Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

31 października 2021 r.
7:55

Prezydent Zamościa straci stanowisko? Jest wniosek o wygaszenie mandatu

Autor: Zdjęcie autora agdy
51 7 A A

Zamojski radnych chce, żeby komisarz wyborczy wygasił mandat Andrzeja Wnuka. Jako powód podaje zatrudnienie prezydenta w administracji rządowej, a jest zakaz takiego łączenia funkcji. – Nie wiąże mnie z Ministerstwem Skarbu Państwa żadna umowa o pracę – tłumaczy Andrzej Wnuk, który jest członkiem podlegającej premierowi Radzie ds. Spółek Skarbu Państwa

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Będę prosił prezydenta Andrzeja Wnuka o wyjaśnienia – zapowiada Piotr Szafrański, komisarz wyborczy w Zamościu, do którego dotarł wniosek Sławomira Ćwika. Opozycyjny miejski radny chce by komisarz stwierdził wygaśnięcie mandatu prezydenta Zamościa, bo ten jego zdaniem, narusza zakaz łączenia funkcji prezydenta z zatrudnieniem w administracji rządowej, konkretnie Radzie do spraw spółek z udziałem Skarbu Państwa.  

Nie oznacza zatrudnienia

Do zadań gremium, w którym od maja zeszłego roku jest Andrzej Wnuk, należy wydawanie opinii dotyczących kandydatów na członków organów nadzorczych spółek Skarbu Państwa. W jego skład wchodzi osiem osób. Cztery powołuje premier, cztery minister do spraw aktywów państwowych. Jedną z tych wskazanych przez ministra Jacka Sasina jest prezydent Zamościa.

– Zostałem powołany do Rady ds. Spółek Skarbu Państwa, co nie oznacza zatrudnienia czy nawiązania stosunku pracy. W szczególności nie istnieje żadna zależność służbowa, a do moich obowiązków należy wyłącznie głosowanie nad kandydaturami w oparciu o moją wiedzę i doświadczenie. Poza samym aktem powołania, nie wiąże mnie z Ministerstwem Skarbu Państwa żadna umowa o pracę – tłumaczy Andrzej Wnuk.

Prezydent pytany o wynagrodzenie wyjaśnia, że otrzymuje 7 tys. złotych i jest to kwota miesięcznego ryczałtu. Głosowań jest około 140 miesięcznie, są przeprowadzane w formie elektronicznej. Spotkanie w Warszawie jest średnio raz na miesiąc, choć w pandemii nie było ich wcale.

Jakaś praca jest wykonana

– Składając oświadczenie majątkowe wyraźnie zaznaczyłem, że dochody te są uzyskiwane z art. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) a więc z działalności wykonywanej osobiście, a nie z zatrudnienia. Odpowiednie opinie ustne uzyskałem również w Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie i w KPRM i nikt z prawników nie dopatrzył się przesłanek opisanych przez radnego Ćwika – dodaje prezydent Zamościa.

Radny interpretuje to inaczej.

– W mojej ocenie kluczowe w zapisie ustawy jest to, że chodzi o jakiekolwiek zatrudnienie a nie tylko zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę. Niewątpliwie jakaś praca jest wykonywana a wynagrodzenie jest wypłacane – tłumaczy Sławomir Ćwik, który uważa, że komisarz wyborczy powinien wygasił mandat prezydenta.

– Mam świadomość, że Andrzej Wnuk bez problemu wygra wybory, znam realia. Zastanawiałem się czy kierować pismo do komisarza wyborczego by rozważył czy moje przypuszczenia i analizy są słuszne. Ostatecznie to będzie decyzja komisarza, ale w takiej sytuacji się znaleźliśmy – mówił podczas ostatniej sesji rady miasta, relacjonując pozostałym radnym sprawę.

Konflikty i związki

Dzień później powstało pismo, które dotarło do biura wyborczego.

Do podjęcia takiego kroku bardzo zachęcał Ćwika radny Dariusz Zagdański (PiS). Podczas poniedziałkowego posiedzenia obaj radni dyskutując nad różnymi projektami uchwał kilka razy wymieniali poglądy, krążąc między innymi wokół swoich kompetencji.  

– Pan Zagdański wielokrotnie zwrócił mi uwagę na potrzebę przestudiowania ustawy o samorządzie. Żebym doczytał i się douczył, a też będę mógł być członkiem rady nadzorczej spółki Skarbu Państwa. No, to sobie doczytałem – tłumaczył radny Ćwik jak to się stało, że zwrócił uwagę na konflikt interesów jaki jego zdaniem zachodzi w przypadku działalności prezydenta.

