Wkrótce będzie to konieczność, bowiem zacznie obowiązywać unijna dyrektywa, dotycząca jakości energetycznej budynków.
Od 1 października za węgiel płacimy 20 procent więcej, a to nie koniec planowanych podwyżek. Problem polega na tym, że w większości starych budynków węgiel jest głównym paliwem grzewczym. Nieszczelne okna i niedocieplone ściany powodują znaczne straty ciepła. W efekcie zużywamy więcej energii, aby utrzymać pożądaną temperaturą. Tymczasem prawidłowo zaplanowane ocieplenie budynku, umożliwia zmniejszenie strat ciepła nawet o 90 procent.
Stare budynki
Większość starych budynków nie spełnia wymagań dotyczących energooszczędności. Najprostszym rozwiązaniem jest więc wykonanie docieplenia zewnętrznego. - W przypadku starych domów termomodernizacja nie jest jednak procesem łatwym. Warstwy malarskie najczęściej nie są dostatecznie związane z podłożem, a i przyczepność samych tynków jest różna i nie gwarantuje stabilnego podłoża - mówi Sławomir Cichoński z firmy Baumit. Dla określenia przyczepności kleju na tego typu podłożach wskazane jest wykonanie specjalnych prób. Najprostszą metodą jest przyklejenie kilku kawałków styropianu (np. 15 x 15 cm) zaprawą klejową w różnych punktach elewacji i próba ich oderwania po 3 dniach. Jeżeli rozerwanie nastąpi w materiale termoizolacyjnym - należy przyjąć, iż podłoże charakteryzuje się wystarczającą wytrzymałością. W przypadku oderwania próbki wraz klejem i resztkami podłoża (np. tynku), wymaga ono gruntownego oczyszczenia oraz wzmocnienia przeznaczonymi do tego celu materiałami.
Unia nam każe
Zmiany w polskim prawie budowlanym, podyktowane w głównej mierze wymogami, jakie stawia nam Unia Europejska, zobligują każdego do właściwego ocieplenia ścian i termomodernizacji domów i mieszkań. Od 1 stycznia 2009 roku ocenie energetycznej poddane zostaną nie tylko lokale mieszkalne, ale także budynki zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej. Bez specjalnego certyfikatu nie będzie można domu ani mieszkania oddać do użytku, sprzedać, a nawet wynająć. Nowe przepisy nie będą dotyczyły jedynie nowo budowanych obiektów - nawet mając stary dom, przed wystawieniem go na sprzedaż będziemy musieli uzyskać świadectwo jakości energetycznej. Więcej informacji na temat dyrektywy EPBD można znaleźć na stronach www.epbd.pl, www.zobaczcieplo.pl, termodom.pl.