Drzwi wejściowe muszą być skuteczną zaporą przed zimnem, kurzem, hałasem, nieprzyjem-nymi zapachami. Coraz częściej, dążąc do powiększania przestrzeni mieszkania rezygnujemy ze ścian i drzwi wewnętrznych. Pozostawiamy je tylko w łazience, czy gabinecie.
Z jakiego materiału
Wyrób drzwi nie jest sprawą prostą, bo to wydatek duży i służyć powinny długie lata.
Czasy kiedy klienci kupowali drzwi surowe, a następnie sami je wykańczali, mamy już za sobą. Dziś nikt nie chce się bawić w malowanie, szklenie, lecz szuka drzwi gotowych, dobrze wykoń-czonych.
Na rynku spotykamy drzwi wykonane z różnych materiałów: z płyty drewnopodobnej, PCW, włókna szklanego, aluminium. A jeżeli zdecydujemy się na skrzydła drewniane, musimy następ-nie dokonać wyboru okleiny (sosnowa, jesionowa, dębowa, czereśniowa, klonowa, mahoniowa czy jeszcze jakaś inna), sposobu jej wykończenia (wybarwienia i rodzaj lakieru, np. matowego lub błyszczącego).
W zgodzie z otoczeniem
Drzwi są kontynuacją aranżacji wnętrza i wyglądu elewacji domu, muszą więc z nimi harmoni-zować.
Skrzydła wewnętrzne powinny pasować kolorystycznie i wzorniczo do mebli, podłogi, elemen-tów architektonicznych w pomieszczeniu. Z podłogą jesionową będą dobrze współgrały drzwi jesionowe, wybarwione na kolor komponujący się z wnętrzem. Z frontami mebli zdobionymi witrażami powinny harmonizować drzwi z podobnym wypełnieniem. Do mebli o prostych kształ-tach pasują drzwi proste.
Więcej światła
Jeżeli decydujemy się na drzwi przeszklone, powinniśmy określić na czy nam zależy: na do-świetleniu pomieszczenia czy wyeksponowaniu szkła. Szkło podwyższa bowiem cenę skrzydeł, a nie każdy jego rodzaj pasuje do danego modelu drzwi.
Dobrze powinny doświetlić pomieszczenie drzwi z dużym przeszkleniem, ewentualnie, gdy jest taka możliwość, z tzw. doświetleniem bocznym. Najwięcej światła będzie przepuszczało szkło zwykłe, bezbarwne z fazą, deszczykiem, strukturą kory czy imitacją żaluzji.
W drzwi można też wprawiać – zamiast szkła – tworzywo sztuczne, które jest tańsze i bez-pieczniejsze, szczególnie w domu gdzie są dzieci.
Zastosowanie szkła antywłamaniowego (barwionego, witrażowego, termoizolacyjnego, a nawet kuloodpornego) pozwala na przeszklenie drzwi wejściowych.
Dekoracja wnętrza
Powodzeniem cieszą się także drzwi wewnętrzne ze szkłem ornamentowym. Szczególne wzię-cie ma szkło ornamentowe linii master czy matowe satinato, wytrawione chemicznie, które daje się giąć oraz hartować. Bardzo efektownie prezentują się skrzydła zdobione szkłem matowym, barwionym lub witrażami. (E, LK)