Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 grudnia 2019 r.
19:56

Drogi, parki, fotowoltaika. Lublin chce wziąć pieniądze z UE na duże inwestycje

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
Samorząd Lublina zapowiada m.in. utworzenie farm fotowoltaicznych, czyli elektrowni słonecznych, mających wytwarzać część energii do zasilania trolejbusów i elektrobusów
Samorząd Lublina zapowiada m.in. utworzenie farm fotowoltaicznych, czyli elektrowni słonecznych, mających wytwarzać część energii do zasilania trolejbusów i elektrobusów

Elektrownie słoneczne wytwarzające prąd dla trolejbusów, buspasy na ul. Kunickiego, Głębokiej i Zana, przebudowa Turystycznej i urządzenie nowych parków. Na te i inne pomysły władze miasta chcą dostać unijne pieniądze, które będą dzielone po roku 2020. Co jeszcze trafiło na ogłoszoną we wtorek listę?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Gra toczy się o unijne pieniądze z puli przeznaczonej na lata 2021-27. Podział tych funduszy jeszcze się nie zaczął, ale Ratusz przekonuje, że już dziś musi się szykować do wyścigu po dotacje. – Kluczową sprawą będzie to, kto jest przygotowany do szybkich działań – mówi prezydent Krzysztof Żuk.

W planach Ratusza jest m.in. przebudowa trzech ulic w ciągu dróg wojewódzkich wyprowadzających ruch z miasta. Mowa jest o ul. Nałęczowskiej i al. Kraśnickiej.

– Odcinek od ronda Honorowych Krwiodawców do ul. Jana Pawła II jesteśmy w stanie przebudować bez potrzeby jego poszerzania – informuje Kazimierz Pidek, dyrektor Zarządu Dróg i Mostów. Na dalszym odcinku do kościoła miałby się pojawić chodnik, drogi rowerowe i oświetlenie.

Prezydent zamierza się też starać o unijne pieniądze na modernizację ul. Turystycznej. – Musi być przebudowany z uwzględnieniem ścieżek rowerowych i chodników – stwierdza Żuk. – Ale projektanci muszą znaleźć miejsce dla takiego układu drogowego z uwzględnieniem tego, że obok są zlokalizowane firmy, którym przecież nie będziemy zabierać terenu.

Kilka innych ulic odnawianych pod przykrywką ułatwień dla komunikacji zbiorowej. Urzędnicy przekonują, że tylko w ten sposób miasto będzie mogło dostać dotację pokrywającą większość kosztów. Tak tłumaczą pomysły, by odnowić ul. Kunickiego i ul. Zana wyznaczając na nich buspasy.

– Nikt nie mówi, że buspasy muszą być na całej długości, mogą być na skrzyżowaniach – zastrzega Bernadeta Krzysztofik, dyrektor Wydziału Funduszy Europejskich w Urzędzie Miasta Lublin.

W ramach „uprzywilejowania komunikacji miejskiej” ma też powstać przedłużenie ul. Lubelskiego Lipca ’80. – Jesteśmy do tego przygotowani, jeżeli chodzi o dokumentację projektową – mówi dyr. Pidek. Przyznaje, że większym problemem jest zapewnienie mieszkań dla lokatorów domów, które mają być wyburzane w związku z budową. Droga ma biec od Cukrowniczej do ronda na skrzyżowaniu Krochmalnej z Diamentową. – Na dzisiaj nie przewidujemy dalszego ciągu.

Kolejnym korytarzem dla komunikacji miejskiej ma być al. Unii Lubelskiej. Podobnie jest z Głęboką. Ratusz chce ją przebudować na całej długości, a nawet przedłużyć do węzła Sławin u zbiegu z al. Solidarności. Przebudowane miałoby być także skrzyżowanie z Nadbystrzycką (miasto twierdzi, że bez wyburzania domów). Skrzyżowanie z al. Kraśnicką miałoby być dwupoziomowe, przy czym al. Kraśnicka biegłaby górą, nad Głęboką.

Wśród ogłoszonych we wtorek planów wymieniona została także budowa nowych pętli komunikacji miejskiej: Trześniowska, Zawieprzycka, Zadębie, Felin, Herberta, Lipska i Bohaterów Września oraz przebudowa istniejących pętli: w lesie Dąbrowa, przy os. Widok, na końcu Koncertowej oraz na Lipniaku.

Wspomniane inwestycje mają być powiązane z zakupami autobusów elektrycznych i trolejbusów. – Mówimy o około setce pojazdów – zapowiada Grzegorz Malec, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego. Ratusz nie zamierza już rozbudowywać sieci trakcyjnej dla trolejbusów, poprzestając na krótkich fragmentach tam, gdzie brakuje ciągłości sieci.

Samorząd Lublina zapowiada także utworzenie farm fotowoltaicznych, czyli elektrowni słonecznych, mających wytwarzać część energii do zasilania trolejbusów i elektrobusów. Takie elektrownie miałyby być ulokowane w zajezdni Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego i w pobliżu pętli autobusowych. Mowa jest ponadto o placach postojowych dla autobusów elektrycznych, by rano nie musiały dojeżdżać z daleka na trasy.

Według wtorkowych deklaracji miasto ma się starać o unijne pieniądze na odnowę parku Bronowickiego, nowy park Nadrzeczny (nad Bystrzycą od Żeglarskiej do mostu przy Janowskiej) a także odkładanego parku na Błoniach. Ratusz zapowiada ponadto budowę Centrum Zdrowia Seniorów przy ul. Głównej, rozbudowę Centrum Wsparcia Rodziny przy ul. Poturzyńskiej i rozbudowę dających się powiększyć Domów Pomocy Społecznej.

Prezydent zapowiada ponadto budowę Centrum Nauki i Eksperymentu, czyli popularnonaukowej placówki dla dzieci i młodzieży. Odkurza też plany przebudowy Domu Kultury Kolejarza i urządzenie tam Centrum Sztuki Dzieci mieszczącego m.in. Teatr Andersena.

W rozdaniu z lat 2007-13 samorząd Lublina zdołał wykorzystać prawie 1,1 mld zł funduszy z Unii Europejskiej. Zbliżonego wyniku spodziewa się także w przypadku funduszy na lata 2014-20, podobną kwotę zamierza uzyskać także z puli na lata 2021-27.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

34,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

80,00 zł

Komunikaty