Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Recenzje wydarzeń

13 września 2010 r.
22:33
Edytuj ten wpis

Europejski Festiwal Smaku 2010: Zaskakujący finał

II Europejski Festiwal Smaku, Lublin, 10–12.09.10

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Nawiązując do typowej sekwencji biesiadnej można powiedzieć, że pierwszy dzień II Europejskiego Festiwalu Smaku był znakomitą przystawką podkręcającą apetyt na ciąg dalszy, że drugi dzień był wspaniałym daniem głównym, i że trzeci, ostatni, dzień był wyśmienitym deserem.

Ten deser był zaskakujący. Trochę jak pączek z wierzchu niewyglądający szczególnie pociągająco, ale skrywający rewelacyjną niespodziankę.

Program na niedzielę nie robił wielkiego wrażenia. Wprawdzie zaplanowano dobrze rokujące pokazy na Scenie Smaku, ale nie przewidziano już takiej muzycznej atrakcji jak na sobotę. Całość miało zaś zakończyć o godz. 21 otwarcie wystawy w restauracji Hades-Szeroka, czyli impreza z gatunku zwykle mało emocjonującego.

Ale to właśnie ten wernisaż (który tak naprawdę był finisażem) ekspozycji zatytułowanej "Śledź grodzki”, okazał się największym wydarzeniem ostatniego dnia festiwalu. Pozytywnie zaskakiwało już samo umiejscowienie wystawy – nie w samym lokalu, tylko tuż przy nim, na zewnątrz w Bramie Grodzkiej.

Na dwóch rzędach ażurowych paneli ogrodzeniowych zawieszono w sumie 27 dzieł plastycznych – głównie malarskich – o tematyce rybnej. Część z nich obserwatorzy życia kulturalnego i towarzyskiego mogli już znać z poprzednich artystyczno-kulinarnych przedsięwzięć Hadesu. Np. obraz Artura Popka ze śledziem w meloniku dumnie płynącym w Zalewie Zemborzyckim (!).

Jednak pojawiły się tu także prace nowe. Jedną z najoryginalniejszych był collage Tadeusza Mysłowskiego ze śledziem po skonsumowaniu na gazecie (sposób jedzenia dość powszechny w socjalistycznej Polsce). Wyczyszczoną z mięsa rybę autor zobrazował grzebieniem czarnych kresek na białym papierze wkomponowanym w wieszak pralniczy. Pod szkieletem głównego bohatera była strona starej gazety, a obok niego naklejka z puszki i tabliczka z ceną z czasów PRL.

Równie dowcipną, nową pracę zaprezentował Krzysztof Grajczak. Na swoim obrazie przedstawił on uskrzydlone ryby odlatujące ponoć do ciepłych krajów. Z kolei na obrazie Marka Andały śledź został w połowie przykryty tkaniną w biało-błękitne pasy kojarzące się z flagą Izraela. To pewnie nawiązanie do przedwojennej przeszłości Bramy Grodzkiej, za którą była dzielnica żydowska z ludźmi spożywającymi dużo ryb.

Hadesowy wieczór nie polegał tylko na oglądaniu wystawy i jej komentowaniu. Szefowie restauracji zadbali o poczęstunek adekwatny do tematyki dzieł. Podali przekąski z kawałka śledzia na cebuli i plastrze ziemniaka.

Była oprawa estradowa. Zabawne piosenki literackie "Życie brutalne” i "Biały kruk” wykonał duet Zbigniew Kowalczyk i Wojciech Dunin-Kozicki. Witold Dąbrowski zaśpiewał "Przeżyj to sam” Lombardu. Marek Andrzejewski przypomniał z dziesięć swoich przebojów. Potem jeszcze powrócił Dąbrowski.

Sekwencja występów się zakończyła i zdemontowano wystawę. Dopiero wtedy wiele osób, w tym piszący te słowa, dowiedziało się, że prace można było oglądać od południa i że ekspozycja była wydarzeniem jednodniowym. A więc, choć w programie stało hasło wernisaż, był to w istocie finisaż – zjawiskowe zamknięcie znakomitego przedsięwzięcia plastycznego i bardzo smakowity finał pysznego festiwalu.

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Kalendarz
luty 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28