Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

18 czerwca 2021 r.
18:15

Jak Zamość okrąża polityczny kłopot z rondem. Otrzyma ono nazwę "im. Marii i Lecha Kaczyńskich"?

Autor: Zdjęcie autora agdy
Rondo u zbiegu ulic: Piłsudskiego, Lubelskiej, Wiejskiej i Wojska Polskiego. Miało dostać za patrona gen. Józefa Hallera. Nie dostało
Rondo u zbiegu ulic: Piłsudskiego, Lubelskiej, Wiejskiej i Wojska Polskiego. Miało dostać za patrona gen. Józefa Hallera. Nie dostało (fot. Kazimierz Chmiel)

Jest projekt uchwały o zamiarze nadania nazwy planowanemu rondu w Zamościu im. Marii i Lecha Kaczyńskich. To próba rozwiązania kłopotliwej sytuacji, jaka powstała podczas poprzedniej sesji. Wówczas pojawił się kontrowersyjny pomysł na uhonorowanie państwa Kaczyńskich na innym rondzie. Niewiele brakowało, a radni PiS by musieli głosować, że nie chcą upamiętniać w Zamościu pary prezydenckiej

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W poniedziałek radni z Komisji Samorządu i Porządku Publicznego będą opiniować projekt uchwały w sprawie zamiaru nadania nazwy rondu na osiedlach Orzeszkowej-Reymonta, Kilińskiego i Planty w Zamościu. Z treści uchwały wynika, że chodzi o wyrażenie intencji co do nazwania ronda po jego wybudowaniu u zbiegu ulic: Piłsudskiego, Sadowej i Peowiaków imienia Marii i Lecha Kaczyńskich. I że zaproponowana nazwa wymaga wcześniejszego zaopiniowania przez mieszkańców osiedli, na terenie których znajdzie się rondo.

Uzasadnienie intencyjnej uchwały, którą proponują władze miasta, przypomina sytuację z poprzedniej, majowej sesji. Chodzi o spór dotyczący nazwania innego, istniejącego już w Zamościu ronda u zbiegu ulic: Piłsudskiego, Lubelskiej, Wiejskiej i Wojska Polskiego. W banalnie zapowiadającym się głosowaniu miało dostać za patrona gen. Józefa Hallera. Nie dostało.

Burza majowa

31 maja w porządku obrad rady miasta były projekty uchwał dotyczące nadania nazwy dwóm rondom. Jedno znajduje się na osiedlu Promyk u zbiegu ulic: Krysińskiego, Sienkiewicza i Żdanowskiej. Miało dostać nazwę ppor. Stanisława Witeszczaka. Poszło błyskawicznie, „za” było 22 radnych, jedna osoba się wstrzymała, nikt nie był przeciw.

Następne było rondo na osiedlach Orzeszkowej-Reymonta, Kilińskiego i Powiatowa, które – jak chciał projekt uchwały – miało mieć nazwę gen. Hallera.

Wybrali ją mieszkańcy tych trzech osiedli jeszcze w marcu, podczas głosowań. Na każdym z osiedli wygrała inna propozycja, ale bohater czasów walki o Niepodległość zdobył najwięcej głosów. I to przyjęto za wersje oficjalną, choć były wątpliwości co do prawidłowości organizacji tych wyborów.

Jednak zanim doszło do głosowania, radny Dariusz Zagdański (PiS), wiceprzewodniczący RM w Zamościu, zgłosił wniosek, żeby rondo nie nazywało się gen. Hallera, ale nosiło imię śp. Marii i Lecha Kaczyńskich. Najpierw na sali była konsternacja. Zaskoczeni byli nawet radni klubu PiS. A potem była dyskusja trwają niemal dwie godziny.

Bo problem zrobił się polityczny. W szczególnie niezręcznej sytuacji wiceprzewodniczący postawił koleżanki i kolegów ze swojego klubu i z klubu prezydenta Andrzeja Wnuka. Niewiele brakowało, a radni PiS by musieli głosować... przeciw nazwaniu ronda imieniem pary prezydenckiej, która zginęła w katastrofie smoleńskiej. Do wyboru mieli działanie wbrew woli mieszkańców (czytaj: wyborców), którzy przecież chcieli generała.

