Baterie to praktycznie najważniejsza część instalacji wodnej w kuchni czy łazience.
Baterie możemy podzielić względu na sposób montażu na ścienne oraz sztorcowe, tak zwane stojące. Te pierwsze należy mocować bezpośrednio do rur, jeszcze przed nałożeniem glazury.
Z kolei baterie sztorcowe montuje się na blacie kuchennym lub na skraju zlewozmywaka. Są one bardzo łatwe w montażu i praktyczne, wyróżniają się również bogactwem wzorów.
Przed zakupem baterii koniecznie weźmy pod uwagę również usytuowanie zlewozmywaka w naszej kuchni. Do tych umiejscowionych przy ścianie idealnie sprawdzą się zarówno baterie ścienne, jak i stojące. Przy oknie oraz na "wyspie” najczęściej montuje się stojące, na przykład chowane, wyciągane lub składane.
Ważna jest także wylewka. Bardzo praktyczna jest bateria jednouchwytowa z wyciąganą wylewką, z wężem, z którego można korzystać nawet poza zlewozmywakiem. Wyposażone są one również w przycisk, który pozwala regulować strumień wody.
Natomiast wylewka pochylona pozwala na wygodne nalewania wody na przykład do wysokich naczyń. Warto pamiętać, że do zlewozmywaka dwukomorowego najlepiej wybrać wylewkę obrotową.
Do umywalek najczęściej montuje się baterie stojące, natomiast do wanny lub kabiny prysznicowej najpraktyczniejsze będą typu ściennego lub tak zwane podtynkowe.
Te ostatnie wyglądają bardzo efektownie, ponieważ na zewnątrz widoczna jest jedynie płytka montażowa do regulowania strumienia wody oraz wylewka i przełącznik. Reszta armatury ukryta jest w ścianie.
W kabinie prysznicowej zamiast tradycyjnej baterii coraz modniejszy staje się panel prysznicowy ze słuchawkami, dyszami oraz pokrętłami.
Coraz większą popularnością cieszą się baterie termostatyczne, które umożliwiają ustawienie określonej temperatury wody. Zapewniają przede wszystkim oszczędność i pełen komfort z jej użytkowania.
Zazwyczaj są one natryskowe, więc najczęściej montuje się je pod prysznicem. Innym typem baterii, które pozwolą nam zaoszczędzić wodę są również modele bezdotykowe. Wypuszczają one wodę, wtedy gdy podstawimy ręce pod wylewkę.
Ponadto wszystkie modele baterii jednouchwytowych umożliwiają szybsze ustawienie wody, dzięki czemu podczas regulowania zużywa się jej mniej.