Nowe przepisy zwiększają wymagania pod względem izolacyjności cieplnej przegród budowlanych. W budynkach jednorodzinnych wszystkie elementy mają spełniać wymagania dotyczące maksymalnych wartości współczynnika przenikania ciepła. Wysoko ustawiona poprzeczka powoduje, że nie ze wszystkich materiałów można postawić ścianę jednowarstwową bez termoizolacji. Nie ma natomiast takich wymagań przy budowie ścian warstwowych. Mimo konkurencyjności nowoczesnych materiałów pozwalających bez problemu budować ściany jednowarstwowe jest sporo chętnych na inne rozwiązania.
Ściany wielowarstwowe
W ścianach wielowarstwowych bardzo dobrze spisują się wyroby ceramiczne. Najprostsza dwuwarstwowa jest najczęściej wykonana z pustaków i cegły kratówki ocieplonej otynkowanym styropianem. Osłonę zewnętrzną stanowi cienkowarstwowy tynk na siatce polipropylenowej. Ten rodzaj ściany jest bardzo przydatny, gdy trzeba ocieplać starsze budynki.
Popularne budowanie
W nowych domkach najczęściej stawia się ściany trójwarstwowe. Składają się one z warstwy wewnętrznej, którą stanowi zazwyczaj mur nośny z pustaków ceramicznych, szczeliny wypełnionej styropianem lub wełną mineralną, warstwy zewnętrznej osłonowej najczęściej ze zwykłych cegieł ceramicznych do tynkowania. Można także stawiać ścianę czterowarstwową. Różni się tym od trójwarstwowej, że tylko część szczeliny od strony muru wewnętrznego wypełnia termoizolacja. Pozostała część od strony muru osłonowego wypełniona jest powietrzem.
Ważna szczelina
Zadaniem szczeliny powietrznej jest zapobieganie zawilgoceniu termoizolacji przez wentylację przestrzeni oraz odprowadzania skroplonej wody. Wykonanie szczeliny powietrznej niezbędne jest, gdy warstwa osłonowa wykonana jest z materiału o niskiej przepuszczalności pary wodnej. (zk)