Mebel ten łączy w sobie funkcje różnych sprzętów. Może być półką na książki, bieliźniarką, szafą, półką pod telewizor, itd. Stale zmienia się jego wygląd zewnętrzny i jak się okazuje jest w wielu przypadkach meblem niezastąpionym.
Wraz z upływem lat zmieniał się image regału. Producenci próbowali bowiem dostosować go do panujących współcześnie trendów w urządzaniu wnętrz.
Tradycyjny regał to kilka segmentów, które można zestawiać dowolnie, w zależności od wielkości pokoju. Nic więc dziwnego, że tak uniwersalny mebel jeszcze dziś znajduje się w wielu domach. Można go bowiem spotkać i w salonie, jak też w malutkim pokoiku na stancji.
Mebel do każdego wnętrza
Produkowanie przez wiele lat niewielu wzorów prostych mebli doprowadziło do tego, że w mieszkaniach pojawiały się podobne meble. Wszystkie wykonane z płyt wiórowych oklejonych drewnopodobnym laminatem. Z czasem pokazały się w sklepach regały bardziej zróżnicowane, okazalsze, wykończone dębowym fornirem, na ogół bogato rzeźbione. Nie do każdego wnętrza, jednak one pasowały. Wymagały bowiem otoczenia w podobnym stylu.
Prosta forma
Rynek wymusił na producentach produkcję bardziej uniwersalnych mebli, prostszych w formie, pasujących do kilku pomieszczeń, np. biblioteki i sypialni, czy też dużego pokoju. Coraz popularniejsza staje się sprzedaż pojedynczych szafek lub półek, a nawet poszczególnych części (blatów, drzwiczek, szuflad), z których możemy złożyć taki regał, jaki nam najbardziej odpowiada. Mając do dyspozycji kilkadziesiąt różnych elementów, z różnymi rodzajami uchwytów możemy złożyć niepowtarzalny mebel.
Nadal modne
Odwiedzając lubelskie sklepy meblowe stwierdzić można, że pomimo modnych witryn, serwantek i komód nadal królują w nich regały. Obecnie dużym powodzeniem cieszą się regały zbudowane z segmentów o różnej wysokości, z przeszklonymi drzwiczkami i podświetlanymi półkami. Ale choć takie regały bardzo się różnią od prostych meblościanek, w gruncie rzeczy nadal powielają ten sam schemat: nieco głębsza część dolna z drzwiczkami lub szufladami, na której stoją węższe półki, często zamknięte drzwiczkami. W zależności od materiału, z jakiego zostały wykonane różnią się też ceną. Mogą bowiem kosztować od kilkuset do kilkutysięcy złotych.
Pomysłowość doceniana
Jeżeli natomiast lubimy majsterkować i mamy do tego odpowiednie narzędzia, to możemy spróbować sami zaprojektować i wykonać prosty regał. Możliwości są nieograniczone, wszystko zależy od naszej pomysłowości. Można mu nadać indywidualną formę plastyczną, choćby przez kontrastowe zestawienie kolorów i materiałów. Prosty regał nie musi mieć wcale drzwiczek, czy też oszkleń. Wystarczą oryginalnie połączone półki. Warto spróbować, zwłaszcza, że większość obecnie dostępnych w sklepach mebli nie należy do najtańszych. (e)