Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Autor: Zdjęcie autora Luiza Nowak

Zaczyna się niewinnie. Ot, zwykła, szczęśliwa rodzina. Kochający się rodzice (Wioletta Tomica, Konrad Biel) i troje dzieci: odpowiedzialna, starsza córka Inga (Gabriela Jaskuła) oraz niesforne bliźnięta (Ilona Zgiet, Bartosz Siwek).

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Mimo okropności, które dzieją się na zewnątrz, nie docierają one do rodziny dziewczynki. Sielankowa atmosfera zostaje przerwana, gdy do ich domu wkracza konflikt, który nie ma jednak militarnego charakteru.

Historia rozwodu rodziców i rozpadu rodziny ukazana z perspektywy dzieci, została tu pokazana w dosyć sztampowy sposób.

Szczęśliwe dzieciństwo zostaje nagle przerwane przez odejście ojca, który postanawia założyć nową rodzinę. Dzieci są wciągane w wir wzajemnych przepychanek i pretensji.

Chociaż cała trójka znajduje się na „wojennym froncie”, największy ciężar spada na najstarszą z rodzeństwa Ingę, która musi z dnia na dzień stać się bardziej dojrzała i odpowiedzialna. Mimo młodego wieku na jej barkach spoczywa więcej zadań niż tylko szkolne obowiązki. Opieka nad młodszym rodzeństwem, troska o matkę i próba utrzymywania dobrych relacji z ojcem to tylko niektóre ze zmartwień zagubionej i samotnej bohaterki.

Brak stabilizacji i przemiany w życiu rodziny dopełnione są scenografią zbudowaną z tekturowych kartonów. Przez to otoczenie bohaterów przypomina bardziej przygotowania do przeprowadzki niż rodzinny dom.

Oprócz typowych pudełek z opisami zapakowanych rzeczy takimi jak: kuchnia, salon, łazienka, moje rzeczy, mamy też kartony o niejednoznacznym charakterze: wspomnienia, prywatne, kruche, delikatne.

Dzięki temu pudełka czasem są wykorzystane jako elementy wyposażenia mieszkania, a czasem jako symbole w określonych wydarzeniach, jak chociażby karton ojca Ingi z napisem: „prywatne”, który bohater zabiera ze sobą i który symbolizuje jego nową rodzinę.

W niektórych scenach słowa zastąpione przez ruch i gesty wyjątkowo sugestywnie pokazują jak dzieci stają się niewinnymi ofiarami nieodpowiedzialnego zachowania rodziców. Rozwiedzeni małżonkowie znajdują się po dwóch odległych stronach sceny. Ich dzieci zaś maszerują z jednej strony sceny na drugą, trafiając mimowolnie w epicentrum konfliktu.

Nie są to już postacie, które poznaliśmy na początku spektaklu. Dotychczas radośni i beztroscy bohaterowie stają się apatyczni i zagubieni. I chociaż Inga podkreśla, że spektakl opowiada jej historię i że historia każdej rodziny jest inna, wydaje się, że scena, w której skłóceni rodzice próbują przeciągnąć na swoją stronę dzieci może mieć miejsce w wielu domach.

Mimo że w przestawieniu pokazane jest to w sposób dosłowny, ma uniwersalny przekaz. Taki wydźwięk ma również „zawieszeni broni” kończące spektakl, które pokazuje, że tylko pokojowa współpraca obydwu stron może zakończyć konflikt i rodzinne kłopoty. Problemy Ingi kończą się, gdy dorośli przestają ze sobą walczyć.

W społeczeństwie, gdzie rozwody są zjawiskiem powszechnym ukazanie perspektywy dziecka jest istotnym głosem, często pomijanym i zapominanym. Jednak wydaje się, że ujęcie rozwodu jako stanu wojny trafi bardziej do dorosłych niż do młodszych widzów.

Rozstanie rodziców dla wielu z nich zapewne jest przykrym doświadczeniem. Czy oglądanie na scenie problemów, które są dla nich powszednie pomoże im w codziennych troskach?

Historia Ingi kończy się dobrze. W jej świecie nastaje pokój. Może uświadomi to dorosłym widzom, że często wojna toczy się w ich własnych domach i że to właśnie oni ją wywołują?

 

 Mama, tata, wojna i ja

Teatr im. Hansa Christiana Andersena

Reżyseria: Simone Thiis

Premiera: 24 września 2016 roku

Pozostałe informacje

Zielony zakątek to niewielka przestrzeń na patio w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2

Tego jeszcze nie było. Powstał pierwszy w mieście ogród społeczny

Nie jest duży, ale cieszy. Mowa o "Zielonym zakątku" czyli pierwszym w Lublinie ogrodzie społecznym.

Konfederacja krytycznie o decyzji rady miasta. "Smutny obrazek i jeszcze bardziej smutne wnioski"

Konfederacja krytycznie o decyzji rady miasta. "Smutny obrazek i jeszcze bardziej smutne wnioski"

Nie trzeba było długo czekać na odpowiedź Konfederacji na decyzję radnych Zamościa, którzy we wtorek na sesji uchylili swoją uchwałę sprzed dwóch tygodni "w sprawie wyrażenia stanowiska w zakresie podjęcia działań zmierzających do zatrzymania napływu nielegalnych imigrantów i lokowania ich w województwie lubelskim". Głos prawicowej partii jest, jak można się domyślić, krytyczny.

To niewielka inwestycja, ale ważna dla mieszkańców wioski. W Jacni (gm. Adamów) oficjalnie oddano do użytku pieszą kładkę nad rzeką Jacynką.
galeria

Mała rzecz, a cieszy. Kładka nad Jacynką otwarta

To niewielka inwestycja, ale ważna dla mieszkańców wioski. W Jacni (gm. Adamów) oficjalnie oddano do użytku pieszą kładkę nad rzeką Jacynką.

Żonkile były rozdawane po drodze
galeria

"Marsz żonkili” w Lublinie. Ta inicjatywa uwrażliwia na nadzieję

Po raz kolejny przez centrum Lublina przeszedł marsz Hospicjum Dobrego Samarytanina w ramach akcji „Hospicyjne Pola Nadziei”. Idea tego wydarzenia „zakiełkowała” na świecie w 1997 roku, na polski grunt została przeszczepiona w roku 2003.

EDUBUS ruszył w trasę. Lubelskie uczelnie razem promują naukę
galeria

EDUBUS ruszył w trasę. Lubelskie uczelnie razem promują naukę

W Lublinie wystartował projekt EDUBUS. To mobilne laboratorium edukacyjne, które ma zachęcać młodzież z regionu do studiowania na lubelskich uczelniach. Za inicjatywą stoi Związek Uczelni Lubelskich oraz miasto.

Prawie jak w domu. Wielkanocne śniadanie u Brata Alberta
ZDJĘCIA
galeria

Prawie jak w domu. Wielkanocne śniadanie u Brata Alberta

Pan Piotr czeka na to spotkanie przez kilka miesięcy. Podobnie jak ponad 300 innych osób był dzisiaj gościem na śniadaniu wielkanocnym u Brata Alberta w Lublinie. Takie wspólne posiłki przed świętami to już tradycja w wielu miejscach naszego regionu.

Jajeczko u marszałka. Była modlitwa, życzenia i wielu gości
ZDJĘCIA
galeria

Jajeczko u marszałka. Była modlitwa, życzenia i wielu gości

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyło się uroczyste spotkanie wielkanocne Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. Marszałek Jarosław Stawiarski wraz z zaproszonymi gośćmi złożył życzenia świąteczne oraz przypomniał o nadziei, jaką niesie ze sobą zmartwychwstanie Chrystusa.

Rywalizacja PGE MKS FunFloor Lublin i KGHM MKS Zagłębie Lubin zawsze generuje olbrzymie emocje

PGE MKS FunFloor kontra Zagłębie. Tylko wygrana daje nadzieję na złoto

W czwartek w hali Globus dojdzie do kolejnej odsłony świętej wojny pomiędzy PGE MKS FunFloor Lublin i KGHM MKS Zagłębie Lubin

Piotr Łachno zmarł nagle 17 kwietnia 2024 roku. Stało się to w schronisku dla bezdomnych zwierząt w Zamościu, w którym przez wiele lat pracował

Jutro pierwsza rocznica śmierci. Motocykliści uczczą pamięć przyjaciela

W czwartek minie dokładnie rok od śmierci Piotra Łachno, wieloletniego szefa schroniska dla bezdomnych zwierząt w Zamościu. Tę rocznicę postanowili uczcić jego znajomi, koledzy i przyjaciele z Zamojskiej Grupy Motocyklowej, z którą był związany.

Człowiek bez ręki, duszące się niemowlę... Trudne zadania na zawodach z pierwszej pomocy
galeria

Człowiek bez ręki, duszące się niemowlę... Trudne zadania na zawodach z pierwszej pomocy

Przed skomplikowanymi i wymagającymi konkurencjami stanęli uczestnicy XXXI Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK zorganizowanych przez Akademię Zamojską. Najlepszymi „medykami” okazali się uczniowie ZSP nr 3 czyli „Elektryka”.

Zarzuty i areszt dla wuefisty. Chodzi o „przestępstwo przeciwko wolności seksualnej”

Zarzuty i areszt dla wuefisty. Chodzi o „przestępstwo przeciwko wolności seksualnej”

We wtorek nauczyciel usłyszał zarzuty, a w środę sąd zdecydował, że materiał dowodowy jest wystarczający do tego, by tymczasowo aresztować mężczyznę. Śledztwo w sprawie przestępstw, jakich wuefista miał się dopuścić wobec uczennicy, trwa.

Wisła Puławy w czwartek zagra u siebie ze Skrą Częstochowa. Czy będzie domowe przełamanie?

Wisła Puławy w czwartek zagra u siebie ze Skrą Częstochowa. Czy będzie domowe przełamanie?

Po okazałym, ale dość zaskakującym wyjazdowym zwycięstwie, ze Świtem Szczecin Wisła Puławy wraca na swój stadion. W czwartek o godzinie 16 Duma Powiśla zagra ze Skrą Częstochowa i chcąc myśleć o utrzymaniu się w Betclic II Lidze musi to spotkanie wygrać

Schron przy MPK w Lublinie
Zdjęcia
galeria

Przez 30 lat nikt tego nie robił. Lubelskie ma zbyt mało schronów

Inwentaryzacja schronów w województwie lubelskim trwa. Ruszają też szkolenia. A wkrótce zaczną się inwestycje i zakupy. To wszystko podyktowane jest nowymi przepisami.

Nietypowa kryjówka kawki. Na pomoc ruszyła Straż Miejska

Nietypowa kryjówka kawki. Na pomoc ruszyła Straż Miejska

Kolejna nietypowa akcja Straży Miejskiej w Świdniku. Trzeba było pomóc uwięzionemu ptakowi.

zdjęcie ilustracyjne

Z Bugu wyłowiono dwa ciała. To mogli być imigranci

Policja ustala tożsamość i przyczynę śmierci dwóch mężczyzn wyłowionych z Bugu. Straż graniczna nie wyklucza, że to zwłoki migrantów, którzy próbowali dostać się z Białorusi do Polski.

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia