Od 21 listopada w Galerii Gardzienice Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice” (ul. Grodzka 5a,) czynna jest wystawa niezwykłego zbioru kaligrafii Franciszka Starowieyskiego z kolekcji Teresy Starowieyskiej.
Kaligrafie Franciszka Starowieyskiego są wzorowane miedzy innymi na XVII, XVIII i XIX wiecznej europejskiej kaligrafii. W swoich pracach Starowieyski powołuje się na niezwykle ważnych dla liternictwa twórców antykwy – Justusa Ericha Walbauma i Giambatiste Bodoni.
Bardzo często są to grafiki opatrzone kaligrafiami, rysunkami, w które te kaligrafie się wplatają. Ponadto kaligrafie te nie należą do zwykłych przykładów prac kaligraficznych, niosą ze sobą ukryte teksty, zwroty, hasła.
Na wystawie znajdą się kaligrafie rubaszne, o lekkim zabarwieniu erotycznym oraz prace typowo zleceniowe, powstałe podczas długich ćwiczeń. Zobaczymy tu również kaligrafie barwne, opisowe, o niezwykle charakterystycznych dla artysty kształtach.
Artysta odważnie bawi się słowem, czym niekiedy stawia widza w zakłopotaniu. Są to niezwykle humorystyczne, zabawne, często zawoalowane treści.