Po raz pierwszy sąd konkursowy konkursu Dom Dostępny nie przyznał tytułu "Projekt Domu Dostępnego roku 2002” ani pierwszej nagrody. Członkowie jury podkreślali, że niestety ciekawe propozycje architektoniczne miały często gorzej opracowane projekty branżowe.
Tym razem organizatorzy konkursu: Wydawnictwo Murator i Fundacja Dom Dostępny chcieli, żeby powstała wyjątkowa oferta projektów architektoniczno - budowlanych domów dla cztero-osobowej rodziny. Postawiono na wysoką klasę projektów, na jakość rozwiązań funkcjonalno-przestrzennych i technologicznych. Określono liczbę i rodzaj pomieszczeń, a także ich minimalną wielkość zgodną ze współczesnymi, nowoczesnymi standardami.
Standardowy program
W programie Dom Dostępny 2002 należało uwzględnić kuchnię z jadalnią i pokojem dziennym o powierzchni nie mniejszej niż 40 mkw., dwuosobową sypialnię z garderobą i łazienką o po-wierzchni nie mniejszej niż 26 mkw., dwie sypialnie jednoosobowe z łazienką - razem ponad 28 mkw., pokój gościnny (komputerowy) co najmniej 10 mkw., pomieszczenie techniczne, WC - razem powyżej 9 mkw. - i garaż.
Nie podano w tym roku ceny domu, a ograniczono jego powierzchnię do 150 mkw. (bez gara-żu). Zarekomendowano także pakiet podstawowych materiałów budowlanych, wykończeniowych i urządzeń.
Ciekawa architektura, gorzej z instalacjami
W konkursie udział wzięło 76 zespołów z 20 miast z całej Polski. Nadesłane prace zadziwiły wszystkich. Większość autorów odeszła od powielania tradycyjnych form i przedstawiła nowe propozycje. Niestety, często słabiej zostały opracowane projekty branżowe. O ile architektura była nowoczesna, to instalacje, konstrukcje były nie tylko tradycyjne, ale często po prostu zawie-rały błędy. Jury konkursowe szczególną uwagę zwróciło na wentylację i jakość powietrza w domu, a z tym było akurat najsłabiej.
Wielu autorów nadesłanych prac nie zastosowało się również do warunku ekonomicznego pro-jektu i zaproponowało domy, których budowa byłaby bardzo kosztowna.
Bez pierwszej nagrody
Żadna z prac nie odpowiedziała, zdaniem jury, w sposób wyczerpujący na konkursowe zadania. Dlatego też nie przyznano tytułu "Projekt Domu Dostępnego roku 2002” ani pierwszej nagrody.
Natomiast dwa projekty otrzymały równorzędne nagrody II stopnia za interesujące po-szukiwania nowej, prostej formuły architektonicznej Domu Dostępnego. Pierwszy projekt został opracowany przez zespół projektowy pod przewodnictwem Michała Baryły z Wro-cławia, natomiast drugi przez zespół projektowy pod przewodnictwem Pawła Gumuły z Warszawy.
Przyznano także dwa wyróżnienia projektantom, którzy zaproponowali ciekawą, współczesną interpretację domu przykrytego dwuspadowym dachem harmonijnie współgrającym z nowocze-snym detalem architektonicznym. Urszula Kieller
Podpis pod zdjęcie
Projekty opracowany przez zespół pod przewodnictwem Michała Baryły z Wrocławia, który otrzymał nagrodę II stopnia w konkursie Dom Dostępny.