Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

7 stycznia 2004 r.
12:32
Edytuj ten wpis

Co wolno „złotej rączce”

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
d „Złota rączka” to prawdziwy skarb. Dzięki niemu nie musimy godzinami wyczekiwać na przyjście majstra do naprawy pralki czy lodówki
Oprócz czasu ważne są także pieniądze: za sprawą domowego majstra w naszej kasie pozostanie kilkadziesiąt, a może i nawet kilkaset złotych. Bywają jednak i takie „złote raczki”, które rozbabrzą robotę, np. zostawią kable na wierzchu i nie wiedza, jak je dalej połączyć.
Drobna naprawa
– Sami możemy podjąć się tylko drobnych napraw. W przypadku pralki takim drobnym zabiegiem jest wymiana węża odpływowego czy uszczelek oraz bieżąca konserwacja (np. czyszczenie filtra). W lodówce możemy sami wymienić żarówkę czy uszczelki, a w odkurzaczu filtry – mówi Włodzimierz Śliwiński z Zakłądu Obsługi Technicznej w Lublinie. Bieżące oczyszczanie i konserwacja filtra w odkurzaczu są wręcz koniecznością, jeśli urządzenie ma dobrze pracować. Natomiast niefachowa wymiana wyłącznika i przewodów zasilających grozi porażeniem.
W żadnym wypadku nie powinniśmy sami zaglądać do mikrofalówki. Wymiana głównego elementu, tzw. magnotronu wiąże się z ryzykiem narażenia na promieniowanie. Promieniowaniem grozi również niedokładne zamkniecie tego elementu.
Wyprawa po części
Jeśli chcemy sami dokonać naprawy, powinniśmy kupić części oryginalne, z atestem. W żadnym wypadku nie powinno się regenerować zużytych części. Na przykład wstawienie do elektrozaworu pralki przypadkowej sprężynki może spowodować zalanie mieszkania naszego i sąsiadów. Natomiast PZU, po stwierdzeniu, że część była nieoryginalna, nie wypłaci nam odszkodowania.
Co z gwarancją?
W okresie gwarancji nie można robić żadnych przeróbek, ani ulepszeń sprzętu. Taka ingerencja grozi utratą gwarancji. A szkoda, gdyż producenci sprzętu domowego udzielają na ogół 12 – miesięcznej gwarancji. Gdyby w takim okresie zdarzyła się jakaś usterka, jej usunięciem powinien się zająć wyłącznie serwis firmowy.
Warto wiedzieć, że gwarancje otrzymujemy też na części naprawiane, na przykład na silniki, programatory udziela się rocznej gwarancji, na elementy gumowe – trzymiesięcznej. Każda drobna naprawa objęta jest trzymiesięczną rękojmia.
Zawołać sąsiada?
Jeżeli naprawę sprzętu proponuje nam sąsiad lub znajomy, czy powinniśmy korzystać z jego usług?
Tylko w przypadku drobnych napraw i po zorientowaniu się o fachowości domowego majsterkowicza. Może się bowiem zdarzyć, że uszkodzi sprzęt jeszcze bardziej. Oprócz fachowości, atutem majstrów serwisu jest posiadanie np. uprawnień grupy SEP (Stowarzyszenie Elektryków Polskich), przeszkolenia bhp, oraz karty zdrowia. (e)
Podpis pod zdjecie
Maciej Stępniewski
Niefachowa naprawa grozi porażeniem prądem
NA PODDRUKU
Niezbędne narzędzia
Młotki
Młotki należą do podstawowego wyposażenia domowego zestawu najpotrzebniejszych narzędzi. Różnią się między sobą materiałem, ciężarem i kształtem obucha. Najczęściej używamy młotków ślusarskich i stolarskich o masie około 300 gramów. Do wbijania drobnych gwoździków najlepsze są młotki 1000 – gramowe.
Jest wiele rodzajów młotków do specjalnych zadań: z miękkimi bijakami z twardej gumy lub tworzywa, nie pozostawiają podczas wbijania gwoździ śladów na powierzchni materiału, np. drewna. Młotek dwuobuchowy (waga ok. 1–2 kg) służy do dłutowania i obróbki metalu. Natomiast młotki i pobijaki drewniane służą do pobijania dłutek stolarskich oraz narzędzi snycerskich i kamieniarskich.
Młotek chwytamy zawsze przy końcu trzonka., aby móc uderzać z wyczuciem i rozmachem. W procesie produkcji poszczególne części są różnie hartowane: inaczej płaskie lico obucha, inaczej zaostrzony rąb, inaczej zaś część środkowa z otworem na osadzenie trzonka.
Zestaw wkrętaków
W wyposażeniu niezbędny jest także zestaw wkrętaków. Składają się one z uchwytu i ostrza. Kształtów uchwytu jest wiele, ich wybór jest sprawą upodobań użytkownika. Uchwyt powinien leżeć w dłoni, a jego wielkość musi być proporcjonalna do średnicy ostrza. Jeżeli użyjemy wkrętaka o wielkim uchwycie do małych śrubek, możemy niechcący zerwać gwint , a zbyt mały uchwyt będzie się ślizgał w dłoni podczas dokręcania wielkich wkrętów. Dlatego należy zaopatrzyć się w zestaw końcówek do wkrętaków odpowiednich dla każdego łba śruby.

Pozostałe informacje

 Nagrodzili najpiękniejsze palmy i pisanki
galeria

Nagrodzili najpiękniejsze palmy i pisanki

W niedzielę 6 kwietnia w foyer Sali Operowej CSK odbył się finał VI Wojewódzkiego Konkursu na Palmę i Pisankę Wielkanocną. Ideą tego wydarzenia było popularyzowanie zanikającego zwyczaju własnoręcznego tworzenia palm i pisanek wielkanocnych.

Bogdanka LUK Lublin zagra w półfinale play-off PlusLigi

Historyczny sukces: Bogdanka LUK Lublin zagra o medale PlusLigi

W trzecim decydującym spotkaniu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:0. Tym samym wywalczyła historyczny awans do półfinału wygrywając rywalizację 2-1. MVP wybrany został rozgrywający i kapitan gospodarzy Marcin Komenda

Dominik Kubera wygrywa Memoriał Alfreda Smoczyka w Lesznie

Dominik Kubera wygrywa Memoriał Alfreda Smoczyka w Lesznie

W niedzielę w Lesznie odbył się Memoriał Alfreda Smoczyka, w którym najlepszy okazał się Dominik Kubera dokładając kolejny sukces do sobotniego zwycięstwa w mistrzostwach Polski Par Klubowych

Mandat na 2000 zł każdego "boli"

52 wiosny na karku i zero rozsądku

Mandat karny w wysokości 2 000 złotych oraz 14 punktów to finał kontroli drogowej 52-latka z Siedlec. Kierowca mitsubishi pędził krajową dwójką 154 km/h przekraczając dozwoloną prędkość o 64 km/h. Mężczyzna tłumaczył się pośpiechem.

Zatrzymany Gruzin w drodze do aresztu

Lubelscy „łowcy głów” namierzyli go w Zakopanem

Lubelscy „łowcy głów” i poszukiwacze z IV komisariatu w Lublinie zatrzymali 55-letniego obywatela Gruzji, który poszukiwany był m.in. listem gończym. Mężczyzna łącznie do odbycia ma karę prawie roku pozbawienia wolności. Poszukiwany był za jazdę w stanie nietrzeźwości i przywłaszczenie samochodu marki volkswagen transporter. Wpadł w Zakopanem.

Mieszkańcy nie mogą doczekać się wdychania solanki

Mieszkańcy nie mogą doczekać się wdychania solanki

Mieszkańcy nie mogą doczekać się otwarcia sezonu w tężni solankowej. Instalacja stanęła w maju ubiegłego roku nad Krzną, ale póki co jest obklejona taśmą.

Mecz Śląsk – Motor. Poczuj gorącą atmosferę na trybunach
galeria

Mecz Śląsk – Motor. Poczuj gorącą atmosferę na trybunach

Wprawdzie emocje po wczorajszym meczu we Wrocławiu już opadły, ale wciąż kibice czują gorącą atmosferę z trybun. Zobaczmy, jak obie drużyny były dopingowane.

Efekt sobotniego sprzątania
Józefów nad Wisłą

To jest ekologia! Mimo chłodu posprzątali brzegi Wyżnicy

Mimo przenikliwego chłodu nikt nie spóźnił się wczoraj na zbiórkę nad rzeczka Wyżnicą przepływającą przez gminę Józefów nad Wisłą. W sobotni poranek dzieci, młodzież i dorośli w ramach „Operacji Czysta Rzeka” posprzątali brzegi tej rzeczki.

Tak się bawi Lublin w Helium Club
foto
galeria

Tak się bawi Lublin w Helium Club

Jeśli nie było Was na imprezie "Back to the Past" w klubie Heliume, to… cóż, żałujcie, że przegapiliście prawdziwe szaleństwo. Na szczęście mamy dla Was fotogalerię, która udowodni, że taniec, błysk fleszy i dobra zabawa to w Helium Club absolutna norma. Zobaczcie, kto rządził na parkiecie i jak się bawił Lublin.

Nowa tężnia przy Szkole Podstawowej nr 11 im. H. Sienkiewicza w Puławach na osiedlu Niwa czeka na pierwsze uruchomienie. To jeden ze zwycięskich projektów budżetu obywatelskiego

Starsza tężnia już działa, na nową zaczekają dłużej

W tym roku po raz pierwszy uruchomiona zostanie nowa tężnia solankowa na osiedlu Niwa w Puławach. To efekt budżetu obywatelskiego, w którym inwestycję tę poparło 837 osób. Starsza tężnia, ta przy ul. Polnej wznowiła pracę 1 kwietnia.

Tajemnicza historia kradzieży ikony z bialskiego muzeum

Tajemnicza historia kradzieży ikony z bialskiego muzeum

Tajemnicza historia kradzieży ikony z Muzeum Południowego Podlasia. Najpierw ktoś ją ukradł w 2016 roku. A w 2021 roku anonimowy nadawca odesłał ją do bialskiej placówki.

Julia Szeremeta ma za sobą dobry występ w Brazylii

Julia Szeremeta zajęła drugie miejsce w turnieju Pucharu Świata w brazylijskim Foz de Igacu

Dla pieściarki Paco Lublin to był bardzo wymagający tydzień, ponieważ w Brazylii stoczyła trzy walki. Dwie z nich odbyły się w odstępie 24 godzin, co na pewno było dla wicemistrzyni olimpijskiej sporym wyzwaniem. Warto jednak podkreślić, że w każdym z pojedynków zaprezentowała równą i wysoką formę.

Trener Motoru Mateusz Stolarski szanuje punkt zdobyty we Wrocławiu, ale nie był do końca zadowolony z wyniku

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Szacunek dla kibiców, po to się pracuje, żeby grać takie mecze

Motor w sobotni wieczór zremisował we Wrocławiu ze Śląskiem 1:1. Obie drużyny po końcowym gwizdku odczuwały niedosyt. Co na konferencji prasowej mówili trenerzy?

Zima wróciła

Zima kontratakuje. Drogi mogą być śliskie

Polska jest pod wpływem klina wyżu z centrami nad Morzem Norweskim i Morzem Północnym, jedynie początkowo krańce południowo-wschodnie pozostaną jeszcze w zasięgu frontu związanego z niżem znad Ukrainy. Z północy napływa zimne powietrze arktyczne.

Dziś rano poderwani nasze myśliwce

Poderwano samoloty, bo Rosjanie atakują Ukrainę

W związku z intensywną aktywnością lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej, wykonującego uderzenia na obiekty znajdujące się między innymi na zachodzie Ukrainy, rozpoczęło się operowanie polskiego i sojuszniczego lotnictwa w naszej przestrzeni powietrznej - poinformowało w niedzielę nad ranem Dowództwo Operacyjne RSZ.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium