To ma być pierwsza taka w Polsce szkoła-farma, wzorowana na amerykańskich przykładach. Młodzież będzie tu mieszkać i kształcić się zgodnie z ideą Montessori. Wszystko w pałacu pod Radzyniem Podlaskim.
Ten zabytkowy obiekt w Białce wraz z rozległym parkiem kilka lat temu nabyła Małgorzata Tarnowska, założycielka kilku szkół Warsaw Montessori Family. Pomysł z farmą jest innowacyjny w Polsce.
– Otwieramy szkołę z możliwością zamieszkania uczniów. Wzorujemy się na modelowej placówce Hershey-Montessori w Stanach Zjednoczonych – tłumaczy Elżbieta Zendel, która odpowiada za Montessori Farm School „Folwark Białka”. – Domem dla młodzieży będzie zabytkowy, osiemnastowieczny pałac z kuchnią, dwoma salonami, ogromną jadalnią i przytulnymi sypialniami. Tutaj nasi uczniowie będą nie tylko uczyć się i pracować. Wspólne prowadzenie domu, nauka i praca u boku dorosłych pozwoli im doświadczać życia w mikrospołeczeństwie – zauważa Zendel.
Jej zdaniem, takie warunki ułatwią młodym ludziom wejście w dorosłość. – To bowiem dzielenie się obowiązkami, zarządzanie tym miejscem. Nastolatkowie u źródeł uczą się, czym jest przetrwanie. W idei Montessori ważne jest takie holistyczne podejście – podkreśla managerka.
Młodzież będzie w Białce mieszkać od poniedziałku do piątku, a na weekendy wracać do domu. – Nastolatkowie sami będą sobie gotować, prać. Będzie tu stolarnia, pasieka, ogród, pole uprawne, będą też kury i owce. Uczniowie będą tu pracować i zarabiać swoje pierwsze pieniądze – opowiada Zendel.
Szkoła-farma jest dwujęzyczna. – Językiem komunikacji jest angielski. Niedługo przyleci do nas małżeństwo z Kanady, które będzie takim „house parents” dla nastolatków. Coś jak rodzice zastępczy – precyzuje nasza rozmówczyni.
Każdy uczeń w Montessori Farm School będzie miał wyznaczoną, własną ścieżkę kształcenia. – Realizujemy zarówno polską podstawę programową, jak też inne, międzynarodowe podstawy, w zależności od potrzeb dalszej edukacji naszych podopiecznych – tłumaczy Zendel.
Założyciele szkoły chcą ruszyć we wrześniu tego roku. Rekrutacja dla uczniów w wieku 11-15 lat jest już otwarta. 11 czerwca na terenie pałacu odbędzie się piknik i dzień otwarty dla wszystkich chętnych. Więcej informacji można uzyskać też bezpośrednio w placówce: ela@warsawmontessori.edu.pl.
Pałac w Białce
Za czasów Stanisława Antoniego Szczuki, w końcu XVII wieku, w Białce powstał jeden z folwarków radzyńskich. Istniał tu również dwór. Obecny pałac powstał w XIX wieku, w miejscu starego, murowanego dworu z pierwszej połowy XVIII w. Ufundował go właściciel dóbr radzyńskich – Stanisław Szlubowski. W okresie II wojny światowej w pałacu kwaterowali niemieccy lotnicy, a następnie Rosjanie, którzy zajmowali się naprawą sprzętu zmotoryzowanego. Po wojnie, do 1949 r., mieścił się tu sierociniec prowadzony przez Siostry Miłosierdzia, a potem Dom Dziecka. Zespół pałacowo-parkowy obejmuje jednopiętrowy pałac w stylu klasycystycznym z czterokolumnowym portykiem, budynki gospodarcze oraz rozległy park krajobrazowy o powierzchni 18 hektarów.