O tym, że Dariusz Zagdański jest w państwowych spółkach zamojscy samorządowcy wspominają co jakiś czas. Szczególnie komentowali to w maju, w kontekście zamieszania z patronami zamojskich rond. Rada miała przyjąć nazwy wskazane przez mieszkańców, tymczasem radny Zagdański wystąpił z wnioskiem, by uczcić w Zamościu parę prezydencką, która zginęła w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Zaskoczył tym nawet swoich klubowych kolegów. Słychać było wówczas głosy, że radny forsuje swój sporny pomysł, bo chce się wykazać i pewnie będzie zasiadał w kolejnej spółce.

– Nie widzę związku przyczynowo-skutkowego między moim wnioskiem o nadanie nazwy rondu im. Marii i Lecha Kaczyńskich a faktem opiniowania mnie przez Radę ds. Spółek Skarbu Państwa i zasiadaniem w radzie nadzorczej Wsparcie Grupa Tauron – mówi radny Dariusz Zagdański (PiS), który dodaje, że jest mu niezmiernie przykro, że jego wniosek nie uzyskał aprobaty koleżanek i kolegów z klubu radnych PiS.

7 maja, gdy Dariusz Zagdański otrzymał pozytywną opinię rady, w jej składzie był już Andrzej Wnuk.

– Wyłączyłem się z głosowania – wyjaśnia prezydent Zamościa.

Pytany czy jacyś inni zamojscy radni byli opiniowani w tym czasie, mówi że: nie kojarzy, raczej nie. Głosowań było ponad 2 tysiące.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Julita po raz pierwszy poszła do gastronomii w wakacje, po 2 klasie technikum. W tym czasie dostawała jedynie 50 zł kieszonkowego od swoich dziadków
MAGAZYN

Pokolenie Z idzie do wakacyjnej pracy

Mogli wyjechać w góry, lub na Mazury. Albo leniwie spędzić wolny czas przed komputerem. Zdecydowali się jednak na dodatkowy zarobek. Pieniądze wraz z wiekiem coraz bardziej są potrzebne, a w roku szkolnym nie każdy może w końcu dorobić

Marcin Pigiel zdobył w Świdniku swoją ósmą ligową bramkę

Podlasie wygrało z Avią w Świdniku. „Nie mogli znaleźć na nas sposobu”

Dwie porażki na koniec sezonu zanotowali piłkarze Avii Świdnik i zakończyli sezon 23/24 na czwartym miejscu w tabeli. W ostatniej kolejce żółto-niebiescy musieli uznać wyższość Podlasia Biała Podlaska, z którym przegrali 0:1. Goście zgarnęli komplet punktów mimo że od 55 minuty grali w dziesiątkę

Tomasz Złomańczuk wcześniej pracował właśnie w Chełmiance, w której dodatkowo zagrał jego syn Marcel

Orlęta Spomlek zakończyły sezon remisem w Chełmie, wyjątkowy mecz trenera Złomańczuka

Na koniec sezonu Orlęta Spomlek przerwały serię porażek. Drużyna Tomasza Złomańczuka zremisowała na wyjeździe z Chełmianką 2:2, chociaż jeszcze w 86 minucie przegrywała 0:2.

37 lat temu Jan Paweł II odwiedził Lublin
Zdjęcia
galeria

37 lat temu Jan Paweł II odwiedził Lublin

III Pielgrzymka papieża Jana Pawła II w Polsce odbyła się między 8 a 14 czerwca 1987 roku. Papież w ciągu siedmiu dni odwiedził: Warszawę, Lublin, Tarnów, Kraków, Szczecin, Gdynię, Gdańsk, Częstochowę i Łódź.

Weekend z Modelkami
foto
galeria

Weekend z Modelkami

W ubiegły weekend w lubelskim klubie Helium wystąpił girlsband - Modelki, który tworzą: Aga, Zuza i Ula. Wylansowały takie hity jak: ”On Me”, ”Modelki”, ”Chyba że z Tobą”. Zapraszamy Was do obejrzenia fotogalerii z tego wydarzenia.

Sławin na sportowo czyli olimpijskie ideały w lokalnym wydaniu
Zdjęcia
galeria

Sławin na sportowo czyli olimpijskie ideały w lokalnym wydaniu

XVIII Festyn Sławin na sportowo - olimpijskie ideały w lokalnym wydaniu odbył się w sobotę w Zespole Szkół nr 12 w Lublinie. Było gwarno i radośnie.

