Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

12 listopada 2002 r.
12:51
Edytuj ten wpis

Gdy wybierasz używane

0 0 A A
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Rynek wtórny rządzi obrotem tymi mieszkaniami. Transakcji można dokonać na własną rękę – studiując ogłoszenia w prasie lub wybrać wariant wygodniejszy i zdać się na pośrednika nieruchomości.
Większość transakcji mieszkaniowych dokonuje się bez udziału agenta nieruchomości. Nie mamy zaufania, nie chcemy wydawać pieniędzy, wierzymy we własne siły i umiejętności. Jeśli kupujemy mieszkanie od znajomego lub osoby z polecenia to pośrednik nie będzie potrzebny. Gdy jednak nie mamy czasu wertować ogłoszeń, lepiej wynająć fachowca.
Pośrednictwo co prawda kosztuje, ale dzięki niemu oszczędzamy czas spędzony na oglądaniu mieszkań, które nas nie interesują i pieniądze na telefonach. Kiedy zdecydujemy się już na kupno wybranego mieszkania musimy sprawdzić, jakie ono jest: czy spółdzielcze, hipoteczne czy należy do gminy. Od tego bowiem będą zależały nasze dalsze kroki związane z podpisaniem stosownych umów.
Mieszkanie spółdzielcze
Przed podpisaniem umowy należy zażądać, by właściciel mieszkania spółdzielczego przedsta-wił nam „Zaświadczenie do sprzedaży” wydane przez spółdzielnię. Powinno ono zawierać: do-kładny adres i numer mieszkania, nazwisko i imię członka spółdzielni, powierzchnię użytkową lokalu, wycenę według stawek spółdzielczych. Wiele spółdzielni zamieszcza w zaświadczeniu także inne istotne informacje, np. czy sprzedawany lokal stanowi majątek odrębny sprzedającego, czy też jest wspólna własnością małżonków, datę nabycia przez sprzedającego spółdzielczego prawa własnościowego do lokalu oraz numer rejestru członkowskiego sprzedającego.
Sprawdźmy czy mieszkanie nie jest zadłużone. Możemy tego dokonać w administracji spół-dzielni. Należy też zażądać książeczki opłat za światło i rachunków telefonicznych, by nie płacić cudzych długów.
Żeby stać się właścicielem mieszkania spółdzielczego, nie wystarczy podpisać u notariusza umowy. Trzeba jeszcze zwrócić się do spółdzielni o przyjęcie w poczet członków. Dopiero wtedy można się zameldować.
Mieszkanie od gminy
Najczęstszą sytuacją jest nie kupno, ale wykup gminnego mieszkania. Gminy wyprzedają swój „Zasób mieszkaniowy”, bo jego utrzymanie drogo kosztuje. Najemca takiego mieszkania może skorzystać z bonifikat oraz upustów i po atrakcyjnej cenie wykupić ostatecznie mieszkanie, które zajmuje. Przez pięć lat nie wolno mu go jednak sprzedać.
Mieszkanie hipoteczne
Jeśli upatrzone przez nas mieszkanie jest własnością hipoteczną, powinniśmy zacząć załatwia-nie formalności od wizyty w wydziale ksiąg wieczystych sądu rejonowego. Księgi wieczyste są jawne, a ich przeglądanie nic nie kosztuje. Z księgi dowiemy się wszystkiego o interesującym nas mieszkaniu: jego położeniu, powierzchni i prawach przysługujących właścicielowi (dział pierw-szy), o samym właścicielu (dział drugi), ewentualnych ograniczeniach w rozporządzeniu nieru-chomością (dział trzeci) i – to co dla nas najważniejsze – czy jest obciążone jakimś długiem (dział czwarty – hipoteką).
Księgę wieczystą trzeba umieć czytać. Czerwone podkreślenia oznaczają, że wpis jest nieaktu-alny i nie ma się czym przejmować. Daleko ważniejsze są tzw. wzmianki, czyli krótkie informa-cje, że do sądu wpłynął, lecz nie został jeszcze rozpatrzony wniosek dotyczący nieruchomości. Wzmianka może być zapowiedzią wpisu zabezpieczającego kredyt bankowy, który będziemy musieli spłacać, jeśli kupimy zadłużone mieszkanie. (ELLE)
Podpis pod zdjęcie Fot. Maciej Kaczanowski
W starych kamienicach kupują mieszkania osoby, które liczą na płacenie niższych czynszów. Nie zawsze okazuje się to jednak prawdą, zwłaszcza po ostatnich uregulowaniach Trybunału Konstytucyjnego może to ulec drastycznej zmianie.

Lustracja developera i spółdzielni
O inwestora, z którym zamierzamy budować nasze mieszkanie lub dom, możemy pytać w następujących instytucjach:
* Krajowa Izba Budownictwa (Warszawa, ul. Zielna 49, tel. 621-91-50).
* Polskim Stowarzyszeniu Budowniczych Domów, (Warszawa, ul. Foksla 2, tel. 827-77-50, 828-30-44).
* Polskim Związku Inżynierów i Techników Budownictwa (Oddział w Warszawie, ul. Święto-krzyska 14, tel. 827-75-73)
* Związku Rewizyjnym Spółdzielni Mieszkaniowych RP (Warszawa, ul. Jasna 1, tel. 827-29-87)

Jak sprawdzić agenta nieruchomości
* Ustal czy twój pośrednik ma pełnomocnictwa uprawniające go do wykonywania usługi w imieniu agencji, do której się przyznaje.
* Przy podpisywaniu umowy będziesz musiał okazać dowód osobisty. Tego samego zażądaj od agenta. W ten sposób poznasz jego adres zamieszkania.
* Zapytaj, czy pośrednik jest członkiem jakiegoś stowarzyszenia lub organizacji zawodowej. W razie czego będziesz mógł się poskarżyć.
* Pośrednik powinien umówić wizytę w mieszkaniu sprzedającego.
* Żądaj, by pośrednik towarzyszył ci w czasie oględzin mieszkania.
* Masz prawo do stałego kontaktu ze swoim pośrednikiem. Powinien udostępnić ci numer tele-fonu, pod którym można go zastać poza godzinami pracy.
Nie wpłacaj zaliczek póki nie zostaniesz obsłużony. Niektóre agencje żyją z zaliczek od naiw-nych klientów.

Pozostałe informacje

Praca z domu – poznaj zalety i wady

Praca z domu – poznaj zalety i wady

Od niedawna praca z domu stała się powszechnym modelem zatrudnienia, wykorzystywanym przez coraz więcej pracowników i pracodawców. Zdolność do wykonywania obowiązków zawodowych spoza biura daje zarówno pracownikom, jak i firmom szereg korzyści, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Warto bliżej przyjrzeć się zaletom i wadom pracy z domu, aby lepiej zrozumieć, jak ten model wpływa na pracowników i pracodawców.

Rodzinne piekło. Syn zwyrodnialec

Rodzinne piekło. Syn zwyrodnialec

Przez długie miesiące znęcał się nad matką. 32-latek trafił do aresztu.

Czy warto ocieplić stary dom? Jak zwiększyć komfort i wartość Twojego domu

Czy warto ocieplić stary dom? Jak zwiększyć komfort i wartość Twojego domu

Ocieplenie starego domu może być jedną z najważniejszych inwestycji, które możesz podjąć, aby poprawić komfort życia, zmniejszyć rachunki za ogrzewanie i zwiększyć wartość swojej nieruchomości. W tej analizie przyjrzymy się różnym aspektom ocieplenia starych domów, włączając w to korzyści, techniki, a także możliwe wyzwania.

Były prezydent Niemiec wesprze inicjatywę z Zamościa
ZDJĘCIA
galeria

Były prezydent Niemiec wesprze inicjatywę z Zamościa

Z udziałem prof. dr hab. Horsta Köhlera, byłego prezydenta Niemiec odbyło się w Zamościu spotkanie poświęcone historii i bezpieczeństwu w Europie. Uczestniczyli w nim miejscowi samorządowcy i delegacja z Ukrainy.

Ósmoklasiści zaczynają maraton egzaminacyjny
Dzień Wschodzi
film

Ósmoklasiści zaczynają maraton egzaminacyjny

Dzisiaj pierwszy dzień egzaminów ósmoklasisty. To szczególny rocznik. Wyjątkowo mało liczny. Zazwyczaj kończących podstawówki w Lublinie jest 2 razy więcej. Dlaczego tak się dzieje i jakie będzie to miało przełożenie na rekrutację do szkół średnich? O tym w porannej rozmowie Dzień Wschodzi. Gościem Krzysztofa Kota jest dr Mariusz Banach, zastępca prezydenta Lublina do spraw oświaty.

