W sezonie urlopowym albo też świątecznych wyjazdów kilkakrotnie wzrasta liczba włamań do mieszkań. Fachowcy mówią, że dla złodzieja nie ma zabezpieczeń nie do pokonania. Warto więc już teraz pomyśleć o ubezpieczeniu swojego lokum.
Co i jak można ubezpieczyć
Przedmiot ubezpieczenia. W przypadku ubezpieczenia mieszkań - jest to po prostu wyposażenie mieszkania. Firmy ubezpieczeniowe dzielą je na dwie grupy: elementy stałe i ruchomości domowe. Elementy stałe mieszkania to wszystko, co jest trwale związane z mieszkaniem, czyli meble wbudowane, antresole, meblościanki, stolarka okienna i drzwiowa, okładziny ścian, podłóg i sufitów (glazura, terakota, panele itd.), powłoki malarskie, elementy urządzeń grzewczych itp. Ruchomości domowe to przedmioty i sprzęty, które można przenosić: meble, sprzęt gospodarstwa domowego, odzież, sprzęt turystyczny, elektroniczny, komputerowy, instrumenty muzyczne, dzieła sztuki, biżuteria, gotówka itd. Ubezpieczyć możemy ruchomości w mieszkaniu, jak i poza nim, np. w piwnicy czy garażu
Zakres ubezpieczenia. To zdarzenia losowe (np. włamanie), które spowodują wypłatę odszkodowania. Dzieli się je na dwie grupy kradzież z włamaniem i rabunek oraz ogień i inne zdarzenia losowe (np. powódź, zalanie, eksplozja, huragan). Żeby nie mieć problemu z uzyskaniem odszkodowania, przed zawarciem umowy należy zapytać agenta ubezpieczeniowego, co jego firma dokładnie rozumie pod wymienionymi sformułowaniami. Przy ubezpieczeniu mieszkań od kradzieży z włamaniem i rabunkiem, zdarzenia, w wyniku których wypłaca się odszkodowanie, najczęściej określane są:
s kradzież z włamaniem - to kradzież mienia z mieszkania, z którego sprawca szkody dostał się po pokonaniu wymaganych zabezpieczeń. Jeśli złodziej wejdzie do lokalu bez użycia siły, narzędzi lub podrobionych kluczy (np. przez otwarte okno, nie zamknięte na klucz drzwi) zakład ubezpieczeń nie poniesie za to odpowiedzialności.
s rabunek - zabór mienia z mieszkania, do którego sprawca szkody dostał się używając przemocy lub podstępu wobec osób przebywających w mieszkaniu lub doprowadził je do mieszkania siłą.
Istnieje możliwość ubezpieczenia się tylko od niektórych zdarzeń, np. tylko od kradzieży z włamaniem. Można też ubezpieczyć niektóre grupy mienia, np. biżuterię czy sprzęt komputerowy od kradzieży.
Suma ubezpieczenia i składki
Za prawidłowe określenie sumy ubezpieczenia jesteśmy odpowiedzialni sami. Agent ubezpieczeniowy może nam tylko pomóc przy oszacowaniu mienia. W zależności od wybranego wariantu ubezpieczenia suma ubezpieczenia może odpowiadać wartości całego wyposażenia mieszkania lub jedynie wartości pewnej grupy mienia, np. sprzętu elektronicznego czy komputerowego, najbardziej narażonej na kradzież.
Przedmioty można ubezpieczyć w wartości rzeczywistej. Wartość rzeczywista to wartość odtworzeniowa pomniejszona o kwotę wynikającą ze zużycia przedmiotu. Przy tak ustalonej formie ubezpieczenia za wypłacone odszkodowanie możemy odkupić sobie podobną rzecz do tej, która została nam skradziona.
Wysokość składek zależy od wielu czynników, np. formy ubezpieczenia, stopnia zabezpieczenia i firmy. Ważne jest też to, że można opłacić ubezpieczenie jednorazowo, albo też wyliczona suma zostanie rozłożona na raty. Na przykład w PZU SA składki przy tego typu ubezpieczeniu wynoszą od 0,8 do 1,3 proc. od sumy ubezpieczenia. Stosowane są też obniżki w opłatach, np. za bezszkodowość po 5 latach w PZU SA mogą nastąpić obniżki do 30 proc. niezależnie od sumy ubezpieczenia. Podobnej wysokości zniżki stosowane są w przypadku zabezpieczenia mieszkania w dodatkowe elementy mające chronić lokal, jak np. specjalne drzwi.