1 października w Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12) wystartuje tegoroczna, 27. już odsłona Konfrontacji Teatralnych. W programie festiwalu, który potrwa cały miesiąc, znalazło się 9 spektakli. Na początek - "Sztuka intonacji" Teatru Dramatycznego z Warszawy.
Zanim jednak artyści pojawią się na scenie sali widowiskowej Centrum Kultury, organizatorzy festiwalu zaproszą na spotkanie z Tadeuszem Słobodziankiem, które odbędzie się o godz. 16.30 w Sali Czarnej.
Słobodzianek to jeden z najwybitniejszych polskich dramatopisarzy współczesnych. Jest autorem jedynego tekstu dramatycznego nagrodzonego Nagrodą Literacką "Nike" - mowa o "Naszej klasie", która po raz pierwszy w czytaniu zaprezentowana została właśnie w Lublinie podczas Konfrontacji Teatralnych w 2008 roku. Spotkanie z autorem poprowadzi Janusz Opryński. Wstęp wolny.
Tadeusz Słobodzianek jest również autorem dramatów "Sztuka intonacji" oraz "Powrót Orfeusza", na których oparto przedstawienie Teatru Dramatycznego z Warszawy, które zainauguruje tegoroczne Konfrontacje. Podczas spektaklu wyreżyserowanego przez Annę Wieczur widzowie będą mogli bawić się odkrywaniem kolejnych nawiązań do najważniejszych postaci teatru XX wieku, z którym konfrontuje się i z którego czerpie teatr do dziś.
– W "Sztuce intonacji" Tadeusz Słobodzianek zagląda daleko za kulisy i czerpie inspiracje z historii teatru, aby opowiedzieć o geniuszu i tworzeniu się wielkich idei, ale też o słabościach ludzkich i prozie życia – opowiadają organizatorzy wydarzenia.
W spektaklu wystąpią: Adam Ferency, Łukasz Lewandowski, Modest Ruciński, Sławomir Grzymkowski, Anna Moskal oraz Barbara Garstka.
Pokaz rozpocznie się o godz. 18. Po spektaklu, ok. godz. 22, rozpocznie się spotkanie z twórcami przedstawienia, które poprowadzi Jacek Wakar. Bilety na spektakl kosztują 40/50 zł.
W tym roku festiwal Konfrontacje Teatralne przebiegnie pod hasłem "Literatura chce więcej". W programie wydarzenia znajdzie się wiele spektakli opartych na utworach literackich. Nie zabraknie również dodatkowych wydarzeń: spotkań z twórcami, akcentów muzycznych czy projekcji filmowych.