Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Łuków

8 września 2021 r.
9:27

Co łączy latawiec z Afganistanem? "Chcemy włączać, wzmacniać i integrować uchodźców i uchodźczynie"

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
4 9 A A
Ewa Kozdraj
Ewa Kozdraj (fot. Archiwum prywatne )

– Latawiec jest też symbolem Afganistanu, wolności, ale też zakazów. Bo Talibowie w Kabulu od razu po przejęciu władzy zakazali puszczania latawców i słuchania muzyki – Rozmowa z Ewą Kozdraj z Bratnika w powiecie lubartowskim, prezeską Stowarzyszenia Dla Ziemi, nominowaną przez Fundację im. Stefana Batorego do Nagrody im. Olgi Kersten-Matwin za działania na rzecz uchodźców i uchodźczyń.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
  • Jak pani przyjęła wiadomość o nominacji?

– Cieszę się, bo to uznanie dla całego zespołu osób, z którymi pracuję. To tym bardziej ważne, że dostrzeżono nas, stowarzyszenie spoza wielkiego ośrodka miejskiego. W miastach chyba takie organizacje bardziej widać. A my na Lubelszczyźnie już od 13 lat pracujemy na rzecz uchodźców i uchodźczyń.

  • Czym dokładnie zajmuje się pani stowarzyszenie?

– Działamy na rzecz osób starających się o nadanie statusu uchodźcy, które trafiają do ośrodków na Lubelszczyźnie. Kiedyś było takich miejsc więcej. W 2016 roku, mierząc siły na zamiary, skierowałyśmy aktywność głównie na Ośrodek dla Cudzoziemców w Łukowie, w którym najdłużej jesteśmy obecne. Jesteśmy małą organizacją, nie mamy sztabu ludzi, ani wielkich zasobów finansowych, dlatego w dużej mierze to praca wolontariacka. Ale jesteśmy konsekwentne. 

  • Jaki cel wam przyświeca w tym działaniu?

– Chcemy włączać, wzmacniać i integrować uchodźców i uchodźczynie, to nasz główny cel. A robimy to na przykład poprzez prowadzenie pracowni artystyczno-rzemieślniczej. Mamy też sklep internetowy z produktami zrobionymi w tej pracowni. Poza tym, panie cudzoziemki prowadzą w różnych miejscach warsztaty rzemieślnicze. W sklepie są też T-shirty z grafikami podarowanymi nam przez znane artystki i artystów, m.in. Martę Frej i Janka Kozę. Do tego jeszcze ubrania z drugiej ręki. A cały dochód ze sprzedaży przeznaczamy na działania związane z naszą misją. Zależy nam, aby uchodźcy czuli się u nas bezpiecznie. Aby dzieci miały zajęcia dodatkowe. To nie jest ich wina, że z powodu sytuacji geopolitycznej musieli opuścić swoje domy i znaleźli się w Polsce, w województwie lubelskim.

  • Ktoś wam w tym wszystkim pomaga?

– Zgłaszają się do nas różne instytucje. Na przykład, przez ostatni rok akademicki ponad 60 studentek Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie uczyło dzieci cudzoziemskie z Łukowa języka polskiego w formie online, w ramach praktyk studenckich. To były lekcje „jeden na jeden”. Promocja u nas kuleje, bo ciągle pracujemy i mamy mało czasu, by się tym profesjonalnie zająć. Ale staramy się działać kreatywnie, bo większość osób w stowarzyszeniu to artyści i artystki. Pracujemy z osobami w procedurze uchodźczej często właśnie poprzez kulturę i sztukę. Na przykład języka polskiego uczymy również poprzez przygotowania do spektakli teatralnych. W 2019 roku wystąpiłyśmy podczas Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie.

  • Teraz pomagacie cudzoziemcom z Afganistanu?

– Obecnie cały dochód ze sprzedaży rzeczy ze sklepu internetowego przeznaczamy na pomoc cudzoziemcom docierającym z Afganistanu. Tutaj liczy się czas, bo często te osoby przybywają do nas w letniej odzieży, bez żadnego dobytku. Rano w Kabulu było ponad 20 stopni, a u nas tylko 5. Dlatego uruchomiłyśmy zbiórkę internetową. Za zebrane środki chcemy zakupić artykuły higieniczne, bieliznę oraz naczynia.

  • A co ma do tego wszystkiego latawiec?

– Symbolem naszej zbiórki jest latawiec. Organizowaliśmy wiele warsztatów robienia latawców dla dzieci cudzoziemskich. Latawiec jest też symbolem Afganistanu, wolności, ale też zakazów. Bo Talibowie w Kabulu od razu po przejęciu władzy zakazali puszczania latawców i słuchania muzyki. A my właśnie również poprzez muzykę staramy się pracować z cudzoziemcami, na przykład nagrywając piosenki.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Magda Balsam zdobyła 7 bramek

MKS FunFloor Lublin przegrał z KPR Gminy Kobierzyce

KPR Gminy Kobierzyce wyrasta na koszmar MKS FunFloor Lublin. W tym sezonie obie ekipy spotkały się już 2 razy i oba mecze zakończyły się porażkami lubelskiej siódemki. I nie jest ważne, czy na ławce trenerskiej zasiadała Edyta Majdzińska, czy jak w środowy wieczór Paweł Teletelwski. Drużyna z Dolnego Śląska w obu przypadkach była wyraźnie lepsza.

Są aktywni i dbają o środowisko. Wyjątkowa lekcja edukacyjna w SP nr 39 w Lublinie
galeria

Są aktywni i dbają o środowisko. Wyjątkowa lekcja edukacyjna w SP nr 39 w Lublinie

Jak uchronić się przed powodzią? Jakie organizmy żyją w Bystrzycy? Tego dowiedzieli się dzisiaj uczniowie ze szkoły podstawowej nr 39 w Lublinie podczas zajęć z programu "Aktywni Błękitni".

Trening kosmetologiczny dla seniorów
galeria

Trening kosmetologiczny dla seniorów

Automasaż, gimnastyka mięśni twarzy i pielęgnacja ciała. Tego uczyli się lubelscy seniorzy.

Wjechał na tor kolejowy i zawisł na rampie

Wjechał na tor kolejowy i zawisł na rampie

28-letni mieszkaniec Terespola zignorował zakaz wjazdu. Mężczyzna nie zauważył krawędzi rampy i utknął na torach kolejowych.

Lubelskie obchody rocznicy wybuchu powstania styczniowego

Lubelskie obchody rocznicy wybuchu powstania styczniowego

Lublin uczcił 162. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Władze oraz społeczność szkolna zapaliły znicze i złożyły kwiaty w miejscach pamięci.

Gala karnawałowa w Operze
7 lutego 2025, 18:00

Gala karnawałowa w Operze

Mamy karnawał, czas zabawy. Opera Lubelska zaprasza na Galę Karnawałową w stylu brilliant, która zaświeci blaskiem Wiednia i Paryża.

Wszystkiego najlepszego wszystkim dziadkom!
MEMY
galeria

Wszystkiego najlepszego wszystkim dziadkom!

22 stycznia obchodzimy Dzień Dziadka. To właśnie dzięki nim świat jest lepszy.

Ul. Bernardyńska jeszcze dziś zamknięta dla ruchu
galeria

Ul. Bernardyńska jeszcze dziś zamknięta dla ruchu

Ulica Bernardyńska nadal pozostaje zamknięta dla ruchu. Obowiązują objazdy komunikacji miejskiej. Decyzja o otwarciu ulicy może zapaść jutro.

Sebastian Rudol może wkrótce pożegnać się z Motorem Lublin

Sebastian Rudol pożegna się z Motorem Lublin?

Niespodziewane wieści transferowe. Według plotek wkrótce Motor Lublin może opuścić Sebastian Rudol. Środkowy obrońca pokazał się na jesieni z bardzo dobrej strony, ale w zimie żółto-biało-niebiescy sprowadzili już dwóch stoperów. „Rudi” ma przenieść się do pierwszoligowego ŁKS Łódź.

Zigi Zana

Miał być przełom, a jest problem. Kupiec nie zapłacił za najdroższą klacz aukcji Pride of Poland

Typowana jako faworytka ubiegłorocznej aukcji Pride of Poland, klacz Zigi Zana taką się okazała. Problem w tym, że stadnina w Michałowie do tej pory nie doczekała się 145 tys. zł euro. To cena, za którą wylicytował ją kupiec z Belgii.

Uroczystości pogrzebowe Marianny Krasnodębskiej
galeria

Uroczystości pogrzebowe Marianny Krasnodębskiej

Marianna Krasnodębska pseud. „Wiochna” zmarła w wieku 101 lat. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w środę na cmentarzu na Majdanku.

Pijany omal nie wjechał w dzieci. Miał 3 promile i zakaz kierowania

Pijany omal nie wjechał w dzieci. Miał 3 promile i zakaz kierowania

Gdyby nie reakcja świadków, mogłoby dojść do tragedii. Jedna z dziewczynek odskoczyła w ostatniej chwili.

Nie żyje muzyk disco polo. Zginął w wypadku samochodowym

Nie żyje muzyk disco polo. Zginął w wypadku samochodowym

Łukasz Obszyński, znany jako DJ Yogas, zginął we wczorajszym wypadku w Werbkowicach. Jak podaje policja - zderzył się czołowo z pojazdem wojskowym.

Pożar domu

Sąsiad uratował starszą kobietę z pożaru domu. Trwa zbiórka na odbudowę

Gdyby nie odważny sąsiad, pani Stanisława mogłaby spłonąć w pożarze swojego dobytku. Wójt gminy w specjalny sposób podziękował panu Januszowi, a przyjaciele uruchomili zbiórkę na odbudowę domu.

Pechowy Dzień Babci – seniorki straciły 65 tys. zł

Pechowy Dzień Babci – seniorki straciły 65 tys. zł

Dzień Babci nie był szczęśliwy dla seniorek z Lublina. Kobiety uwierzyły w historie o ataku na konto bankowe i wypadku wnuczki.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium