d Gdy kupujemy dom, to nie mamy zwykle wpływu na to, jakie materiały i rozwiązania technologiczne zostały wykorzystane przy jego budowie. Inaczej jest jeśli sami go realizujemy od początku.
Budynki już postawione przez inwestora zastępczego są w dużym stopniu niewiadomą. Pod piękną elewacją może się kryć źle dobrany i zastosowany materiał budowlany, który po kilku latach eksploatacji nie uchroni ścian przed powstaniem nieszczelności i pęknięć. Takie słabe miejsca w budynkach powodują z kolei powstawanie groźnych mostków termicznych i ogólne pogorszenie się izolacyjności budynku,
Sprawdzony materiał
Przystępujący do budowy własnego domu znajduje się w zdecydowanie bardziej komfortowej sytuacji niż osoba, która decyduje się na kupno już stojącego budynku. Decyduje o wyborze projektu i sam wybiera sprawdzoną ekipę budowlaną. Postawienie domu bez wad i usterek to także pewne jakościowo i dobrze dobrane materiały budowlane. Należy szukać materiałów o udokumentowanym pochodzeniu, tj. zgodnych z Polską Normą lub Aprobatą Techniczną. Często wszelkie ulotki reklamowe nie są dziś dobrym źródłem potwierdzającym właściwości techniczne budulca i rzetelność producenta. Materiał niepewny i źle dopasowany technologicznie do projektu domu zwiększa ryzyko powstania błędu.
Zatrzymać ciepło
Ważnym parametrem budynków jest zwykle ich izolacyjność cieplna. Szczególnie trudne do prawidłowego tj. zapewniającego właściwą izolację wykonania są narożniki, wieńce, miejsca osadzenia balkonów czy otworów okiennych i drzwiowych. Problemy wiążą się w tych miejscach najczęściej z koniecznością zastosowania dwóch różnych rodzajów materiałów, np. ceramicznych pustaków z betonowymi belkami narożnikowymi albo drewnianych nadproży z tradycyjną cegłą. Dwa różne materiały zwiększają ryzyko wytworzenia się w tych miejscach mostków termicznych, którymi może uciekać z domu ciepło. Należy też zwrócić uwagę na to, że temperatura w narożniku czy pod poziomem balkonu wykonanego w tradycyjny sposób może być niższa nawet o 10 °C od temperatury powierzchni pozostałej części ściany.
Kompleksowy system
Jednorodnym budulcem jest na przykład beton komórkowy ytong. Temperatura w narożniku ściany wykonanej z ytonga jest zbliżona do temperatury pozostałej powierzchni ściany ponieważ ytong jest materiałem jednorodnym o takich samych właściwościach w każdym jego fragmencie. Jednak nawet dobry betonowy bloczek czy ceramiczny pustak, połączone tradycyjną i grubą spoiną, nie stworzą ciepłej ściany. Tradycyjna zaprawa zawsze będzie pogarszała izolację ściany. Często zdarza się, że zaprawa wnika w szczeliny pustaków, co również powoduje obniżenie izolacyjności cieplnej ściany. Ściana z elementów niejednorodnych i nierównych wymaga jeszcze dodatkowej warstwy ocieplenia oraz tynku o grubości co najmniej 2,5 cm. W niektórych technologiach postawienie szczelnej i ciepłej ściany wymaga murowania na cienką spoinę o grubości zaledwie 1 mm.
Szczelnie dopasowane produkty (bloczki, nadproża, elementy docieplenie wieńca, kształtki „U”) tworzą gładką ścianę, która nie wymaga dodatkowego ocieplenia, a do celów elewacyjnych wystarczy zastosować tynk o grubości zaledwie 15 mm. Warto zadbać, by najważniejsza i samodzielna inwestycja naszego życia była pozbawiona takich słabych punktów i miała tylko mocne strony. (UK, TR)