Przez wiele lat samolubnej egzystencji i konsumpcji zaszkodziliśmy przyrodzie w sposób niewyobrażalny.
CO2 są wszystkim znane - najpoważniejszy to spustoszenia w klimacie oraz w naszych portfelach. Najwyższy czas to zmienić.
Oszczędzanie warto rozpocząć od ustalenia właściwej, dopasowanej do naszych potrzeb, taryfy zakładu energetycznego, dostarczającego nam energię.
Kilowaty za pół ceny
Emeryci, młodzi rodzice i osoby chore z pewnością skorzystają z taryfy uniwersalnej, ale już dla osób pracujących i spędzających większość czasu poza domem bardziej korzystna może okazać się taryfa nocna, w której stawki za 1kWh mogą być nawet o 50% tańsze niż w przypadku opłat standardowych.
Każdy z dostawców energii posiada oczywiście własne taryfikatory, wśród których występują dwie, podstawowe grupy taryfowe.
G11. Najpopularniejsza, taryfa uniwersalna gwarantuje stałą cenę energii elektrycznej przez całą dobę, we wszystkie dni tygodnia. Idealnie nadaje się ona dla gospodarstw niemający chogrzewania elektrycznego, w których prąd zasila tylko oświetlenie i sprzęty RTV, AGD.
G12: W tym przypadku energia rozliczana jest w dwóch strefach czasowych. Niższą kwotę (nawet o 50%) zapłacimy przez 10 godzin w ciągu doby (zazwyczaj obowiązuje ona pomiędzy 13.00-16.00 oraz 22.00-8.00). Przez pozostałą część dnia stawka za prąd jest jednak nieco droższa niż w taryfie G11. Rozwiązanie takie sprawdza się w przypadku, gdy należymy do posiadaczy bojlerów, elektrycznego ogrzewania.
Poza standardowymi taryfami w ofercie zakładów energetycznych występują także
dodatkowe opcje, spełniające potrzeby poszczególnych grup odbiorców - liczniki przedpłatowe, taryfy weekendowe, progowe (wkrótce o nich napiszemy szerzej).
Opr. (hap)
Źródło: AR Niedzielski
dodatkowe opcje, spełniające potrzeby poszczególnych grup odbiorców - liczniki przedpłatowe, taryfy weekendowe, progowe (wkrótce o nich napiszemy szerzej).
Opr. (hap)
Źródło: AR Niedzielski