Podzielniki ciepła, zamontowane na kaloryferach w spółdzielczych mieszkaniach, wykazują w tym roku znacznie mniejsze zużycie ciepła niż w poprzednich latach...
Pięć podzielników zamontowanych w mieszkaniu jednego z naszych Czytelników pokazało w tym roku łącznie 34,5 "kreski” zużycia ciepła. W roku 2006 było ich aż 67.
- Chyba w tym roku powinienem więc zapłacić za ciepło o połowę mniej? - dedukuje pan Władysław. I wcale nie jest w swym myśleniu odosobniony. Czy on i inni ma rację?
Odczytywanie wskazań podzielników trwa m.in. w lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej "Czechów”.
- To duże gdybanie, z małym prawdopodobieństwem trafienia - studzi przedwczesne nadzieje Piotr Toruń, zastępca prezesa SM "Czechów” ds. ekonomicznych. I wyjaśnia: Przede wszystkim, w porównaniu z poprzednim rokiem, wzrosła średnio o kilkadziesiąt procent cena za moc zamówioną centralnego ogrzewania i koszty przesyłu, związane z dostarczaniem go do mieszkań. Te dwie wielkości są niezależne od zużycia ciepła, a w znaczącym stopniu wpływają na ogólny koszt ogrzewania konkretnego lokalu.
Łagodna ubiegłoroczna zima może mieć niewielki wpływ na zmniejszenie kosztów c.o. Odbiorcy ciepła, np. spółdzielnie czy wspólnoty mieszkaniowe, płacą bowiem jego wytwórcy za tzw. moc zamówioną.
- Co roku, przed każdym sezonem grzewczym, analizujemy, ile mocy zamówić. Musimy to robić, bo mamy coraz więcej bloków docieplonych. Daje nam to znaczne oszczędności zużycia ciepła - ujawnia prezes Toruń.
Ile ogółem kosztowało ciepło w zeszłym roku, jego odbiorcy, rozliczający koszty c.o. w systemie rocznym (tak jest w SM "Czechów”), dowiedzą się za tydzień, dwa. Ile za ciepło zapłaci konkretny właściciel mieszkania, okaże się już w przyszłym roku, gdy dokonująca odczytów wskazań podzielników firma Ista przeliczy kreski na konkretne kwoty.
Ekspert radzi - Temperaturę regulujmy kurkiem, nie... oknem
Każdy z lokatorów ma wpływ na regulację temperatury w mieszkaniu. Regulacja ta powinna się odbywać przy pomocy zaworów przy grzejnikach, a nie poprzez otwieranie lub zamykanie okien. Obniżając temperaturę pomieszczenia średnio o 1° C, można w ciągu roku zaoszczędzić około 6 proc. energii. To z pewnością bezpośrednio przełoży się na rozliczenie kosztów ogrzewania mieszkania.
Oczywiście, należy przy tym pamiętać, aby nie doprowadzać do zupełnego wyziębienia pomieszczeń. Do ponownego ogrzania powietrza w pomieszczeniu do normalnej temperatury potrzeba wtedy więcej ciepła.
Jak zatrzymać ciepło (i pieniądze) w domu
Guma i pianka
Szafa na ścianie szczytowej
Długie kotary nie, krótkie zasłony - tak
Tarcza za 2°C
Nie zakręcaj kaloryfera
Najlepiej zrób przeciąg
(bmk)