* Coraz mniej ludzi pyta o meblościanki. Mniejsze zainteresowanie sprawia, że zakłady wycofują się z produkcji. W sprzedaży czasami bywają tylko pojedyncze elementy.
* Obecnie meblarstwo opiera się na meblach systemowych. Meblościanki były mało funkcjonalne. Zastępujące je meble systemowe są praktyczniejsze, łatwiejsze do ustawienia i pojemniejsze.
* Najczęściej kupowane meble to komody, od najmniejszych do największych, regały i szafki (otwarte, zamknięte), częściowo otwarte z półkami szklanymi, kredensy pokojowe, szafy na ubrania, bieliźniarki, stoły z krzesłami
* Istotą mebli systemowych jest, brak w nich wyróżniającego się modelu. Wszystkie są do swobodnego nabywania według potrzeb klienta.
* Meble systemowe mogą być zarówno do pokoi dziennych, jak i sypialni. Niektóre zestawy mają również swoje odpowiedniki w meblach kuchennych.
* Meble występują na ogół w dwóch kolorach: jaśniejszym i ciemniejszym. Zdarzają się również serie dwukolorowe. Ich wyróżnikiem jest przystępna cena. W większości wykonane są z płyty meblowej i drewnopodobnej okleiny lub aluminium. Fronty w nich wykonane są z płyty MDF. Uchwyty i nóżki są często metalowe lub go imitujące. Na rynku jest niewiele systemów z litego drewna i naturalnej okleiny
* Zestawy możemy kompletować z pojedynczych elementów. Najczęściej kupowane do pokoi dziennych są witryny, stoły z krzesłami i stoliki okolicznościowe w kolorze półmatowym. Do gabinetu lub pokoju młodzieżowego regały częściowo odkryte, na dole z szufladami.
* Przed zakupem, jeżeli nie słyszeliśmy nic o producencie, należy uważnie sprawdzić, czy meble nie posiadają przebarwień, jak wykończone są krawędzie i czy są dobre prowadnice szuflad. Czołowi, znani producenci trzymają wysoki poziom wykonawstwa