Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 grudnia 2019 r.
19:56

Drogi, parki, fotowoltaika. Lublin chce wziąć pieniądze z UE na duże inwestycje

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
18 32 A A
Samorząd Lublina zapowiada m.in. utworzenie farm fotowoltaicznych, czyli elektrowni słonecznych, mających wytwarzać część energii do zasilania trolejbusów i elektrobusów
Samorząd Lublina zapowiada m.in. utworzenie farm fotowoltaicznych, czyli elektrowni słonecznych, mających wytwarzać część energii do zasilania trolejbusów i elektrobusów

Elektrownie słoneczne wytwarzające prąd dla trolejbusów, buspasy na ul. Kunickiego, Głębokiej i Zana, przebudowa Turystycznej i urządzenie nowych parków. Na te i inne pomysły władze miasta chcą dostać unijne pieniądze, które będą dzielone po roku 2020. Co jeszcze trafiło na ogłoszoną we wtorek listę?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Gra toczy się o unijne pieniądze z puli przeznaczonej na lata 2021-27. Podział tych funduszy jeszcze się nie zaczął, ale Ratusz przekonuje, że już dziś musi się szykować do wyścigu po dotacje. – Kluczową sprawą będzie to, kto jest przygotowany do szybkich działań – mówi prezydent Krzysztof Żuk.

W planach Ratusza jest m.in. przebudowa trzech ulic w ciągu dróg wojewódzkich wyprowadzających ruch z miasta. Mowa jest o ul. Nałęczowskiej i al. Kraśnickiej.

– Odcinek od ronda Honorowych Krwiodawców do ul. Jana Pawła II jesteśmy w stanie przebudować bez potrzeby jego poszerzania – informuje Kazimierz Pidek, dyrektor Zarządu Dróg i Mostów. Na dalszym odcinku do kościoła miałby się pojawić chodnik, drogi rowerowe i oświetlenie.

Prezydent zamierza się też starać o unijne pieniądze na modernizację ul. Turystycznej. – Musi być przebudowany z uwzględnieniem ścieżek rowerowych i chodników – stwierdza Żuk. – Ale projektanci muszą znaleźć miejsce dla takiego układu drogowego z uwzględnieniem tego, że obok są zlokalizowane firmy, którym przecież nie będziemy zabierać terenu.

Kilka innych ulic odnawianych pod przykrywką ułatwień dla komunikacji zbiorowej. Urzędnicy przekonują, że tylko w ten sposób miasto będzie mogło dostać dotację pokrywającą większość kosztów. Tak tłumaczą pomysły, by odnowić ul. Kunickiego i ul. Zana wyznaczając na nich buspasy.

– Nikt nie mówi, że buspasy muszą być na całej długości, mogą być na skrzyżowaniach – zastrzega Bernadeta Krzysztofik, dyrektor Wydziału Funduszy Europejskich w Urzędzie Miasta Lublin.

W ramach „uprzywilejowania komunikacji miejskiej” ma też powstać przedłużenie ul. Lubelskiego Lipca ’80. – Jesteśmy do tego przygotowani, jeżeli chodzi o dokumentację projektową – mówi dyr. Pidek. Przyznaje, że większym problemem jest zapewnienie mieszkań dla lokatorów domów, które mają być wyburzane w związku z budową. Droga ma biec od Cukrowniczej do ronda na skrzyżowaniu Krochmalnej z Diamentową. – Na dzisiaj nie przewidujemy dalszego ciągu.

Kolejnym korytarzem dla komunikacji miejskiej ma być al. Unii Lubelskiej. Podobnie jest z Głęboką. Ratusz chce ją przebudować na całej długości, a nawet przedłużyć do węzła Sławin u zbiegu z al. Solidarności. Przebudowane miałoby być także skrzyżowanie z Nadbystrzycką (miasto twierdzi, że bez wyburzania domów). Skrzyżowanie z al. Kraśnicką miałoby być dwupoziomowe, przy czym al. Kraśnicka biegłaby górą, nad Głęboką.

Wśród ogłoszonych we wtorek planów wymieniona została także budowa nowych pętli komunikacji miejskiej: Trześniowska, Zawieprzycka, Zadębie, Felin, Herberta, Lipska i Bohaterów Września oraz przebudowa istniejących pętli: w lesie Dąbrowa, przy os. Widok, na końcu Koncertowej oraz na Lipniaku.

Wspomniane inwestycje mają być powiązane z zakupami autobusów elektrycznych i trolejbusów. – Mówimy o około setce pojazdów – zapowiada Grzegorz Malec, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego. Ratusz nie zamierza już rozbudowywać sieci trakcyjnej dla trolejbusów, poprzestając na krótkich fragmentach tam, gdzie brakuje ciągłości sieci.

Samorząd Lublina zapowiada także utworzenie farm fotowoltaicznych, czyli elektrowni słonecznych, mających wytwarzać część energii do zasilania trolejbusów i elektrobusów. Takie elektrownie miałyby być ulokowane w zajezdni Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego i w pobliżu pętli autobusowych. Mowa jest ponadto o placach postojowych dla autobusów elektrycznych, by rano nie musiały dojeżdżać z daleka na trasy.

Według wtorkowych deklaracji miasto ma się starać o unijne pieniądze na odnowę parku Bronowickiego, nowy park Nadrzeczny (nad Bystrzycą od Żeglarskiej do mostu przy Janowskiej) a także odkładanego parku na Błoniach. Ratusz zapowiada ponadto budowę Centrum Zdrowia Seniorów przy ul. Głównej, rozbudowę Centrum Wsparcia Rodziny przy ul. Poturzyńskiej i rozbudowę dających się powiększyć Domów Pomocy Społecznej.

Prezydent zapowiada ponadto budowę Centrum Nauki i Eksperymentu, czyli popularnonaukowej placówki dla dzieci i młodzieży. Odkurza też plany przebudowy Domu Kultury Kolejarza i urządzenie tam Centrum Sztuki Dzieci mieszczącego m.in. Teatr Andersena.

W rozdaniu z lat 2007-13 samorząd Lublina zdołał wykorzystać prawie 1,1 mld zł funduszy z Unii Europejskiej. Zbliżonego wyniku spodziewa się także w przypadku funduszy na lata 2014-20, podobną kwotę zamierza uzyskać także z puli na lata 2021-27.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Wszystko zgodnie z planem, Polski Cukier AZS UMCS ograł Energę Toruń

Wszystko zgodnie z planem, Polski Cukier AZS UMCS ograł Energę Toruń

Bez zaskoczenia w hali MOSiR. Polski Cukier AZS UMCS ani razu nie przegrywał z Energą Toruń, a ostatecznie pokonał rywalki 88:78.

Wyleczą zęby w busie

Wyleczą zęby w busie

Bus z dentystą na podkładzie znów zaparkuje w województwie lubelskim. Dzieci i młodzież mogą skorzystać w nim z bezpłatnego leczenia.

Żużel. Ogromny pech Jacka Holdera w drugiej rundzie Indywidualnych Mistrzostw Australii

Żużel. Ogromny pech Jacka Holdera w drugiej rundzie Indywidualnych Mistrzostw Australii

Ogromny pech Jacka Holdera w drugiej rundzie Indywidualnych Mistrzostw Australii. Zawodnik Orlen Oil Motoru Lublin był blisko awansu do finałowego biegu, ale w półfinale przytrafił mu się defekt

zdj ilustracyjne

Zdrowie jest dla nich ważne – rusza Olimpiada Zdrowia PCK

Polski Czerwony Krzyż zaprasza do udziału w XXII edycji Olimpiady Zdrowia PCK z Biedronką. Wydarzenie ma na celu promowanie zdrowego stylu życia i zaangażowanie młodych liderów zdrowia w działania prospołeczne.

Lider lepszy od outsidera, czyli szesnastka wygrana ChKS Chełm

Lider lepszy od outsidera, czyli szesnastka wygrana ChKS Chełm

Niespodzianki w Chełmie nie było. Tamtejszy ChKS, czyli zdecydowany lider tabeli zrobił swoje i w niedzielę zanotował szesnastce zwycięstwo w szesnastym ligowym spotkaniu tego sezonu. Tym razem drużyna trenera Krzysztofa Andrzejewskiego pokonała 3:0 ostatni w tabeli SMS PZPS Spała.

Kiedy remont Zana? Miasto chce ruszyć jeszcze w tym roku

Kiedy remont Zana? Miasto chce ruszyć jeszcze w tym roku

Miasto szykuje się do remontu ulicy Zana. Trwa oczekiwanie na decyzję środowiskową. A kiedy zaczną się prace?

Paweł Wąsek jest obecnie najlepszym Polakiem w Turnieju Czterech Skoczni i Pucharze Świata

Skoki narciarskie. Świetny występ Pawła Wąska podczas kwalifikacji w Bischofshofen

73. Turniej Czterech Skoczni nieuchronnie zbliża się do końca. W niedzielę odbyły się kwalifikacje do ostatniego z konkursów, który na skoczni w Bischofshofen zaplanowano w Święto Trzech Króli. Zawody wygrał Stefan Kraft, a tuż za podium znalazł się Paweł Wąsek

Groźny wypadek na S17 w Rykach. Łoś na drodze spowodował zderzenie
Zdjęcia
galeria

Groźny wypadek na S17 w Rykach. Łoś na drodze spowodował zderzenie

W nocy z czwartku na piątek, około godziny 1:00, na trasie S17 w Rykach doszło do groźnego zdarzenia. Na drogę niespodziewanie wbiegł łoś, co skończyło się zderzeniem dwóch samochodów.

Wojciech Kamiński (PGE Start Lublin): W Stargardzie zagraliśmy jeden z najlepszych meczów w sezonie

Wojciech Kamiński (PGE Start Lublin): W Stargardzie zagraliśmy jeden z najlepszych meczów w sezonie

PGE Start Lublin jest zdecydowanie na fali. Czerwono-czarni w sobotę pokonali na wyjeździe PGE Spójnię i zbliżyli się do występu w finałowym turnieju Pucharu Polski. Jak „energetyczne derby” oceniają przedstawiciele obu drużyn?

Tłum na pokazie przedpremierowym "Kleks i wynalazek Filipa Golarza" w kinie Bajka. Na sali zabrakło miejsc
galeria

Tłum na pokazie przedpremierowym "Kleks i wynalazek Filipa Golarza" w kinie Bajka. Na sali zabrakło miejsc

Noworoczne Kino Rodzinne to pierwsze z wydarzeń dla rodzin, które na 2025 rok zaplanowało miasto Lublin. 5 stycznia, najmłodsi mieszkańcy Lublina wraz z rodzicami lub dziadkami mogli nieodpłatnie wybrać się na przedpremierowy pokaz filmu w Kinie Bajka

Ręce nie bolą, ale serce boli. Opinie po meczu PGE GiEK Skra Bełchatów – Bogdanka LUK Lublin

Ręce nie bolą, ale serce boli. Opinie po meczu PGE GiEK Skra Bełchatów – Bogdanka LUK Lublin

Wielkie emocje w Bełchatowie. Gospodarze, czyli PGE GiEK Skra prowadzili z faworyzowaną Bogdanką LUK Lublin 2:0. Ostatecznie dopisali do swojego konta tylko jeden punkt. Goście w tie-breaku wygrali 15:13 i 3:2 w całym spotkaniu. Jak obie ekipy oceniają zawody?

Coraz bliżej przebudowy al. Unii Lubelskiej. Miasto nadal czeka na oferty

Coraz bliżej przebudowy al. Unii Lubelskiej. Miasto nadal czeka na oferty

Miasto Lublin wraz z początkiem października ubiegłego roku ogłosiło przetarg na modernizację jednej z kluczowych ulic miasta, która obejmie także przebudowę mostów nad Bystrzycą. Sprawdzamy na jakim etapie jest zapowiadany remont al. Unii Lubelskiej.

Nową dyrektorką placówki została Marzena Brzezicka (na zdj. w bieli)

Zamkowe muzeum z dyrektorką. Zaczyna własny rozdział

W czwartek, 2 stycznia, akt powołania na stanowisko dyrektora Muzeum Zamek w Janowcu z rąk marszałka Jarosława Stawiarskiego otrzymała Marzena Brzezicka. Od nowego roku, zgodnie z decyzją władz wojewódzkich, placówka pozostaje niezależną instytucją kultury.

Remont kładki dawno skończony. Na ulicy ciągle są pozostałości

Remont kładki dawno skończony. Na ulicy ciągle są pozostałości

Kładka nad ulicą Filaretów w Lublinie remontowana była przez kilka miesięcy. Jeden z naszych Czytelników zwrócił uwagę na to, że pomimo skończonego we wrześniu remontu, na ulicy nadal zauważyć można jego pozostałości. Chodzi o czerwone pasy. Po co one są i dlaczego nie zniknęły po skończeniu prac?

Unikali kary, a jednak wpadli w ręce policji

Unikali kary, a jednak wpadli w ręce policji

Jednym z zadań policjantów jest doprowadzanie do aresztu osób, które uchylają się od obowiązku odbycia kary więzienia. W ubiegłym tygodniu zamojscy policjanci doprowadzili do zakładu karnego aż czterech poszukiwanych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

199,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

89,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

135,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Komunikaty