Większość transakcji mieszkaniowych dokonuje się bez udziału agenta nieruchomości. Nie mamy zaufania, nie chcemy wydawać pieniędzy, wierzymy we własne siły i umiejętności. Jeśli kupujemy mieszkanie od znajomego lub osoby z polecenia to pośrednik nie będzie potrzebny. Gdy jednak nie mamy czasu wertować ogłoszeń, lepiej wynająć fachowca.
Pośrednictwo co prawda kosztuje, ale dzięki niemu oszczędzamy czas spędzony na oglądaniu mieszkań, które nas nie interesują i pieniądze na telefonach. Kiedy zdecydujemy się już na kupno wybranego mieszkania musimy sprawdzić, jakie ono jest: czy spółdzielcze, hipoteczne czy należy do gminy. Od tego bowiem będą zależały nasze dalsze kroki związane z podpisaniem stosownych umów.
Mieszkanie spółdzielcze
Przed podpisaniem umowy należy zażądać, by właściciel mieszkania spółdzielczego przedsta-wił nam „Zaświadczenie do sprzedaży” wydane przez spółdzielnię. Powinno ono zawierać: do-kładny adres i numer mieszkania, nazwisko i imię członka spółdzielni, powierzchnię użytkową lokalu, wycenę według stawek spółdzielczych. Wiele spółdzielni zamieszcza w zaświadczeniu także inne istotne informacje, np. czy sprzedawany lokal stanowi majątek odrębny sprzedającego, czy też jest wspólna własnością małżonków, datę nabycia przez sprzedającego spółdzielczego prawa własnościowego do lokalu oraz numer rejestru członkowskiego sprzedającego.
Sprawdźmy czy mieszkanie nie jest zadłużone. Możemy tego dokonać w administracji spół-dzielni. Należy też zażądać książeczki opłat za światło i rachunków telefonicznych, by nie płacić cudzych długów.
Żeby stać się właścicielem mieszkania spółdzielczego, nie wystarczy podpisać u notariusza umowy. Trzeba jeszcze zwrócić się do spółdzielni o przyjęcie w poczet członków. Dopiero wtedy można się zameldować.
Mieszkanie od gminy
Najczęstszą sytuacją jest nie kupno, ale wykup gminnego mieszkania. Gminy wyprzedają swój „Zasób mieszkaniowy”, bo jego utrzymanie drogo kosztuje. Najemca takiego mieszkania może skorzystać z bonifikat oraz upustów i po atrakcyjnej cenie wykupić ostatecznie mieszkanie, które zajmuje. Przez pięć lat nie wolno mu go jednak sprzedać.
Mieszkanie hipoteczne
Jeśli upatrzone przez nas mieszkanie jest własnością hipoteczną, powinniśmy zacząć załatwia-nie formalności od wizyty w wydziale ksiąg wieczystych sądu rejonowego. Księgi wieczyste są jawne, a ich przeglądanie nic nie kosztuje. Z księgi dowiemy się wszystkiego o interesującym nas mieszkaniu: jego położeniu, powierzchni i prawach przysługujących właścicielowi (dział pierw-szy), o samym właścicielu (dział drugi), ewentualnych ograniczeniach w rozporządzeniu nieru-chomością (dział trzeci) i – to co dla nas najważniejsze – czy jest obciążone jakimś długiem (dział czwarty – hipoteką).
Księgę wieczystą trzeba umieć czytać. Czerwone podkreślenia oznaczają, że wpis jest nieaktu-alny i nie ma się czym przejmować. Daleko ważniejsze są tzw. wzmianki, czyli krótkie informa-cje, że do sądu wpłynął, lecz nie został jeszcze rozpatrzony wniosek dotyczący nieruchomości. Wzmianka może być zapowiedzią wpisu zabezpieczającego kredyt bankowy, który będziemy musieli spłacać, jeśli kupimy zadłużone mieszkanie. (ELLE)
Podpis pod zdjęcie Fot. Maciej Kaczanowski
W starych kamienicach kupują mieszkania osoby, które liczą na płacenie niższych czynszów. Nie zawsze okazuje się to jednak prawdą, zwłaszcza po ostatnich uregulowaniach Trybunału Konstytucyjnego może to ulec drastycznej zmianie.
Lustracja developera i spółdzielni
O inwestora, z którym zamierzamy budować nasze mieszkanie lub dom, możemy pytać w następujących instytucjach:
* Krajowa Izba Budownictwa (Warszawa, ul. Zielna 49, tel. 621-91-50).
* Polskim Stowarzyszeniu Budowniczych Domów, (Warszawa, ul. Foksla 2, tel. 827-77-50, 828-30-44).
* Polskim Związku Inżynierów i Techników Budownictwa (Oddział w Warszawie, ul. Święto-krzyska 14, tel. 827-75-73)
* Związku Rewizyjnym Spółdzielni Mieszkaniowych RP (Warszawa, ul. Jasna 1, tel. 827-29-87)
Jak sprawdzić agenta nieruchomości
* Ustal czy twój pośrednik ma pełnomocnictwa uprawniające go do wykonywania usługi w imieniu agencji, do której się przyznaje.
* Przy podpisywaniu umowy będziesz musiał okazać dowód osobisty. Tego samego zażądaj od agenta. W ten sposób poznasz jego adres zamieszkania.
* Zapytaj, czy pośrednik jest członkiem jakiegoś stowarzyszenia lub organizacji zawodowej. W razie czego będziesz mógł się poskarżyć.
* Pośrednik powinien umówić wizytę w mieszkaniu sprzedającego.
* Żądaj, by pośrednik towarzyszył ci w czasie oględzin mieszkania.
* Masz prawo do stałego kontaktu ze swoim pośrednikiem. Powinien udostępnić ci numer tele-fonu, pod którym można go zastać poza godzinami pracy.
Nie wpłacaj zaliczek póki nie zostaniesz obsłużony. Niektóre agencje żyją z zaliczek od naiw-nych klientów.