W ubiegłym, roku w Polsce zawarto dwa razy więcej małżeństwa niż wyniosła liczba oddanych do użytku nowych mieszkań. Spowodowało to po raz kolejny pogorszenie się statystycznych proporcji: liczba mieszkań jest mniejsza od liczby gospodarstw domowych aż o 1,5 mln. Z u ubiegłorocznego spisu powszechnego, przeprowadzonego przez Główny Urząd Statystyczny, wynika, że na 13,8 mln rodzin przypada w kraju tylko 12, 3 mieszkań. Statystyka ta jest jednak i tak nieprawdziwa! W Polsce w domach o złym stanie technicznym mieszka ponad 10 mln osób (ok. 26 proc. ludności kraju). Szacuje się, że ponad 1 mln mieszkań jest zdekapitalizowanych. Domy te powinny być w większości zburzone!
Mniej, ale taniej
Kryzys w budownictwie miał jednak nieoczekiwanie również pozytywne strony. Mieszkania były tańsze lub w tej samej cenie, co przed rokiem. Według Urzędu Mieszkalnictwa, w trzecim kwartale 2002 r. metr kwadratowy nowego mieszkania kosztował 2484 zł. Rok wcześniej trzeba było zapłacić 2700 zł. Taniały także kredyty mieszkaniowe. Tańsze były materiały budowlane. Producenci mieli bowiem tak duże trudności ze zbytem, że jedynym sposobem na przetrwanie była ostra rywalizacja o klienta poprzez obniżenie ceny i promocję.
Jak mieszkamy
Mimo rekordowego wzrostu powierzchni oddawanych w ubiegłym roku do użytku lokali - przeciętna powierzchnia mieszkań w Polsce nie jest duża i wynosi około 62 mkw. Zwiększyła się więc od 1990 r. zaledwie o 2 mkw. W rezultacie na jedną osobę przypada w Polsce tylko około 20 mkw. powierzchni mieszkania, podczas gdy w większości krajów europejskich wskaźnik ten wynosi 35–40 mkw.
Mieszkamy jednak nie tylko w małych mieszkaniach, ale również często w złych warunkach. Poważnego remontu wymaga aż 7,5 mln mieszkań
Jak długo trwa inwestycja
O zmniejszeniu efektywności budownictwa świadczy również wydłużenie się przeciętnego czasu trwania budowy nowych budynków. W pierwszych trzech kwartałach ubiegłego roku zwiększył się on w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego o 4,8–5,4 miesiąca w budownictwie spółdzielczym, czynszowym oraz przeznaczonym na sprzedaż lub wynajem. Wydłużył się także o prawie 2,5 miesiąca do 77,2 miesiąca przęciętny cykl realizacji budynków w budownictwie indywidualnym.
Mapa budownictwa
Po jedenastu miesiącach ubiegłego roku wzrost liczby mieszkań oddanych do użytku zanoto-wano tylko w pięciu województwach: świętokrzyskim (o 39,2 proc.), podkarpackim (o 18,9 proc.), pomorskim i śląskim (po 12,4 proc.) oraz wielkopolskim (o 2,3 proc.). W ośmiu woje-wództwach odnotowano spadek nieprzekraczający 18 proc., natomiast w woj. kujawsko-pomorskim i lubelskim spadek wyniósł w granicach 22–30 proc., a w woj. dolnośląskim ponad 31 proc. (e)