Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Wystawy

16 lutego 2021 r.
10:20

„Sublimacja” Bartłomieja Kiełbowicza w Galerii Białej

Autor: Zdjęcie autora Sylwia Hejno
16 lutego 2021 10:00
„Sublimacja” Bartłomieja Kiełbowicza
„Sublimacja” Bartłomieja Kiełbowicza

Bartłomiej Kiełbowicz kolekcjonuje rzeczy, wspomnienia, historie. Z nich buduje wielowątkowy wszechświat pełen kontrastów, nostalgii i humoru. Jego „Sublimację” prezentuje Galeria Biała.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

„Sublimację”, słownikowo przejście od ciała stałego w gaz, można rozumieć bardziej metaforycznie: jako stan, gdy coś realnego, materialnego staje się nagle nieuchwytne. Dla Bartłomieja Kiełbowicza sublimacja oznacza energię tworzenia, nadanie sensów rzeczywistości, która jest obecna, a czasem już minęła.

Jednym z bardziej interesujących, wielu wątków na wystawie jest artystyczny dialog z ojcem, fotografem, Andrzejem Kiełbowiczem, poprzez który nie tylko rysują się dwie Polski, ale i stanowi on przepustkę do poznania osobistego wymiaru niektórych prac.

Prywatne i publiczne

Fotografie obrazujące kraj z lat osiemdziesiątych artysta zderza realiami współczesnymi, naznaczonymi zarówno nadzwyczajnym stanem pandemii, jak i przemianami społecznymi. Przykładem może być cykl dokumentujący pielgrzymkę papieża do Polski zestawiony z pracami z cyklu „Preapo”. Wyraźnie rysują się tu dwie wizje religijności, tej pełnej oczekiwania i nadziei oraz nasączonej nieufnością i nietolerancją. Nie przypadkiem tuż obok znajduje się wideo „Trzepak”, na którym artysta z pasją otrzepuje dwie flagi – polską i tęczową.

Trzepak

– To symbole, które są bez przerwy używane, miętoszone, wyeksploatowane do granic z powodu sporów społecznych. Wideo jest próbą oczyszczenia flag i zażegnania waśni – tłumaczy. Hasło „Polska dla Polaków” wyryte w różnych językach na kamiennej tablicy także stanowi próbę rozbrojenia wrogich postaw.

Sercem wystawy wydaje się być czarna sala, gdzie w kameralnym mroku artysta dzieli się z widzami tym, co osobiste. Centralne miejsce zajmuje praca realistycznie przedstawiająca kołdrę, taką jak za dawnych lat: w białej poszewce, z ozdobnym wycięciem w serek. „Kołdra” i „Firanka” są jak wyjątkowy, bardzo poruszający hołd złożony babci i wywołują cały szereg skojarzeń: ciepło, miękkość, otulenie, delikatność.

Przezroczysta, ażurowa zasłonka, to, jak sam artysta określa: – Efemeryczna bariera, granica między dwoma światami. Rozmawiałem dużo z babcią o umieraniu, ciągle mówiła, że zaraz odejdzie. Trwała gdzieś na granicy życia i śmierci – wyznaje.

Pandemobook (teaser)

Recycling wspomnień

Duch minionego czasu niewidocznie towarzyszy „Sublimacji”. Bartłomiej Kiełbowicz wykorzystuje w pracach stare mapy, zdjęcia, karty, znaczki czy zeszyty. Odwołuje się tym samym do rezerwuaru pewnych wspólnych wspomnień. Zeszyty z szarą, bądź lekko zabarwioną, tekturową okładką mogą być obiektem antykwarycznym, jak i doświadczeniem pokoleniowym dla tych, którzy je wciąż pamiętają.

W zaaranżowanej na szkolną salę przestrzeni głos czyta „Mój dzienniczek” z 1934 roku, autorem jest uczeń szóstej klasy, Leon Dolatowski. Okładki zeszytów ostrzegają przed zjeżdżaniem z poręczy albo wchodzeniem na miny, ale już przed czyhającą z rogiem wojną, nie. Artysta wymownie pokazuje, jak rzeczy, a wraz z nimi ich właściciele, zamieniają się w swoją własną historię.

Na wystawie pojawia się jeszcze jeden dziennik, wideo „Pandemobook” Kiełbowicza i Liwii Bargieł. Scenariusz tworzą wybrane fragmenty ich osobistych „zapisków” – jej notatek i jego rysunków. Prezentuje on studium lęków, napięć i codziennych obserwacji. „Pandemobook” nie jest oczywiście tak dramatyczny jak przedwojenny dzienniczek Leona, ale również opowiada o indywidualnie przeżywanym „tu i teraz” – czasem przygnębiającym, czasem wręcz komicznym.

„Sublimacja”, Bartłomiej Kiełbowicz, Galeria Biała, ul. Peowiaków 12, do 27.02

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

Kalendarz
luty 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28