Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

15 stycznia 2021 r.
6:23

Czy Malinowy król może być z Międzyrzeca Podlaskiego? Autor tekstu piosenki Urszuli spiera się z producentem pomidorów

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
6 3 A A
Autor tekstu piosenki "Malinowy król" nie zgadza się, aby producent pomidorów używał tego znaku
Autor tekstu piosenki "Malinowy król" nie zgadza się, aby producent pomidorów używał tego znaku (fot. mat. prasowe stowarzyszenia Malinowy król/archiwum)

O „Malinowym królu” piosenkarka Urszula zaczęła śpiewać w 1984 roku. Wtedy właśnie Marek Dutkiewicz napisał słowa tego polskiego przeboju. W 2019 roku znany tekściarz mocno się zdziwił, gdy w stolicy zobaczył wielkie billboardy reklamowe z pomidorami opatrzonymi znakiem zaczerpniętym z tytułu jego piosenki. – Przecież nie napisaliśmy piosenki o tym samym tytule - odpowiada prezes stowarzyszenia z Międzyrzeca Podlaskiego zrzeszającego producentów pomidorów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Nikt się do nas nie zgłaszał i nie pytał o zgodę. Nie próbował tego zrobić uczciwie – denerwuje się Dutkiewicz, który napisał słowa do „Malinowego króla”, a muzykę do piosenki skomponował śp. Romuald Lipko.

W 2019 roku stowarzyszenie z Międzyrzeca Podlaskiego zgłosiło się do Urzędu Patentowego o ochronę towarowego znaku słowno–graficznego „Malinowy król” dla odmiany pomidora malinowego Tomimaru Muchoo.

I urząd taką zgodę wydał. Dlatego w sklepach pojawiły się pomidory opatrzone nalepką „Malinowego króla”. – Dowiedziałem się o tym z kampanii reklamowej, która w Warszawie była szeroko zakrojona na billboardach. Znajomi pytali, czy jestem dzięki temu milionerem –  nie dowierza autor tekstu.

Sprawę oddał w ręce prawnika, który zgłosił tzw. sprzeciw w Urzędzie Patentowym. – Oburzył mnie brak poszanowania dla prawa autorskiego. Na świecie to wygląda inaczej, a w Polsce autorzy są często w takich sporach poszkodowani – uważa Dutkiewicz.

– Jesteśmy zgodni z Markiem w tej sprawie. Nie może być tak, że jedni bogacą się kosztem drugich. To nie jest w porządku – przyznaje Dorota Mazurkiewicz-Lipko, żona śp. Romualda Lipki.

„Soczysty, słodki, orzeźwiający” – tak z kolei odmianę swojego pomidora promuje stowarzyszenie „Malinowy Król” z Międzyrzeca Podlaskiego, które powstało z inicjatywy Rafała Zarzeckiego, prezesa grupy Citronex.

– Zarejestrowaliśmy znak graficzny, bo słów nie możemy. Taka była odpowiedź Urzędu Patentowego. Każdy z nas używa słów „malinowy”, a „królów” też jest wielu – zauważa Zarzecki.

Jego stowarzyszenie zrzesza ok. 30 producentów pomidorów malinowych z całej Polski, m.in. z województwa lubelskiego. – Zastrzegliśmy znak graficzny dla pomidorów, przecież nie napisaliśmy piosenki o tym samym tytule, nie wykorzystaliśmy muzyki. Artyści chyba szukają problemów – sugeruje prezes.

Dlaczego odmiana Tomimaru Muchoo jest taka wyjątkowa? – Chcemy się wyróżnić, bo nasze pomidory są dobre. Na rynku jest wiele podróbek. A nasz produkt to najwyższa jakość – podkreśla Zarzecki.

Pomidory z nalepką „Malinowy król” można spotkać w wielu dużych sieciach spożywczych.

Autor tekstu jeszcze w 2004 roku starał się zastrzec nazwę „Malinowy król”. – Ale wówczas, ktoś podrobił podpis pana Dutkiewicza przy odbiorze zawiadomienia o potrzebie uzupełnienia braków formalnych – tłumaczy mecenas Jacek Nieszpaur.

