Pracownicy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, na zlecenie kurii prowadzą badania dotyczące religijności wiernych z naszej archidiecezji. W grupie ankietowanych osób znajdą się m.in. maturzyści.
Kuria Metropolitalna w Lublinie po raz pierwszy zleciła tego typu badania. Ich wyniki mają pomóc członkom III Synodu Archidiecezji Lubelskiej w doborze tematów obrad i dyskusji. Synod rozpocznie się 18 kwietnia i ma potrwać ok. 3 lata.
Badania już trwają.
– Ankiety badające religijność w archidiecezji zostały przygotowane przez pracowników naukowych Wydziału Nauk Społecznych KUL – informuje ks. Adam Jaszcz, sekretarz III Synodu Archidiecezji Lubelskiej, rzecznik prasowy AL.
– Badania socjologiczne realizowane przez pracowników naszego wydziału, w ramach współpracy z Archidiecezją Lubelską, dotyczą – religijności diecezjan, życia wspólnot parafialnych i ewangelizacji, potrzeb społeczno-religijnych osób dorosłych, potrzeb i religijności młodzieży, potrzeb i pomocy świadczonej na rzecz osób starszych, niepełnosprawnych i samotnych. Natomiast zarówno archidiecezja, jak i grupy synodalne mogą przygotowywać swoje ankiety, poświęcone innym zagadnieniom – uszczegóławia koordynująca badania dr hab. Wioletta Szymczak z Wydziału Nauk Społecznych KUL.
Realizowane przez socjologów z KUL badania są podzielone na kilka etapów.
– Metodologia i narzędzia badawcze dla każdego modułu, a także przewidywana liczba osób badanych i sposób ich doboru dostosowane są do specyfiki każdego modułu. W każdym przypadku obejmują one teren całej archidiecezji – opisuje dr hab. Szymczak. – Badania będą prowadzone z wykorzystaniem zróżnicowanych narzędzi badawczych, takich, jak kwestionariusz ankiety, ankieta internetowa i indywidualne wywiady jakościowe.
– Pierwszy etap odbył się podczas wizyty kolędowej – podaje ks. Jaszcz.
– Dotyczył głównie sytuacji i potrzeb o charakterze społeczno-socjalnym osób dorosłych, rodzin wielodzietnych, zwłaszcza chorych, niepełnosprawnych, seniorów a także potencjału pomocowego i działań społeczno-charytatywnych prowadzonych w parafiach archidiecezji – precyzuje dr hab. Wioletta Szymczak. – Uczestnicy badań wypełniali ankiety w dowolnym czasie i wypełnione zostawiali w miejscach wskazanych w poszczególnych parafiach. W wyniku tego będziemy mogli poddać analizie ponad 1500 ankiet.
– Obecnie weszliśmy w drugi etap badań – przyznaje sekretarz III Synodu Archidiecezji Lubelskiej. – Na pytania ankieterów odpowiadają przedstawiciele młodzieży maturalnej, która w niedługim czasie rozpocznie dorosłe życie. Dwa kolejne etapy zostaną przeprowadzone na jesieni. Na pytania odnośnie obrazu współczesnej młodzieży i związanych z tym wyzwań odpowiedzą katecheci.
Ostatni etap to badania internetowe.
– Skierowane do wszystkich diecezjan, dotyczące ich religijności i życia wspólnot parafialnych. Te badania będziemy realizować prawdopodobnie na początku 2021 roku – przypuszcza dr hab. Wioletta Szymczak.
Wyniki poszczególnych etapów badań będą znane i prezentowane na bieżąco m.in. po opracowaniu raportów o charakterze naukowym. Pracownicy KUL opublikują też m.in. pytania, które znalazły się w kwestionariuszach ankiet.