Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Teatr

22 września 2017 r.
17:04

Jedno z największych przedsięwzięć scenicznych w Polsce. "Umarłe miasto" dwa razy w Lublinie

Dwa komplety widowni sprzedane. W piątek i niedzielę w Centrum Spotkania Kultur opera „Umarłe miasto” w reżyserii Mariusza Trelińskiego i scenografii Borisa Kudlički. Kolejne spektakle w Brukseli i Oslo.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To jedno z największych przedsięwzięć scenicznych w Polsce w ostatnich latach. Żeby zmieściło się w Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur, organizatorzy musieli zlikwidować sporą część widowni.

Opera „Umarłe miasto” to tiry dekoracji, tony świateł i rozbudowana sekcja stołów mikserskich. Rozmach widowiska zachwyca, z perspektywy tej opery największa scena i sala widowiskowa w mieście już nie wydaje się taka duża. Scenografia z trudem mieści się na obrotowej scenie. I żadne zdjęcia nie oddadzą urody widowiska.

Cudowne dziecko

Autorem dzieła jest Erich Korngold. Kiedy pisał operę, miał 23 lata. Jego talent zachwycił Gustava Mahlera i Alexandra von Zemlinsky’ego.

Inspiracją była powieść „Bruges umarłe”, którą napisał Georges Rodenbach. Stamtąd Korngold wziął temat mężczyzny, który opłakuje martwą żonę.

Erich Korngold pisał opery, ale także komponował muzykę do filmów. Jego partytury do wielkich widowisk „Anthony Adverse”, „Przygody Robin Hooda” i „Jastrząb morski” przyniosły mu sławę i dwa Oscary. Jest uważany za jednego z najwybitniejszych kompozytorów współczesnych w Stanach Zjednoczonych.

Mariusz Treliński

Reżyser „Umarłego miasta”. Jeden z najciekawszych realizatorów oper w Polsce. Potrafi wywrócić operowe kanony do góry nogami. Za to, i za niezwykły talent publiczność Trelińskiego uwielbia. W 2001 otrzymał Paszport „Polityki” za „nowoczesne, inteligentne, trafiające do współczesnego widza realizacje oper na scenie Teatru Wielkiego w Warszawie”. Nic dodać, nic ująć.

Studiował reżyserię w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Za film „Pożegnanie jesieni” dostał nagrodę na Festiwalu Filmowym w Wenecji. Kiedy wyreżyserował Madame Butterfly Giacoma Pucciniego ze scenografią Borisa Kudlički, „pozamiatał” konkurencję. Markę Trelińskiego potwierdził Plácido Domingo, na jego zaproszenie Madame Butterfly została przeniesiona do Washington Opera.

Boris Kudlička

Studiował scenografię w Katedrze Projektowania Scenografii i Kostiumu na Wydziale Teatralnym Akademii Sztuk Pięknych w Bratysławie. A także w holenderskiej Akademii Sztuk Pięknych Minerva w Groningen.
Ten słowacki scenograf zrobił wielką karierę w Polsce. Nic dziwnego: był współpracownikiem Andrzeja Kreütza Majewskiego w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie, legendy polskiej scenografii.
To dziś jeden z najbardziej charyzmatycznych scenografów operowych w Polsce. Duet z Mariuszem Trelińskim spowodował, że Kudlička współtworzy największe widowiska muzyczne w Polsce.

Umarłe miasto

Jedna z najgłośniejszych premier operowych w Polsce w ostatnich latach. Temat opery to woda na młyn dla Mariusza Trelińskiego, który fascynuje się związkiem miłości i śmierci w sztuce. Na scenie możecie spodziewać się elementów filmu grozy, thrillera, klimatów z Alfreda Hitchcocka.

Główny bohater Paul nie jest w stanie zapomnieć zmarłej żony Marii. Mieszkanie zamienił w mauzoleum, w pudełku trzyma włosy zmarłej. W pokojach codziennie stoją białe kwiaty. Ich duszna woń otula pokoje pamięci.

Kiedy w mieszkaniu Paula pojawi się tancerka Marietta, łudząco podobna do zmarłej żony, wdowiec zacznie żyć iluzją, następnie chorymi urojeniami. Ruch obrotowej sceny jeszcze wzmacnia napięcie. Sceny stają się zjawiskowe. Reżyser stopniuje emocje. Kto lubi filmy Davida Lyncha, będzie zadowolony.

Szkoda, że partii Marietty nie zaśpiewa niemiecka śpiewaczka Marlis Petersem, która podczas warszawskiej premiery zdominowała wokalnie i aktorsko operę „Umarłe miasto”. Ale nie można mieć wszystkiego.

Teatr Wielki Opera Narodowa, Umarłe miasto 

Opera w trzech obrazach

* Libretto: Paul Schott według Bruges umarłe Georgesa Rodenbacha
* Reżyseria: Mariusz Treliński
* Scenografia: Boris Kudlička
* Orkiestrą Teatru Wielkiego - Opery Narodowej dyryguje Finnegan Downie Dear
* Obsada (soliści): Paul - Jacek Laszczkowski, Marie/Marietta - Ewa Vesin, Frank/Pierrot - Tomasz Rak, Fritz - Szymon Mechliński, Brigitta - Bernadetta Grabias, Juliette - Maria Stasiak, Lucienne - Elżbieta Wróblewska, Gaston/Victorin - Pavlo Tolstoy, Hrabia Albert - Mateusz Zajdel.
* Prapremiera: 4 grudnia 1920, Kolonia/Hamburg. Premiera tej inscenizacji: 10 czerwca 2017, Warszawa, koprodukcja: Théâtre de la Monnaie/de Munt, Bruksela. Oryginalna niemiecka wersja językowa z polskimi napisami

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia