Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Teatr

22 września 2017 r.
17:04

Jedno z największych przedsięwzięć scenicznych w Polsce. "Umarłe miasto" dwa razy w Lublinie

0 1 A A

Dwa komplety widowni sprzedane. W piątek i niedzielę w Centrum Spotkania Kultur opera „Umarłe miasto” w reżyserii Mariusza Trelińskiego i scenografii Borisa Kudlički. Kolejne spektakle w Brukseli i Oslo.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To jedno z największych przedsięwzięć scenicznych w Polsce w ostatnich latach. Żeby zmieściło się w Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur, organizatorzy musieli zlikwidować sporą część widowni.

Opera „Umarłe miasto” to tiry dekoracji, tony świateł i rozbudowana sekcja stołów mikserskich. Rozmach widowiska zachwyca, z perspektywy tej opery największa scena i sala widowiskowa w mieście już nie wydaje się taka duża. Scenografia z trudem mieści się na obrotowej scenie. I żadne zdjęcia nie oddadzą urody widowiska.

Cudowne dziecko

Autorem dzieła jest Erich Korngold. Kiedy pisał operę, miał 23 lata. Jego talent zachwycił Gustava Mahlera i Alexandra von Zemlinsky’ego.

Inspiracją była powieść „Bruges umarłe”, którą napisał Georges Rodenbach. Stamtąd Korngold wziął temat mężczyzny, który opłakuje martwą żonę.

Erich Korngold pisał opery, ale także komponował muzykę do filmów. Jego partytury do wielkich widowisk „Anthony Adverse”, „Przygody Robin Hooda” i „Jastrząb morski” przyniosły mu sławę i dwa Oscary. Jest uważany za jednego z najwybitniejszych kompozytorów współczesnych w Stanach Zjednoczonych.

Mariusz Treliński

Reżyser „Umarłego miasta”. Jeden z najciekawszych realizatorów oper w Polsce. Potrafi wywrócić operowe kanony do góry nogami. Za to, i za niezwykły talent publiczność Trelińskiego uwielbia. W 2001 otrzymał Paszport „Polityki” za „nowoczesne, inteligentne, trafiające do współczesnego widza realizacje oper na scenie Teatru Wielkiego w Warszawie”. Nic dodać, nic ująć.

Studiował reżyserię w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Za film „Pożegnanie jesieni” dostał nagrodę na Festiwalu Filmowym w Wenecji. Kiedy wyreżyserował Madame Butterfly Giacoma Pucciniego ze scenografią Borisa Kudlički, „pozamiatał” konkurencję. Markę Trelińskiego potwierdził Plácido Domingo, na jego zaproszenie Madame Butterfly została przeniesiona do Washington Opera.

Boris Kudlička

Studiował scenografię w Katedrze Projektowania Scenografii i Kostiumu na Wydziale Teatralnym Akademii Sztuk Pięknych w Bratysławie. A także w holenderskiej Akademii Sztuk Pięknych Minerva w Groningen.
Ten słowacki scenograf zrobił wielką karierę w Polsce. Nic dziwnego: był współpracownikiem Andrzeja Kreütza Majewskiego w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie, legendy polskiej scenografii.
To dziś jeden z najbardziej charyzmatycznych scenografów operowych w Polsce. Duet z Mariuszem Trelińskim spowodował, że Kudlička współtworzy największe widowiska muzyczne w Polsce.

Umarłe miasto

Jedna z najgłośniejszych premier operowych w Polsce w ostatnich latach. Temat opery to woda na młyn dla Mariusza Trelińskiego, który fascynuje się związkiem miłości i śmierci w sztuce. Na scenie możecie spodziewać się elementów filmu grozy, thrillera, klimatów z Alfreda Hitchcocka.

Główny bohater Paul nie jest w stanie zapomnieć zmarłej żony Marii. Mieszkanie zamienił w mauzoleum, w pudełku trzyma włosy zmarłej. W pokojach codziennie stoją białe kwiaty. Ich duszna woń otula pokoje pamięci.

Kiedy w mieszkaniu Paula pojawi się tancerka Marietta, łudząco podobna do zmarłej żony, wdowiec zacznie żyć iluzją, następnie chorymi urojeniami. Ruch obrotowej sceny jeszcze wzmacnia napięcie. Sceny stają się zjawiskowe. Reżyser stopniuje emocje. Kto lubi filmy Davida Lyncha, będzie zadowolony.

Szkoda, że partii Marietty nie zaśpiewa niemiecka śpiewaczka Marlis Petersem, która podczas warszawskiej premiery zdominowała wokalnie i aktorsko operę „Umarłe miasto”. Ale nie można mieć wszystkiego.

Teatr Wielki Opera Narodowa, Umarłe miasto 

Opera w trzech obrazach

* Libretto: Paul Schott według Bruges umarłe Georgesa Rodenbacha
* Reżyseria: Mariusz Treliński
* Scenografia: Boris Kudlička
* Orkiestrą Teatru Wielkiego - Opery Narodowej dyryguje Finnegan Downie Dear
* Obsada (soliści): Paul - Jacek Laszczkowski, Marie/Marietta - Ewa Vesin, Frank/Pierrot - Tomasz Rak, Fritz - Szymon Mechliński, Brigitta - Bernadetta Grabias, Juliette - Maria Stasiak, Lucienne - Elżbieta Wróblewska, Gaston/Victorin - Pavlo Tolstoy, Hrabia Albert - Mateusz Zajdel.
* Prapremiera: 4 grudnia 1920, Kolonia/Hamburg. Premiera tej inscenizacji: 10 czerwca 2017, Warszawa, koprodukcja: Théâtre de la Monnaie/de Munt, Bruksela. Oryginalna niemiecka wersja językowa z polskimi napisami

Pozostałe informacje

Wirus HIV w zbliżeniu mikroskopowym
zdrowie

Ludzie nadal umierają na AIDS. Na tę chorobę leku jeszcze nie wynaleziono

Mamy progres w leczeniu, ale nadal nie potrafimy wytworzyć leku, który całkowicie eliminowałby HIV z zakażonego organizmu. O wirusie, o którym głośno było zwłaszcza w latach 80-tych XX wieku rozmawiamy z prof. Anną Bogucką-Kocką, kierownikiem Katedry i Zakładu Biologii z Genetyką Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Łyżwy na Placu Litewskim? Rośnie liczba zwolenników budowy miejskiego lodowiska
Lublin

Łyżwy na Placu Litewskim? Rośnie liczba zwolenników budowy miejskiego lodowiska

Najpierw Konrad Wcisło z klubu prezydenta Krzysztofa Żuka, a teraz Robert Derewenda z klubu PiS. Obaj dopytują o pomysł utworzenia w centrum Lublina dodatkowego, miejskiego lodowiska. Czy ta idea ma szansę realizacji?

Pijany kierowca o włos od śmierci. Bariery wbiły się w samochód

Pijany kierowca o włos od śmierci. Bariery wbiły się w samochód

Dzisiaj ok. 3:30 nad ranem na drodze krajowej nr 74 w miejscowości Borownica w powiecie janowskim kierowca audi wpadł w poślizg i uderzył w bariery energochłonne. Te przebiły samochód na wylot.

Studniówki 2025: Bal Prywatnego LO im. Królowej Jadwigi w Lublinie
zdjęcia, wideo
galeria
film

Studniówki 2025: Bal Prywatnego LO im. Królowej Jadwigi w Lublinie

W sobotę w lubelskim hotelu Focus Premium poloneza zatańczyli tegoroczni maturzyści Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi w Lublinie.

Motor Lublin ma nowego bramkarza

Motor Lublin ma nowego bramkarza

Lublinianie sięgnęli po 25-letniego Słoweńca Gaspera Trawnika

Czołowe zderzenie w Łaziskach. Trzy osoby w szpitalu

Czołowe zderzenie w Łaziskach. Trzy osoby w szpitalu

W sobotę wieczorem w Kolonii Łaziskach w powiecie opolskim zderzyły się dwa samochody. Droga wojewódzka nr 747 przez kilka godzin była zablokowana.

Ostatnie posiedzenie komisji statutowej

Komu przeszkadzają transmisje komisji? Urzędnik chciał zrzucić winę na szefa klubu PiS

Wszystko wskazuje na to, że mieszkańcy nie odsłuchają już w internecie dyskusji radnych Białej Podlaskiej na posiedzeniach komisji. – Wcześniej dyskusje na komisjach były bardziej merytoryczne - stwierdza Justyna Gorczyca, zastępczyni prezydenta.

Laura Miskiniene to liderka Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin

Polski Cukier AZS UMCS Lublin w niedzielę zagra w Poznaniu. Nowy trener w poniedziałek

W niedzielę Polski Cukier AZS UMCS zmierzy się na wyjeździe z Eneą AZS Politechnika Poznań. Drużynę rywalek prowadzi doskonale znany w Lublinie Wojciech Szawarski. Z kolei gospodynie przystąpią do zawodów pod wodzą tymczasowego trenera Marka Lebiedzińskiego. W sobotę niespodziewanie klub poinformował o rozstaniu z Krzysztofem Szewczykiem.

Sylwester w stylu latino
foto
galeria

Sylwester w stylu latino

Tak imprezowano w sylwestrową noc w El Cubano. Nie zabrakło latynoskich hitów, szampana, baloników oraz tańców do białego rana. Zobaczcie naszą fotogalerię z tej wyjątkowej imprezy.

Telewizja, która łączy pokolenia – 40 lat TVP Lublin na antenie

Telewizja, która łączy pokolenia – 40 lat TVP Lublin na antenie

12 stycznia 1985 roku to ważna data dla lubelskiego oddziału TVP. Tego dnia wyemitowano pierwsze wydanie „Panoramy Lubelskiej”. Świat się zmienia, postęp technologiczny przyspiesza, ale jubileusz pozwala nam cofnąć się w czasie.

Poloneza zatańczyli dzisiaj absolwenci ZS nr 5 z ul. Elsnera w Lublinie
zdjęcia, wideo
galeria
film

Poloneza zatańczyli dzisiaj absolwenci ZS nr 5 z ul. Elsnera w Lublinie

Dzisiaj wieczorem uroczystym polonezem swój bal maturalny otworzyli uczniowie Zespołu Szkół nr 5 w Lublinie. Impreza została zorganizowana w lubelskim hotelu Luxor & Atelia.

Trzy wyrównane sety i coś się nagle zacięło. Bogdanka LUK Lublin przegrywa po tie-breaku w Rzeszowie

Trzy wyrównane sety i coś się nagle zacięło. Bogdanka LUK Lublin przegrywa po tie-breaku w Rzeszowie

Trzy bardzo zaciekłe sety, potem totalna dominacja gospodarzy i wielkie nerwy w piątym secie. Bogdanka LUK Lublin prowadziła na wyjeździe z Asseco Resovią 2:1, ale finalnie wraca do domu bogatsza o zaledwie jeden punkt

Krzysztof Kubica zagrał jedynie w pięciu meczach Motoru Lublin

Motor Lublin skrócił wypożyczenie pomocnika

Krzysztof Kubica nie poleciał z Motorem na zgrupowanie do Turcji. W sobotę klub z Lublina poinformował, że wypożyczenie zawodnika zostało skrócone i 24-latek będzie szukał nowego pracodawcy.

Skoki narciarskie. Paweł Wąsek z pierwszym w karierze mistrzostwem Polski

Skoki narciarskie. Paweł Wąsek z pierwszym w karierze mistrzostwem Polski

Paweł Wąsek mistrzem Polski w skokach narciarskich w sezonie 2024/2025. 25-latek zajął pierwsze miejsce podczas konkursu na Wielkiej Krokwi w Zakopanem zdecydowanie wyprzedzając wracającego do rywalizacji na skoczniach Kamila Stocha i Jakuba Wolnego

Śnieg nie przeszkadzał lubelskim biegaczom. Sobota jak co tydzień w Saskim
zdjęcia
galeria

Śnieg nie przeszkadzał lubelskim biegaczom. Sobota jak co tydzień w Saskim

W Lublinie nie brakuje miłośników biegania, a niektóre grupy robią to regularnie - bez względu na warunki atmosferyczne. Jedna z nich to "parkrun Ogród Saski", która spotyka się co sobotę, punkt o 9. Jej członkowie biegali również dzisiaj, podczas intensywnych opadów białego puchu.

Kalendarz
styczeń 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia