto Session 2025: Drft i szybkie samochody w Lublinie

Są samochody drogie i luksusowe. Są pokazy motocyklowych akrobacji. Są goście specjalni. W Lublinie trwa Moto Session 2025.

Tainted Grail: The Fall of Avalon
film

Tainted Grail: The Fall of Avalon. Edycja kolekcjonerska za 219 dolarów (wideo)

Twórcy Tainted Grail: The Fall of Avalon przed premierą gry uruchomili kampanię dla edycji kolekcjonerskiej.

W Lublinie przed Lidlem na Al., Solidarności pikietowało kilka osób

Pikietują przed Lidlem. I zapowiadają bojkot

Dęblin, Puławy, Zamość i Lublin – sklepy Lidla w tych miastach naszego regionu znalazły się na liście miast, w których zaplanowano kolejną pikietę przeciw budowie centrum dystrybucyjnego sieci w miejscowości Gietrzwałd.

Motor zdobył w sobotę 40 punkt w tym sezonie

Remis w meczu przyjaźni. Śląsk Wrocław - Motor Lublin (zapis relacji na żywo)

Jak na mecz przyjaźni przystało, spotkanie Śląska Wrocław i Motoru Lublin zakończyło się polubownym wynikiem 1:1.

Świdniczanka przegrała w sobotę z KSZO

Świdniczanka gorsza od KSZO

Druga porażka z rzędu Świdniczanki. Tym razem drużyna trenera Łukasza Gieresza musiała uznać wyższość rywali z Ostrowca Świętokrzyskiego (0:2).

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30