Źle czy gorzej

Wówczas opozycyjny radny Sławomir Ćwik zgłosił wniosek, by w takim razie projekt uchwały nadającej nazwę rondu w ogóle zdjąć z porządku obrad. I wówczas się okazało, że ten pomysł w ogóle się nie spodobał opozycji, która uważała, że należy odrzucić w głosowaniu pomysł wiceprzewodniczącego i przegłosować nazwę, którą wskazali mieszkańcy.

Jednak Piotr Błażewicz (PiS), przewodniczący rady, wybrnął z sytuacji, poddając pod głosowanie, czyj wniosek jest dalej idący: radnego Ćwika czy radnego Zagdańskiego?

Kto śledzi głosowania w sali Consulatus zamojskiego Ratusza, mógł być zdziwiony, widząc jak jednomyślni są radni opozycyjni z radnym Zagdańskim i opowiadają się za... wnioskiem Zagdańskiego. Ale pozostali członkowie klubu PiS i radni prezydenccy byli w większości. Podobnie został przyjęty pomysł, by zdjąć z porządku obrad przyjęcie uchwały w sprawie nazwania ronda imieniem gen. Hallera.

– Próbowałem wówczas pogodzić zwaśnione strony, bo przecież było kilka propozycji nazwy, nie tylko generała Hallera. Inna rzecz to samo głosowanie. Na jakiej podstawie prawnej zarządy trzech osiedli je w ogóle przeprowadziły? I jak ono było zorganizowane? Zresztą nie tylko ja zwracałem uwagę na ten problem, rozmawialiśmy o tym po posiedzeniu komisji – wspomina ostatnią sesję radny Dariusz Zagdański, który nadal ma wątpliwości co do sposobu organizacji głosowania, w efekcie którego przyjęto, że mieszkańcy trzech osiedli zaopiniowali pozytywnie nazwę gen. Józefa Hallera.

Uchwała intencyjna, która się pojawia teraz, jest próbą pogodzenia woli mieszkańców i uhonorowania państwa Kaczyńskich, jak chciał wiceprzewodniczący.

Oba ronda będzie dzielić odległość około półtora kilometra.

I co teraz

– W kwietniu na spotkaniu klubu w luźnej rozmowie zaproponowałem, żeby uhonorować w Zamościu Marię i Lecha Kaczyńskich. Bez żadnych konkretów, po prostu to był tylko pomysł. Ale stało się, jak się stało. Z dyskusji, jaka się odbyła na sesji i z rozmów z mieszkańcami wynika, że wszyscy są „za”. Dlatego jest ten projekt uchwały. Dajemy sygnał, że jest taka wola – mówi przewodniczący Piotr Błażewicz. I dodaje, że jeśli w trakcie zbierania pomysłów na nazwę ronda pojawi się np. nazwa Ofiar katastrofy smoleńskiej, bo takie głosy też są, to oczywiście będzie brana pod uwagę.

Gdyby 28 czerwca radni przegłosowali uchwałę intencyjną, rozpocznie to procedury identyczne jak przy poprzednich rondach i ich nazwach. Mieszkańcy osiedli znów będą głosować.

– Nikt nie uzgadniał ze mną pomysłu nazwania ronda u zbiegu ulic Piłsudskiego, Sadowej i Peowiaków imieniem Marii i Lecha Kaczyńskich ani na ten temat nie rozmawiał. Podtrzymuję swoje zdanie w sprawie nazwania imieniem świętej pamięci Marii i Lecha Kaczyńskich ronda u zbiegu ulic Piłsudskiego, Lubelskiej, Wiejskiej i Wojska Polskiego. Ale decyzja należy do radnych – mówi wiceprzewodniczący Dariusz Zagdański, który nie rezygnuje ze swojego pomysłu i dodaje, że jest mu przykro, że w czasie poprzedniej sesji radni z klubu PiS i z klubu prezydenta Wnuka nie poparli jego wniosku.

