d Na ścianach naszych mieszkań i domów nadal dominuje biel. Jest ona absolutnie uniwersalna i pasuje do każdego wystroju wnętrz.
Eksperyment z białym kolorem jest zawsze udany. Tyle, że czasem mogłoby być lepiej ...np. na zielono. Biały kolor rozjaśnia umysł, przywraca spokój i dobre samopoczucie. Podobnie jest w sytuacjach stresowych oraz po ciężkich przeżyciach emocjonalnych. Jak wynika z charakterystyki bieli, wybierają ją najczęściej osoby, które lubią porządek, spokój i wolą nie ryzykować innych aranżacji. A jednak może warto spróbować!
Czysta biel na ścianach w pomieszczeniach, w zależności od rodzaju światła może wydawać się ciepła lub zimna, bo jej odcień zmienia się pod wpływem sąsiedztwa innych barw. Jako naturalne tło biel idealnie współgra ze wszystkimi kolorami i łagodzi ich agresywność. Dzięki niej możliwe jest „bezpieczne” połączenie nawet kilku kontrastowych odcieni.
Klasyczna biel najbardziej nadaje się do małych i ciemnych pomieszczeń. Sprawia ona, że wydają się one obszerniejsze i jaśniejsze. Złudzenie większej przestrzeni uzyskamy dodatkowo, jeśli białe będą nie tylko ściany, ale także meble. Nawet duże sprzęty mogą stać się wtedy mniej widoczne.
Aby takiemu sterylnemu pomieszczeniu nadać cieplejszy klimat wystarczy biel zestawić na przykład z czerwienią, różem, żółcią lub oranżem. Kolory takie powinny występować na różnych powierzchniach wystarczy nawet niewielki procent. Pamiętać jednak powinniśmy, że biała farba świetnie nadaje się do rozjaśniania innych, które są po prostu zbyt ciemne, aby pomalować nimi ściany.
NA PODDRUKU
Warto wiedzieć
Biel związana jest także z dostatkiem i sukcesem materialnym. Kojarzona także z jasnym i logicznym rozumowaniem oraz przywiązywaniem wagi do szczegółów. W filozofii feng shui symbolizuje współzawodnictwo, nadaje się więc szczególnie do pomieszczeń przeznaczonych do intensywnej pracy.