Nikt tych braków nie uzupełnił i Urząd Patentowy postępowanie umorzył, a znak pozostawał niechroniony. – Złożyliśmy wniosek o wznowienie postępowania wraz z opinią biegłego, z której wynika jednoznacznie, że podpis został podrobiony, bo notabene był z błędem „Dudkiewicz”. Niestety, postępowanie po raz kolejny umorzono – zaznacza mecenas. 

Jednak adwokat skierował w tej sprawie skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, wskazując na wady rozstrzygnięcia Urzędu Patentowego. Rozstrzygnięcia jeszcze nie było. W urzędzie toczą się jeszcze 2 postępowania. – Obecnie jesteśmy na etapie zajmowania stanowisk. Strona reprezentująca stowarzyszenie producentów pomidorów próbuje dowieść, że „malinowy król” to pospolity zwrot, używany, na przykład, jako nazwa ciasta czy soku – relacjonuje Nieszpaur.

Adam Taukert, rzecznik prasowy Urzędu Patentowego, potwierdza, że „postępowanie  zgłoszeniowe pana Marka Dutkiewicza i pani Doroty Mazurkiewicz–Lipko jest nadal w toku”. – Żadna decyzja nie została jeszcze wydana – zaznacza rzecznik. – Rejestracja znaku towarowego nie jest równoznaczna z posiadaniem praw autorskich do oznaczenia, gdyż są to inne prawa własności intelektualnej – dodaje Taukert.

Korzystną opinię wydał Dutkiewiczowi prof. Jerzy Bralczyk. – Rzeczywiście jest tak, że jeśli słyszę „Malinowy król”, to pewnie, jak wiele osób kojarzę to z piosenką. Mało prawdopodobne jest, aby ktoś wymyślił nazwę dla pomidorów, nie słysząc wcześniej przeboju – przyznaje w rozmowie z nami prof. Bralczyk.

Podobnego zdania jest językoznawca, prof. UMCS Jerzy Bartmiński. – Autor piosenki był zdaje się pierwszy, użył oryginalnego połączenia w sensie metaforycznym. Mieści się to w normach łączliwości wyrazów w języku polskim. Natomiast ogrodnicy i sprzedawcy warzyw dokonali pomysłowej demetaforyzacji, użyli wyrażenia w sensie bardziej dosłownym – zauważa Bartmiński.

Ostatecznie, w związku z wniesionym sprzeciwem przez autora tekstu piosenki, sprawę będzie musiał rozstrzygnąć sąd i zdecydować, kto może posługiwać się znakiem „Malinowy król”.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Piękne wakacje w Azji z PLL LOT

Piękne wakacje w Azji z PLL LOT

Polskie Linie Lotnicze LOT oferują bezpośrednie połączenia z wieloma ekscytującymi miejscami w Azji, umożliwiając podróżnym odkrywanie egzotycznych kultur, spektakularnych krajobrazów i unikalnej kuchni. Dzięki nowoczesnym samolotom Dreamliner, długie loty są wygodne i przyjemne, co czyni podróżowanie do dalekich krajów jeszcze bardziej dostępne. Przedstawiamy kraje, do których można się udać z PLL LOT, wraz z poradami dotyczącymi planowania podróży.

Zabieg wykonywany podczas otwarcia Lubelskiego Ośrodka Spastyczności

Kompleksowe leczenie pacjentów neurologicznych. Otwarto Lubelski Ośrodek Spastyczności

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie otwarto Lubelski Ośrodek Spastyczności. To pierwsza tego typu placówka w województwie lubelskim, która pomoże pacjentom neurologicznym uporać się ze skutkami choroby.

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników
QUIZ

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników

Wigilia to czas gdy przy świątecznym stole rozbrzmiewają kolędy. A znasz bardzo dobrze ich tekst?

Paweł Socha w rundzie jesiennej wiele razy ratował Świdniczankę od straty gola

Świdniczanka planuje pięć-sześć transferów. „Rozmawialiśmy z grubo ponad 50 piłkarzami”

Zima w ekipie Świdniczanki będzie pracowita. I trudno się dziwić. Po rundzie jesiennej drużyna Łukasza Gieresza jest jednym z kandydatów do spadku. W tabeli znajduje się na trzecim miejscu, ale od końca. Do bezpiecznej strefy traci siedem punktów. Trener i dyrektor sportowy Mateusz Pielach prowadzą rozmowy z zawodnikami, a do klubu może przyjść nawet pięciu-sześciu zawodników.

O dawnych tradycjach opowiada Agata Witkowska z Muzeum Wsi Lubelskiej
WYWIAD
galeria

Choinka, pusty talerz i sianko. Skąd to się wzięło?

Wigilijne potrawy były zawsze postne, a ich liczba zależała od regionu i zamożności gospodarzy. Na Lubelszczyźnie liczba dań była często nieparzysta: pięć, siedem, a u bogatszych trzynaście – rozmowa z AGATĄ WITKOWSKĄ z Działu Edukacji i Promocji Muzeum Wsi Lubelskiej.

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole
ZDJĘCIA
galeria

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole

Lubelska Caritas jak co roku zorganizowała Wigilię dla potrzebujących. Nie zabrakło wspólnego posiłku, kolędowania i łamania się opłatkiem.

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin
film

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin

Wiadomo, że na parkiecie radzą sobie znakomicie. Sprawdźcie, jak siatkarze Bogdanki LUK Lublin spisali się przy mikrofonie. Wilfredo Leon i spółka zaprezentowali swoją wersję świątecznej piosenki „Pada śnieg, pada śnieg”. A przy okazji złożyli kibicom życzenia na święta.

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci
RADAR

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci

W Wigilię i Boże Narodzenie najwięcej pracy ma święty Mikołaj. Ten najprawdziwszy z Laponii, wyruszył już w drogę ze świątecznymi prezentami.

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Wózki widłowe muszą regularnie przechodzić serwis. Jakakolwiek usterka w obrębie takich maszyn może bowiem powodować poważne zagrożenie dla pracowników. Gdzie najlepiej naprawić taki pojazd? Poznaj zalety serwisu wózków widłowych u producenta. Kto może znać lepiej budowę pojazdów i wiedzieć, jakie usterki zdarzają się w nich najczęściej, jeśli nie ich producent? To jasne. Dlatego w przypadku serwisu wózków widłowych – podobnie jak w przypadku innych pojazdów – naprawy wykonywane bezpośrednio przez producenta są najbezpieczniejszą, najbardziej polecaną i w długofalowej perspektywie najbardziej opłacalną opcją. Jakie konkretnie korzyści płyną z takiego rozwiązania?

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

37-latek wybrał się samochodem po karpia na wigilię. Nie przeszkadzały mu w tym blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!
ZDJĘCIA
galeria

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!

Chyba się nie pomylimy jak napiszemy że choinka, która stanęła pod Urzędem Miasta Świdnik jest wyjątkowa w skali całego kraju. Ma ona przypominać i dbać o nasze bezpieczeństwo.

MACIEJ BARTON, SZEF KUCHNI W OSTOJA CHOBIANICE, PASJONAT TRADYCYJNEJ POLSKIEJ KUCHNI
MAGAZYN

Pasztety i pierogi, czyli ostatnie przygotowania przed wigilią

Podczas przygotowywania dań na domową wigilię będę posiłkował się sprawdzonymi przepisami Hanny Szymanderskiej, pierwszej damy polskiej kuchni. Polecam jej książkę „Wigilia”. Przyrządzę kaszubski pasztet ziemniaczany, pasztet z karpia i ulubione przez Hanię pierogi z gryczanej mąki, które mają korzenie u Was; na wschodzie.

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Liczymy te dane, które mają wpływ na nasz proces treningowy

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Liczymy te dane, które mają wpływ na nasz proces treningowy

Rozmowa z Przemysławem Jasińskim, asystentem trenera w sztabie Motoru Lublin

Ten świąteczny prezent nie zmieści się pod choinką. Nowe samochody trafiły do domów dziecka
galeria

Ten świąteczny prezent nie zmieści się pod choinką. Nowe samochody trafiły do domów dziecka

Dwa samochody dostosowane do osób z niepełnosprawnościami trafiły do domów dziecka w regionie. Oznacza to łatwiejszy dojazd do lekarza, na rehabilitację, a także do szkół i na wycieczki.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium