Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

12 listopada 2002 r.
12:51
Edytuj ten wpis

Gdy wybierasz używane

0 0 A A
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Rynek wtórny rządzi obrotem tymi mieszkaniami. Transakcji można dokonać na własną rękę – studiując ogłoszenia w prasie lub wybrać wariant wygodniejszy i zdać się na pośrednika nieruchomości.
Większość transakcji mieszkaniowych dokonuje się bez udziału agenta nieruchomości. Nie mamy zaufania, nie chcemy wydawać pieniędzy, wierzymy we własne siły i umiejętności. Jeśli kupujemy mieszkanie od znajomego lub osoby z polecenia to pośrednik nie będzie potrzebny. Gdy jednak nie mamy czasu wertować ogłoszeń, lepiej wynająć fachowca.
Pośrednictwo co prawda kosztuje, ale dzięki niemu oszczędzamy czas spędzony na oglądaniu mieszkań, które nas nie interesują i pieniądze na telefonach. Kiedy zdecydujemy się już na kupno wybranego mieszkania musimy sprawdzić, jakie ono jest: czy spółdzielcze, hipoteczne czy należy do gminy. Od tego bowiem będą zależały nasze dalsze kroki związane z podpisaniem stosownych umów.
Mieszkanie spółdzielcze
Przed podpisaniem umowy należy zażądać, by właściciel mieszkania spółdzielczego przedsta-wił nam „Zaświadczenie do sprzedaży” wydane przez spółdzielnię. Powinno ono zawierać: do-kładny adres i numer mieszkania, nazwisko i imię członka spółdzielni, powierzchnię użytkową lokalu, wycenę według stawek spółdzielczych. Wiele spółdzielni zamieszcza w zaświadczeniu także inne istotne informacje, np. czy sprzedawany lokal stanowi majątek odrębny sprzedającego, czy też jest wspólna własnością małżonków, datę nabycia przez sprzedającego spółdzielczego prawa własnościowego do lokalu oraz numer rejestru członkowskiego sprzedającego.
Sprawdźmy czy mieszkanie nie jest zadłużone. Możemy tego dokonać w administracji spół-dzielni. Należy też zażądać książeczki opłat za światło i rachunków telefonicznych, by nie płacić cudzych długów.
Żeby stać się właścicielem mieszkania spółdzielczego, nie wystarczy podpisać u notariusza umowy. Trzeba jeszcze zwrócić się do spółdzielni o przyjęcie w poczet członków. Dopiero wtedy można się zameldować.
Mieszkanie od gminy
Najczęstszą sytuacją jest nie kupno, ale wykup gminnego mieszkania. Gminy wyprzedają swój „Zasób mieszkaniowy”, bo jego utrzymanie drogo kosztuje. Najemca takiego mieszkania może skorzystać z bonifikat oraz upustów i po atrakcyjnej cenie wykupić ostatecznie mieszkanie, które zajmuje. Przez pięć lat nie wolno mu go jednak sprzedać.
Mieszkanie hipoteczne
Jeśli upatrzone przez nas mieszkanie jest własnością hipoteczną, powinniśmy zacząć załatwia-nie formalności od wizyty w wydziale ksiąg wieczystych sądu rejonowego. Księgi wieczyste są jawne, a ich przeglądanie nic nie kosztuje. Z księgi dowiemy się wszystkiego o interesującym nas mieszkaniu: jego położeniu, powierzchni i prawach przysługujących właścicielowi (dział pierw-szy), o samym właścicielu (dział drugi), ewentualnych ograniczeniach w rozporządzeniu nieru-chomością (dział trzeci) i – to co dla nas najważniejsze – czy jest obciążone jakimś długiem (dział czwarty – hipoteką).
Księgę wieczystą trzeba umieć czytać. Czerwone podkreślenia oznaczają, że wpis jest nieaktu-alny i nie ma się czym przejmować. Daleko ważniejsze są tzw. wzmianki, czyli krótkie informa-cje, że do sądu wpłynął, lecz nie został jeszcze rozpatrzony wniosek dotyczący nieruchomości. Wzmianka może być zapowiedzią wpisu zabezpieczającego kredyt bankowy, który będziemy musieli spłacać, jeśli kupimy zadłużone mieszkanie. (ELLE)
Podpis pod zdjęcie Fot. Maciej Kaczanowski
W starych kamienicach kupują mieszkania osoby, które liczą na płacenie niższych czynszów. Nie zawsze okazuje się to jednak prawdą, zwłaszcza po ostatnich uregulowaniach Trybunału Konstytucyjnego może to ulec drastycznej zmianie.

