Do Galerii Białej powraca Mariusz Tarkawian. Dawniej – wolontariusz, dziś – uznany artysta. Ponad 10 lat temu objawił swój talent działając przy galerii, teraz ponownie zaprezentuje swoje prace.
Urodzony w 1983 roku w Łukowie, Mariusz Tarkawian jest absolwentem Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. W 2005 roku pojawił się w Galerii Białej jako wolontariusz. Jak twierdzą organizatorzy wystawy – bardzo szybko okazało się, że w krótkich przerwach, w trakcie realizacji wystawy, Tarkawian rysował oraz notował wypowiedzi artystów i wolontariuszy. Od tego czasu realizował cykle rysunków składające się na zamknięte projekty, takie jak „Rysunki podejrzane”, czy „Moja Historia Sztuki”. W 2009 został laureatem Nagrody Kaisseringa, przyznawanej młodym twórcom przez Muzeum Sztuki w Goslar. Uczestniczył w licznych wystawach w Polsce i za granicą.
Twórczość Tarkawiana opiera się na rysunku, który w jego przypadku stał się już marką samą w sobie. Właśnie poprzez rysunek artysta dokonuje swoich przemyśleń-refleksji nad sztuką, kulturą, czy polityką. Ale jego prace są również wynikiem obcowania ze światem, rejestracji odbieranych bodźców, wyrazem emocji, przedstawieniem gestów. Na jego cykle składa się tysiące różnoraki dzieł.
Dla Tarkawiana podstawową inspiracją jest przede wszystkim świat sztuki: polskiej i światowej, dawnej i aktualnej, jak również tej z przyszłości. Rysuje także faunę i florę, wybrane przedmioty i zjawiska czy wydarzenia społeczne i polityczne, zarówno polskie, jak i międzynarodowe, np. w cyklu 366 obrotów – twierdzą organizatorzy.
Artysta jest autorem komiksu pt. Contemporary Art Book, który także zostanie zaprezentowany w Białej, podobnie jak dyplom na Wydziale Artystycznym z 2009 roku. Tarkawian tworzy również muzykę oraz współpracuje od lat z Lubelskim Informatorem Kulturalnym ZOOM.
Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 12 lutego, o godz. 18 w Galerii Białej.