Skorzystają studenci i pracownicy. Uniwersytet w Daugavpils partnerem PANS

Skorzystają studenci i pracownicy. Uniwersytet w Daugavpils partnerem PANS

Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie będzie współpracowała z Uniwersytetem w Daugavpils, jednym z najważniejszych ośrodków akademickich na Łotwie.

"Kibice zobaczyli sporo fajnych wyścigów". Opinie po meczu Orlen Oil Motor Lublin - ZOOleszcz GKM Grudziądz
galeria

"Kibice zobaczyli sporo fajnych wyścigów". Opinie po meczu Orlen Oil Motor Lublin - ZOOleszcz GKM Grudziądz

Tylko 10 biegów, ale pewna wygrana Orlen Oil Motoru nad ZOOleszcz GKM Grudziądz. Piątkowy mecz przerwały intensywne opady deszczu. Jak spotkanie rozegrane w nieco szybszym niż zwykle tempie podsumowali jego bohaterowie?

Iga Świątek po raz czwarty wygrała turniej French Open

Godzinka gry wystarczyła, Iga Świątek wygrała Rolanda Garrosa po raz czwarty

Nie było niespodzianki w finałowym meczu wielkoszlemowego turnieju Rolanda Garrosa. Iga Świątek, jak w większości poprzednich spotkań nie dała szans rywalce. W sobotę rozbiła Włoszkę Jasmine Paolini 6:2, 6:1.

Eko Piknik nad Zalewem Zemborzyckim. Przyjemne z pożytecznym
Zdjęcia
galeria

Eko Piknik nad Zalewem Zemborzyckim. Przyjemne z pożytecznym

Eko Piknik już po raz czwarty zagościł na Słonecznym Wrotkowie nad Zalewem Zemborzyckim. Uczestnicy najpierw wspólnie posprzątali okolicę, a następnie brali udział w grach, zabawach i pokazach.

Lewart Lubartów w sobotę zapewnił sobie awans do III ligi

Lewart Lubartów wraca do III ligi!

Lewart nie zmarnował szansy. W sobotę drużyna Grzegorza Białka pokonała Huragan Międzyrzec Podlaski 3:0 i na kolejkę przed zakończeniem rozgrywek zapewniła sobie awans do III ligi. Ostatni raz na tym poziomie zespół z Lubartowa występował w sezonie 2020/2021.

Rowerzyści już smarują łańcuchy. W niedzielę rajd i ognisko

Rowerzyści już smarują łańcuchy. W niedzielę rajd i ognisko

Sprzed siedziby starostwa powiatowego w Puławach na 35-km rowerową wycieczkę w niedzielę wyruszą setki miłośników dwóch kółek. W programie ognisko, grill i losowanie upominików. Cel - zalew za Matygami i rywalizacja o puchar Rowerowej Stolicy Polski. Start o godzinie 9.

Pomoc ważniejsza niż bramki. Studenci zagrali dla podopiecznych Krajowego Towarzystwa Autyzmu
Zdjęcia
galeria

Pomoc ważniejsza niż bramki. Studenci zagrali dla podopiecznych Krajowego Towarzystwa Autyzmu

Za nami I Turniej Charytatywny o Puchar Dziekana Wydziału Matematyki i Informatyki Technicznej Politechniki Lubelskiej. W zmaganiach, w których dział wzięli studenci lubelskich uczelni: PL, Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Przyrodniczego nie chodziło o laury i zwycięstwo, ale pomoc potrzebującym, podopiecznym lubelskiego oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu.

W maju w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie realizowany był m.in. projekt „Mamy Kreatywne Mamy”. W ramach projektu odbyły się zajęcia coachingowe, które przyniosły sporą dawkę wzruszeń i refleksji, a także spotkanie z Jolantą Dywańską, podczas którego poruszone zostały zagadnienia związane z pracą zawodową.

Biblioteka z Włodawy walczy o tytuł najlepszej w kraju. Na pewno na niego zasługuje

Jeszcze tylko przez niespełna dwa tygodnie potrwa ogólnopolski konkurs na najlepszą bibliotekę w kraju, organizowany przez portal granice.pl. Spore szanse na zwycięstwo ma Miejska Biblioteka Publiczna z Włodawy.

35-latek z Kraśnika znowu wpadł z narkotykami
Wideo

35-latek z Kraśnika znowu wpadł z narkotykami

Niemal kilogram substancji odurzających: amfetaminę, marihuanę, mefedron i tabletki ecstasy znaleźli policjanci w mieszkaniu i piwnicy 35-latka z Kraśnika. Mężczyzna został zatrzymany i trafił do aresztu. Grozi mu kara do 10 lat więzienia, a w warunkach recydywy może zostać zwiększona o połowę.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!