Lustracja developera i spółdzielni
O inwestora, z którym zamierzamy budować nasze mieszkanie lub dom, możemy pytać w następujących instytucjach:
* Krajowa Izba Budownictwa (Warszawa, ul. Zielna 49, tel. 621-91-50).
* Polskim Stowarzyszeniu Budowniczych Domów, (Warszawa, ul. Foksla 2, tel. 827-77-50, 828-30-44).
* Polskim Związku Inżynierów i Techników Budownictwa (Oddział w Warszawie, ul. Święto-krzyska 14, tel. 827-75-73)
* Związku Rewizyjnym Spółdzielni Mieszkaniowych RP (Warszawa, ul. Jasna 1, tel. 827-29-87)

Jak sprawdzić agenta nieruchomości
* Ustal czy twój pośrednik ma pełnomocnictwa uprawniające go do wykonywania usługi w imieniu agencji, do której się przyznaje.
* Przy podpisywaniu umowy będziesz musiał okazać dowód osobisty. Tego samego zażądaj od agenta. W ten sposób poznasz jego adres zamieszkania.
* Zapytaj, czy pośrednik jest członkiem jakiegoś stowarzyszenia lub organizacji zawodowej. W razie czego będziesz mógł się poskarżyć.
* Pośrednik powinien umówić wizytę w mieszkaniu sprzedającego.
* Żądaj, by pośrednik towarzyszył ci w czasie oględzin mieszkania.
* Masz prawo do stałego kontaktu ze swoim pośrednikiem. Powinien udostępnić ci numer tele-fonu, pod którym można go zastać poza godzinami pracy.
Nie wpłacaj zaliczek póki nie zostaniesz obsłużony. Niektóre agencje żyją z zaliczek od naiw-nych klientów.

Pozostałe informacje

Sześć piłkarek MKS FunFloor znalazło się w kadrze reprezentacji Polski

Osiem zawodniczek MKS FunFloor Lublin wystąpi w mistrzostwach Europy. Dzisiaj Polska gra z Francją

Aż osiem szczypiornistek MKS FunFloor Lublin wystąpi w rozpoczynających się w czwartek mistrzostwach Europy. Polska także dzisiaj otworzy turniej. Pierwszym rywalem Biało-Czerwonych będzie Francja (godz. 20.30). Spotkanie będzie można obejrzeć na antenie Eurosportu 1 oraz w internecie na platformie Max.

Wypadek na jednej z ulic Lublina. Tworzą się korki

Wypadek na jednej z ulic Lublina. Tworzą się korki

Poranne zderzenie trzech aut na ulicy Kunickiego w Lublinie. Tworzą się korki, komunikacja miejska może kursować z opóźnieniem.

Od lewej była dyrektor MNKD - Izabela Andryszczyk, jej następczyni i obecna szefowa jednostki - Danuta Smaga oraz z-ca dyrektor do spraw zamku w Janowcu - Marzena Brzezicka
Janowiec

Miliony dla zamku w Janowcu uratowane. Dyrektorki mogą odetchnąć

Dobra wiadomość dla muzeum na zamku w Janowcu - dwie dotacje z Polskiego Ładu, każda o wartości 3,5 mln zł - zostały powtórnie zaakceptowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Niewiele brakowało, a pieniądze przepadłyby przez błędy muzealników.

Sejm zdecydował w sprawie wolnej Wigilii
SONDA

Sejm zdecydował w sprawie wolnej Wigilii

Na środowym posiedzeniu Sejmu posłowie zdecydowali co z projektem ustawy, aby Wigilia była dniem wolnym od pracy. To się stanie, jednak nie w tym roku.

Polski Cukier AZS UMCS żegna się dzisiaj z rozgrywkami EuroCup

Pożegnanie z Europą, czyli Polski Cukier AZS UMCS kontra Panathinaikos Ateny

W czwartek o godz. 18 Polski Cukier AZS UMCS Lublin po raz ostatni w tym sezonie zaprezentuje się na międzynarodowej arenie. Stawką meczu z Panathinaikosem Ateny będzie trzecie miejsce w grupie, które jednak nie da szans na awans do fazy play-off

Zwyczajny spacer zamienił się w interwencję

Zwyczajny spacer zamienił się w interwencję

Zwykły spacer przerodził się w policyjną interwencję. Przekonali się o tym funkcjonariusze z krasnostawskiej policji, którzy usłyszeli wołanie o pomoc.

Razem dla Europy, Razem dla Nauki - wielkie świętowanie 20-lecia Polski w UE
KONKURS

Razem dla Europy, Razem dla Nauki - wielkie świętowanie 20-lecia Polski w UE

Katolicki Uniwersytet Lubelski zaprasza na konferencję dotyczącą jubileuszu 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. Wieczorem zaplanowany jest koncert Michała Szczygła. Dla naszych Czytelników mamy konkurs, w którym do wygrania są wejściówki.

Jechał wężykiem po zakupy

Jechał wężykiem po zakupy

44- latek jechał po zakupy kompletnie pijany. W organizmie miał 2 promile alkoholu. W jego zatrzymaniu pomógł sygnał od świadka.

Stypendia ACSS dla lubelskich sportowców
galeria

Stypendia ACSS dla lubelskich sportowców

39 utalentowanych sportowców odebrało powołania do programu Akademickiego Centrum Szkolenia Sportowego w Lublinie na rok 2025.

Giganci opery w Filharmonii Lubelskiej
koncert
29 listopada 2024, 19:00

Giganci opery w Filharmonii Lubelskiej

Już w najbliższy piątek prawdziwa uczta dla miłośników opery i symfonicznej potęgi. W ramach cyklu koncertowego „Klasycznie co piątek” odbędzie się koncert pt. „Wielkie uwertury XIX w. W 100 rocznicę śmierci Giacomo Pucciniego”.

Bombowa komedia
teatr
29 listopada 2024, 18:00

Bombowa komedia

„La Bombe” to naprawdę bombowa komedia: gwiazdorska obsada, zmysłowa sceneria i kostiumy, a do tego francuska muzyka oraz sceny, które bawią do łez! Spektakl będzie wystawiony w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskim Centrum Kongresowym UP.

Najlepsi nagrodzeni. Gala Rolnik Roku 2024
rolnik roku 2024
galeria

Najlepsi nagrodzeni. Gala Rolnik Roku 2024

Ponad 100 osób wzięło udział w uroczystej gali naszego plebiscytu „Rolnik Roku 2024”, która odbyła się w Sali Kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie
JUBILEUSZ
29 listopada 2024, 18:00

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie

To już 30 lat, odkąd Ryszard „Peja” działa na polskiej scenie pod szyldem Slums Attack. Jubileuszowy koncert odbędzie się już w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt. Gościnnie z Rychem na scenie m.in: Dj. Decks, Gandi Ganda, Iceman, Glaca, Dvj. Rink.

Beata Stepaniuk-Kuśmierzak: Ciepło w sercu, siła w działaniu
film

Beata Stepaniuk-Kuśmierzak: Ciepło w sercu, siła w działaniu

W dzisiejszym Dziennikowym Lustrze gościć będziemy wyjątkową kobietę, która z sukcesem łączy życie zawodowe z prywatnym. Pani Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, mama, żona, kobieta pracująca, a także zastępczyni prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji. Choć lista jej obowiązków i inicjatyw jest imponująca, to serca młodych i starszych Lublinian skradła dzięki pracy nad projektem dzięki którymu Lublin zyskał tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 oraz tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Jak wyglądała życiowa droga Pani Beaty? Jakie były jej marzenia z dzieciństwa? Czy była zbuntowaną nastolatką? Jak godzi życie zawodowe z rodziną? Jakie wartości wyznaje w życiu? Na te i inne pytania odpowie w rozmowie z Katarzyną Nastaj.

Lubelski dworzec doceniony przez jury na festiwalu filmowym
film

Lubelski dworzec doceniony przez jury na festiwalu filmowym

Podczas 32. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ENERGACamerimage w Toruniu, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie otrzymał nagrodę specjalną w kategorii spotów reklamowych trwających do 3 minut. W wyróżnionym filmie królował nowy budynek dworca w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium