Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Recenzje wydarzeń

13 września 2010 r.
22:33
Edytuj ten wpis

Europejski Festiwal Smaku 2010: Zaskakujący finał

II Europejski Festiwal Smaku, Lublin, 10–12.09.10

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Nawiązując do typowej sekwencji biesiadnej można powiedzieć, że pierwszy dzień II Europejskiego Festiwalu Smaku był znakomitą przystawką podkręcającą apetyt na ciąg dalszy, że drugi dzień był wspaniałym daniem głównym, i że trzeci, ostatni, dzień był wyśmienitym deserem.

Ten deser był zaskakujący. Trochę jak pączek z wierzchu niewyglądający szczególnie pociągająco, ale skrywający rewelacyjną niespodziankę.

Program na niedzielę nie robił wielkiego wrażenia. Wprawdzie zaplanowano dobrze rokujące pokazy na Scenie Smaku, ale nie przewidziano już takiej muzycznej atrakcji jak na sobotę. Całość miało zaś zakończyć o godz. 21 otwarcie wystawy w restauracji Hades-Szeroka, czyli impreza z gatunku zwykle mało emocjonującego.

Ale to właśnie ten wernisaż (który tak naprawdę był finisażem) ekspozycji zatytułowanej "Śledź grodzki”, okazał się największym wydarzeniem ostatniego dnia festiwalu. Pozytywnie zaskakiwało już samo umiejscowienie wystawy – nie w samym lokalu, tylko tuż przy nim, na zewnątrz w Bramie Grodzkiej.

Na dwóch rzędach ażurowych paneli ogrodzeniowych zawieszono w sumie 27 dzieł plastycznych – głównie malarskich – o tematyce rybnej. Część z nich obserwatorzy życia kulturalnego i towarzyskiego mogli już znać z poprzednich artystyczno-kulinarnych przedsięwzięć Hadesu. Np. obraz Artura Popka ze śledziem w meloniku dumnie płynącym w Zalewie Zemborzyckim (!).

Jednak pojawiły się tu także prace nowe. Jedną z najoryginalniejszych był collage Tadeusza Mysłowskiego ze śledziem po skonsumowaniu na gazecie (sposób jedzenia dość powszechny w socjalistycznej Polsce). Wyczyszczoną z mięsa rybę autor zobrazował grzebieniem czarnych kresek na białym papierze wkomponowanym w wieszak pralniczy. Pod szkieletem głównego bohatera była strona starej gazety, a obok niego naklejka z puszki i tabliczka z ceną z czasów PRL.

Równie dowcipną, nową pracę zaprezentował Krzysztof Grajczak. Na swoim obrazie przedstawił on uskrzydlone ryby odlatujące ponoć do ciepłych krajów. Z kolei na obrazie Marka Andały śledź został w połowie przykryty tkaniną w biało-błękitne pasy kojarzące się z flagą Izraela. To pewnie nawiązanie do przedwojennej przeszłości Bramy Grodzkiej, za którą była dzielnica żydowska z ludźmi spożywającymi dużo ryb.

Hadesowy wieczór nie polegał tylko na oglądaniu wystawy i jej komentowaniu. Szefowie restauracji zadbali o poczęstunek adekwatny do tematyki dzieł. Podali przekąski z kawałka śledzia na cebuli i plastrze ziemniaka.

Była oprawa estradowa. Zabawne piosenki literackie "Życie brutalne” i "Biały kruk” wykonał duet Zbigniew Kowalczyk i Wojciech Dunin-Kozicki. Witold Dąbrowski zaśpiewał "Przeżyj to sam” Lombardu. Marek Andrzejewski przypomniał z dziesięć swoich przebojów. Potem jeszcze powrócił Dąbrowski.

Sekwencja występów się zakończyła i zdemontowano wystawę. Dopiero wtedy wiele osób, w tym piszący te słowa, dowiedziało się, że prace można było oglądać od południa i że ekspozycja była wydarzeniem jednodniowym. A więc, choć w programie stało hasło wernisaż, był to w istocie finisaż – zjawiskowe zamknięcie znakomitego przedsięwzięcia plastycznego i bardzo smakowity finał pysznego festiwalu.

Pozostałe informacje

Zielony zakątek to niewielka przestrzeń na patio w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2

Tego jeszcze nie było. Powstał pierwszy w mieście ogród społeczny

Nie jest duży, ale cieszy. Mowa o "Zielonym zakątku" czyli pierwszym w Lublinie ogrodzie społecznym.

Konfederacja krytycznie o decyzji rady miasta. "Smutny obrazek i jeszcze bardziej smutne wnioski"

Konfederacja krytycznie o decyzji rady miasta. "Smutny obrazek i jeszcze bardziej smutne wnioski"

Nie trzeba było długo czekać na odpowiedź Konfederacji na decyzję radnych Zamościa, którzy we wtorek na sesji uchylili swoją uchwałę sprzed dwóch tygodni "w sprawie wyrażenia stanowiska w zakresie podjęcia działań zmierzających do zatrzymania napływu nielegalnych imigrantów i lokowania ich w województwie lubelskim". Głos prawicowej partii jest, jak można się domyślić, krytyczny.

To niewielka inwestycja, ale ważna dla mieszkańców wioski. W Jacni (gm. Adamów) oficjalnie oddano do użytku pieszą kładkę nad rzeką Jacynką.
galeria

Mała rzecz, a cieszy. Kładka nad Jacynką otwarta

To niewielka inwestycja, ale ważna dla mieszkańców wioski. W Jacni (gm. Adamów) oficjalnie oddano do użytku pieszą kładkę nad rzeką Jacynką.

Żonkile były rozdawane po drodze
galeria

"Marsz żonkili” w Lublinie. Ta inicjatywa uwrażliwia na nadzieję

Po raz kolejny przez centrum Lublina przeszedł marsz Hospicjum Dobrego Samarytanina w ramach akcji „Hospicyjne Pola Nadziei”. Idea tego wydarzenia „zakiełkowała” na świecie w 1997 roku, na polski grunt została przeszczepiona w roku 2003.

EDUBUS ruszył w trasę. Lubelskie uczelnie razem promują naukę
galeria

EDUBUS ruszył w trasę. Lubelskie uczelnie razem promują naukę

W Lublinie wystartował projekt EDUBUS. To mobilne laboratorium edukacyjne, które ma zachęcać młodzież z regionu do studiowania na lubelskich uczelniach. Za inicjatywą stoi Związek Uczelni Lubelskich oraz miasto.

Prawie jak w domu. Wielkanocne śniadanie u Brata Alberta
ZDJĘCIA
galeria

Prawie jak w domu. Wielkanocne śniadanie u Brata Alberta

Pan Piotr czeka na to spotkanie przez kilka miesięcy. Podobnie jak ponad 300 innych osób był dzisiaj gościem na śniadaniu wielkanocnym u Brata Alberta w Lublinie. Takie wspólne posiłki przed świętami to już tradycja w wielu miejscach naszego regionu.

Jajeczko u marszałka. Była modlitwa, życzenia i wielu gości
ZDJĘCIA
galeria

Jajeczko u marszałka. Była modlitwa, życzenia i wielu gości

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyło się uroczyste spotkanie wielkanocne Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. Marszałek Jarosław Stawiarski wraz z zaproszonymi gośćmi złożył życzenia świąteczne oraz przypomniał o nadziei, jaką niesie ze sobą zmartwychwstanie Chrystusa.

Rywalizacja PGE MKS FunFloor Lublin i KGHM MKS Zagłębie Lubin zawsze generuje olbrzymie emocje

PGE MKS FunFloor kontra Zagłębie. Tylko wygrana daje nadzieję na złoto

W czwartek w hali Globus dojdzie do kolejnej odsłony świętej wojny pomiędzy PGE MKS FunFloor Lublin i KGHM MKS Zagłębie Lubin

Piotr Łachno zmarł nagle 17 kwietnia 2024 roku. Stało się to w schronisku dla bezdomnych zwierząt w Zamościu, w którym przez wiele lat pracował

Jutro pierwsza rocznica śmierci. Motocykliści uczczą pamięć przyjaciela

W czwartek minie dokładnie rok od śmierci Piotra Łachno, wieloletniego szefa schroniska dla bezdomnych zwierząt w Zamościu. Tę rocznicę postanowili uczcić jego znajomi, koledzy i przyjaciele z Zamojskiej Grupy Motocyklowej, z którą był związany.

Człowiek bez ręki, duszące się niemowlę... Trudne zadania na zawodach z pierwszej pomocy
galeria

Człowiek bez ręki, duszące się niemowlę... Trudne zadania na zawodach z pierwszej pomocy

Przed skomplikowanymi i wymagającymi konkurencjami stanęli uczestnicy XXXI Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK zorganizowanych przez Akademię Zamojską. Najlepszymi „medykami” okazali się uczniowie ZSP nr 3 czyli „Elektryka”.

Zarzuty i areszt dla wuefisty. Chodzi o „przestępstwo przeciwko wolności seksualnej”

Zarzuty i areszt dla wuefisty. Chodzi o „przestępstwo przeciwko wolności seksualnej”

We wtorek nauczyciel usłyszał zarzuty, a w środę sąd zdecydował, że materiał dowodowy jest wystarczający do tego, by tymczasowo aresztować mężczyznę. Śledztwo w sprawie przestępstw, jakich wuefista miał się dopuścić wobec uczennicy, trwa.

Wisła Puławy w czwartek zagra u siebie ze Skrą Częstochowa. Czy będzie domowe przełamanie?

Wisła Puławy w czwartek zagra u siebie ze Skrą Częstochowa. Czy będzie domowe przełamanie?

Po okazałym, ale dość zaskakującym wyjazdowym zwycięstwie, ze Świtem Szczecin Wisła Puławy wraca na swój stadion. W czwartek o godzinie 16 Duma Powiśla zagra ze Skrą Częstochowa i chcąc myśleć o utrzymaniu się w Betclic II Lidze musi to spotkanie wygrać

Schron przy MPK w Lublinie
Zdjęcia
galeria

Przez 30 lat nikt tego nie robił. Lubelskie ma zbyt mało schronów

Inwentaryzacja schronów w województwie lubelskim trwa. Ruszają też szkolenia. A wkrótce zaczną się inwestycje i zakupy. To wszystko podyktowane jest nowymi przepisami.

Nietypowa kryjówka kawki. Na pomoc ruszyła Straż Miejska

Nietypowa kryjówka kawki. Na pomoc ruszyła Straż Miejska

Kolejna nietypowa akcja Straży Miejskiej w Świdniku. Trzeba było pomóc uwięzionemu ptakowi.

zdjęcie ilustracyjne

Z Bugu wyłowiono dwa ciała. To mogli być imigranci

Policja ustala tożsamość i przyczynę śmierci dwóch mężczyzn wyłowionych z Bugu. Straż graniczna nie wyklucza, że to zwłoki migrantów, którzy próbowali dostać się z Białorusi do Polski.

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia