Należy unikać spotkań w prywatnych mieszkaniach. Nie powinno się przewozić nieletnich prywatnymi samochodami. Kapłani, katecheci, ale też wychowawcy i nauczyciele współpracujący z kościelnymi instytucjami dostali szczegółowe wytyczne dotyczące pracy z dziećmi i młodzieżą.
Wczoraj weszły w życie „Zasady ochrony dzieci i młodzieży w archidiecezji lubelskiej”. Dokument liczy 8 stron i zawiera 67 punktów, w których zostały opisane zasady postępowania w pracy duszpasterskiej z dziećmi i młodzieżą poniżej 18. roku życia.
To pierwszy tego typu dokument w archidiecezji lubelskiej. Został opracowany pod przewodnictwem metropolity lubelskiego arcybiskupa Stanisława Budzika.
– Wszyscy bierzemy na siebie odpowiedzialność za ochronę i zgodną z najwyższymi standardami etycznymi opiekę nad powierzonymi nam podopiecznymi – napisał na Twitterze ks. dr Adam Jaszcz, rzecznik prasowy archidiecezji lubelskiej. – Celem dokumentu jest bezpieczeństwo i ochrona małoletnich przed wszelką przemocą, w tym seksualną.
Wczoraj zasady zostały opublikowane na stronie internetowej archidiecezji lubelskiej. – Każda osoba pracująca z małoletnimi w archidiecezji zobowiązana zostanie do zapoznania się z nimi oraz ich stosowania – zaznacza rzecznik prasowy archidiecezji lubelskiej.
Zasady obowiązują zarówno duchownych jak też osoby świeckie współpracujące z kościołem. Dokument powinni poznać również alumni Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie.
„Naczelną zasadą postępowania wobec osób małoletnich jest nienaruszalność ich integralności cielesnej i duchowej” – podkreślają autorzy dokumentu, przypominając jednocześnie, że zabronione jest stosowanie „kar cielesnych oraz kar, które nosiłyby znamiona przemocy psychicznej, polegających na np. poniżaniu, upokarzaniu i ośmieszaniu, stawianiu wymagań i oczekiwań wobec osoby małoletniej, którym nie jest ona w stanie sprostać.”.
„Nie do zaakceptowania jest werbalne naruszanie dobra osób małoletnich, w tym zwłaszcza opowiadanie w ich obecności żartów o podtekście seksualnym” – czytamy dalej.
W kontakcie z małoletnim obowiązuje zasada ogólnej powściągliwości. Należy m.in. unikać fizycznego i werbalnego kontaktu z małoletnim, który może być źle zrozumiany.
Wytyczne dotyczą nie tylko czasu pracy, ale też ich urlopów. Duchowny, który wyjeżdża na wypoczynek np. ze znajomymi czy przyjaciółmi, którzy mają dzieci, zobowiązany jest poinformować o tym z odpowiednim wyprzedzeniem kanclerza kurii. Zgłoszenia musi być pisemne i ma zawierać m.in. zgodę rodziców lub opiekunów prawnych.
Są też wytyczne jak powinna zachować się osoba, której zostaje zgłoszone nadużycie względem osoby małoletniej lub gdy jest podejrzenie czynu zabronionego.