Sesja wagi ciężkiej

28 czerwca szykuje się ciekawa i długa sesja, bo to posiedzenie, podczas którego będzie rozpatrywany doroczny raport o stanie miasta. Po przedstawieniu dokumentu – debata, w której oprócz radnych, mogą brać udział mieszkańcy. 15 osób. Po debacie – głosowanie nad udzieleniem prezydentowi Andrzejowi Wnukowi wotum zaufania.

W porządku obrad znajdzie się też wspomniana uchwała intencyjna oraz ponownie uchwała nadająca istniejącemu rondu nazwę gen. Hallera.

Kluczowy będzie porządek obrad i pewnie przyjmowanie go zajmie trochę czasu. Jeśli uchwała intencyjna zostanie przegłosowana jako pierwsza, los nazwy ronda „gen. Józefa Hallera” wyda się przesądzony. Mieszkańcy będą mieć swojego generała.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin zrewanżowała się drużynie z Częstochowy za porażkę w pierwszej rundzie i w rewanżu wygrała w lidze 3:1
ZDJĘCIA
galeria

Bogdanka LUK Lublin lepsza od Steam Hemarpol Norwida Częstochowa

W spotkaniu 26. kolejki Bogdanka LUK Lublin zrewanżowała się drużynie z Częstochowy za porażkę w pierwszej rundzie zwyciężając 3:1. MVP meczu wybrany został przyjmujący gospodarzy Mikołaj Sawicki

Trzy lata od rosyjskiej agresji. Jak wojna zmieniła Ukrainę?
rozmowa

Trzy lata od rosyjskiej agresji. Jak wojna zmieniła Ukrainę?

Uczestnik wielu konwojów na Ukrainę, który trzy lata temu sam przyjął kilkudziesięciu uchodźców, także do własnego domu. O tym jak wyglądały pierwsze miesiące po rosyjskiej agresji, bezinteresownej fali pomocy i tym, jak zmieniła się Ukraina - rozmawiamy z Henrykiem Kozakiem, społecznikiem i prezesem kazimierskiego stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy.

Tegoroczny Sacrofilm w CKF Stylowy w Zamościu planowany jest na pierwszą połowę marca
9 marca 2025, 18:00

Prawie trzy dekady z filmem religijnym. Kolejny przegląd wkrótce

Już po raz 29. w Zamościu odbędą się Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego. Tegoroczny Sacrofilm potrwa od 9 do 13 marca. W tym czasie wiele projekcji, prelekcji i spotkań, a także wydarzenia towarzyszące. Hasło tej edycji brzmi: „Pielgrzymi nadziei w spotkaniach w drodze do Jednego Ojca”.

Jakub Lempach był trzeci w biegu na 60 metrów

Sześć medali naszych lekkoatletów na Halowych Mistrzostwach Polski

W weekend Toruń tradycyjnie w ostatnich latach był areną zmagań w ramach Halowych Mistrzostw Polski. To była udana impreza dla naszych zawodników, którzy w sumie wywalczyli sześć medali. Największe powody do radości mieli: Piotr Tarkowski, który okazał się najlepszy w konkursie skoku w dal oraz sztafeta mieszana 4x400 metrów AZS UMCS Lublin.

Kinematografia w Lublinie. Gdzie nasi rodzice chodzili oglądać filmy
foto
galeria

Kinematografia w Lublinie. Gdzie nasi rodzice chodzili oglądać filmy

W szczytowym okresie (lata 60. XX w.) w Lublinie funkcjonowało 16 kin. Do kultowych, które pamiętają całe pokolenia należą nie istniejące już: „Kosmos”, „Robotnik”, „Wyzwolenie” czy „Staromiejskie”. Zobaczmy, jak wyglądały te legendarne miejsca.

Adrian Zanberg w Chełmie

Zandberg w Chełmie: Polska nie może już dłużej stać w przedpokoju

Wzmocnienie obronności Polski, zmiana kursu polityki wobec Stanów Zjednoczonych czy też wyniki wyborów do Bundestagu – to tylko część tematów poruszonych przez Adriana Zandberga, kandydata partii Razem na prezydenta podczas konferencji prasowej w Chełmie.

