To niezwykły przewodnik po filmowym Paryżu. Choć - czy tylko filmowym? Czy filmy kręcone w scenerii tego cudownego miasta nie stały się także pretekstem do poznania jego architektury, historii, tajemnic?
"Kod da Vinci” - jedna z najbardziej sensacyjnych i bestsellerowych ekranizacji naszego wieku łączy w sobie przeszłość i teraźniejszość. Rue de Temple każe przypomnieć o historii Templariuszy, a sensacyjny wątek filmu zabiera nas do Luwru - muzeum najbardziej zadeptanego na świecie. Dowiadujemy się wielu ciekawostek, anegdot.
I tak przy kolejnych filmach. "Królowa Margot” - jeszcze z zamierzchłych czasów, a przy okazji garść wiedzy o samym filmie, o epoce, miejscach które są, albo takich, które trzeba było specjalnie zbudować dla potrzeb ekranizacji.
Zwiedzamy takie symbole Paryża, jak Luwr, katedra Notre Dame, Wersal czy Wieża Eiffla.
Autor książki jest pasjonatem historii, a więc z tej swojej wiedzy czerpał pełnymi garściami i dzielił się nią z czytelnikami. Są wydarzenia historyczne, jest mnóstwo ciekawostek, anegdot, a wszystko podane niemal z francuską lekkością. To nie tylko przewodnik dla kinomanów, mających zamiar w wakacje odwiedzić Paryż - choć dla nich powinna to być lektura obowiązkowa. To także bardzo ciekawa opowieść o mieście i konfrontacja tego, co jest rzeczywiste, a co autorzy filmów zbudowali z tektury. Świetnie się czyta.
Książka jest znakomicie wydana - skonstruowana jak przewodnik z mnóstwem barwnych zdjęć adresami ciekawszych miejsc.