MKS FunFloor Lublin dzisiaj gra z KPR Gminy Kobierzyce o srebrny medal

MKS FunFloor Lublin dzisiaj gra z KPR Gminy Kobierzyce o srebrny medal

We wtorek MKS FunFloor może zostać wicemistrzem Polski. Aby tak się stało podopieczne Edyty Majdzińskiej muszą pokonać KPR Gminy Kobierzyce.

Przeczesywali bagna. Pan Jerzy przepadł bez śladu

Przeczesywali bagna. Pan Jerzy przepadł bez śladu

68-letni pan Jerzy zaginął w sierpniu ubiegłego roku. Poszukiwania nadal trwają. Niedawno policja przeczesywała bagna.

Nowy sposób odczytu wodomierzy. Usterki będą im niestraszne

Nowy sposób odczytu wodomierzy. Usterki będą im niestraszne

W Świdniku ruszyły testy nowego systemu odczytu wodomierzy za pomocą anten radiowych. Wszystko po to, by w przyszłości uniknąć usterek i wycieku wody.

Ostatni dzwonek na zapisy do przedszkola. Miejsca w 60 placówkach

Ostatni dzwonek na zapisy do przedszkola. Miejsca w 60 placówkach

Trwa uzupełniająca rekrutacja do publicznych przedszkoli w Lublinie. Wolne miejsca czekają na przedszkolaków w 60 placówkach.

Motor Lublin znalazł nowego dyrektora sportowego

Motor Lublin znalazł nowego dyrektora sportowego

Wszystko wskazuje na to, że Motor Lublin znalazł wreszcie nowego dyrektora sportowego. A zostanie nim Grzegorz Koprukowiak, ostatnio menedżer drugoligowej Pogoni Siedlce. W poniedziałek taką informację przekazał portal weszlo.com. Wieczorem sam zainteresowany zrezygnował z pracy w ekipie lidera eWinner II ligi.

Abolicja w bibliotece. Szansa na uniknięcie kary

Abolicja w bibliotece. Szansa na uniknięcie kary

Oddaj książki i nie płać kary. Biblioteka idzie na rękę spóźnialskim czytelnikom.

Filharmonia podzielona batutą Wojciecha Rodka
Tylko w Dzienniku

Filharmonia podzielona batutą Wojciecha Rodka

Ponad 80-osobowy zespół muzyków Filharmonii Lubelskiej trawi konflikt, którego centrum to dyrygent Wojciech Rodek. Część zespołu filharmoników nie chce z nim współpracować po wypowiedziach dyrygenta opublikowanych przez Gazetę Wyborczą w Lublinie. Filharmonicy z dwóch związków zawodowych w piśmie do dyrekcji piszą wprost, że „wypowiedzi pana Wojciecha Rodka podważają reputację Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie (FL) i naruszają dobro jej pracowników”.

Czas na ósmoklasistów. Dzisiaj egzamin z języka polskiego

Czas na ósmoklasistów. Dzisiaj egzamin z języka polskiego

Egzaminacyjny maj w pełni. Absolwenci szkół średnich w trakcie matur, a dzisiaj ósmoklasiści zaczynają swoje egzaminy. Będą je pisać przez trzy dni.

Zorza polarna w obiektywach naszych Czytelników. Zobacz co udało im się uwiecznić
ZDJĘCIA
galeria

Zorza polarna w obiektywach naszych Czytelników. Zobacz co udało im się uwiecznić

Przez ostatnie dni na niebie mogliśmy oglądać prawdziwe kolorowe spektakle. W związku z burzą geomagnetyczną nad lubelskim niebem pojawiła się zorza polarna.

Prezydent Zamościa ma drugiego zastępcę. To Marta Pfeifer

Prezydent Zamościa ma drugiego zastępcę. To Marta Pfeifer

Stało się to, o czym w Zamościu mówiło się od dawna i o czym pisaliśmy już w zeszłym tygodniu. Marta Pfeifer została powołana na zastępczynię prezydenta Zamościa.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium