Na terenie miasta po raz kolejny doszło do odkrycia zabytków archeologicznych podczas prowadzonych robót budowlanych. Tym razem znaleziska dokonano na terenie budowy nowych gmachów szpitala SPSK nr 1 przy ul. Staszica
Archeolodzy prowadzący nadzór nad robotami ziemnymi dostrzegli odsłonięte przez koparkę fragmenty drewnianych belek. Po wstępnej ocenie stwierdzono, iż są to relikty nieznanej konstrukcji, która nie jest odnotowana na znanych historycznych planach Lublina.
Podczas przeprowadzonych oględzin przez Inspekcję Archeologiczną WUOZ w Lublinie, potwierdzono zabytkowy charakter odkryć – w profilu wykopu zaobserwowano elementy drewnianej ściany, natomiast u jego podnóża znajdowały się wyciągnięte przez koparkę zaostrzone słupy zakończone złączami ciesielskimi w postaci czopów oraz masywne belki z łączeniami typu pióro – wpust.
Jak informuje Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków, w momencie odkrycia nie było możliwe określenie funkcji i chronologii konstrukcji – robocze hipotezy wskazują, iż może to być pozostałość po budynku mieszkalnym lub gospodarczym, lub też element umocnienia skarpy od strony południowej, być może związany z nowożytną linią obronną miasta.
Zdecydowano, iż w miejscu odkrycia konieczne jest wstrzymanie prac budowlanych - ziemnych, które mogłyby doprowadzić do zniszczenia lub uszkodzenia zabytku, oraz przeprowadzenie ratowniczych badań wykopaliskowych.
Po usunięciu współczesnego nadkładu, ku zaskoczeniu archeologów i służb konserwatorskich, udało się uchwycić układ stratygraficzny dokumentujący osadnictwo od pradziejów (neolit), poprzez wczesne średniowiecze, do okresu nowożytności. Podczas ponownych oględzin konserwatorskich ustalono, iż niezbędne jest przeprowadzenie ratowniczych badań archeologicznych odkrytych nawarstwień kulturowych i konstrukcji drewnianych na powierzchni 2,5 ara.