Jednej grupy krwi jest nadmiar, dwóch innych brakuje. Będą akcje w terenie

Jednej grupy krwi jest nadmiar, dwóch innych brakuje. Będą akcje w terenie

W ambulansach, ale też np. domach kultury, parafiach i urzędach będą w najbliższym czasie organizowane zbiórki krwi. Pracownicy RCKiK w Lublinie pojadą do wielu miejscowości, by przyjąć krwiodawców. Ale tych, którzy mają grupę AB RhD+ wcale specjalnie nie oczekują.

Abdullatef Khmmaj to nowy lekarz w Zamojskim Szpitalu Niepublicznym

Zatrudnili lekarza z Libii. Kolejki do ważnej poradni mają być krótsze

Dr n. med. Abdullatef Khmmaj, emerytowany profesor nadzwyczajny z Libii jest nowym pracownikiem Zamojskiego Szpitala Niepublicznego. Dołączył do grona medyków poradni hematologicznej. Szefostwo placówki zapewnia, że dzięki temu czas oczekiwania na wizytę znacznie się skróci.

UM Zamość pracuje bez sekretarza już kilka lat

Wakat w Ratuszu do wzięcia. Znów szukają sekretarza

To stanowisko w urzędzie być powinno, ale od kilku lat w Zamościu jest nieobsadzone. Ratusz właśnie ogłosił kolejny nabór. Poszukiwany jest sekretarz do magistratu.

Rafał Król w czwartek spotkał się z kibicami w Perła Sport Pubie, a w poniedziałek oficjalnie pożegna się z Motorem

Motor w poniedziałek oficjalnie pożegna Rafała Króla

Rafał Król w barwach Motoru Lublin rozegrał aż 290 meczów. Pierwszy z nich w 2008 roku. Ostatni pod koniec 2024 roku. W zimie doświadczony pomocnik i kapitan żółto-biało-niebieskich zdecydował się jednak wrócić do czwartoligowej obecnie Stali Kraśnik. W poniedziałek przy okazji meczu z GKS Katowice beniaminek pożegna swoją legendę.

Nie czekały do wiosny. Narodziny w parku narodowym
ZDJĘCIA
galeria

Nie czekały do wiosny. Narodziny w parku narodowym

Najczęściej czas źrebień zaczyna się wiosną. Ale są odstępstwa od reguły. W hodowli rezerwatowej koników polskich Roztoczańskiego Parku Narodowego pierwsze w tym roku młode przyszły na świat już kilka dni temu. I to w wyjątkowo mroźną noc.

W ferie nie ma nudy. Rodzinne oglądanie w kinie Bajka
ZDJĘCIA
galeria

W ferie nie ma nudy. Rodzinne oglądanie w kinie Bajka

Pierwszy tydzień ferii dobiega końca. Miasto przygotowało moc atrakcji dla najmłodszych mieszkańców, by mogły spędzić ten czas w ciekawy sposób.

Pałac Zamoyskich to potężna budowla o powierzchni 6,5 tys. m.kw. Składa się z głównego budynku, a także dochodzących do niego oficyn. Na tyłach nadal są mieszkania komunalne
galeria

Nowy pomysł na pałac. Już nie hotel ze SPA, ale centrum nauki

Po pierwszym liście przyszedł czas na kolejny. Prezydent Zamościa znów napisał do wiceminister kultury z prośbą o wsparcie przy ratowaniu Pałacu Zamoyskich. Przedstawił też pomysł na wykorzystanie zabytku.

Beret na żywo
foto
galeria

Beret na żywo

Ostatnia walentynkowa galeria. Tym razem z Rzut Beretem. Jeśli chcecie sobie przypomnieć jak się bawiliście, to zapraszamy do oglądania naszej fotogalerii. Zobaczcie jak się bawi Lublin.

Opłaty za girlandy na ul. Szambelańskiej. Miasto nieugięte na prośby radnych

Opłaty za girlandy na ul. Szambelańskiej. Miasto nieugięte na prośby radnych

Przedsiębiorcy z ul. Szambelańskiej w Lublinie zawiesili nad swoimi stoiskami girlandy świetlne. Radni zwrócili się do prezydenta miasta z prośbą o zwolnienie ich z opłat za zajęcie pasa drogowego. Miasto odpowiedziało, że nie ma podstaw prawnych do takiej decyzji.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium