Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

25 września 2002 r.
12:00
Edytuj ten wpis

Kolejna runda walki

0 0 A A


d Pozarządowe organizacje budowlane nie chcą zakończyć walki o utrzymanie 7 proc. stawki VAT w budownictwie. Uważają, że sprawa nie została jeszcze przesądzona.
Budowlane lobby skupiające organizacje pozarządowe domagają się zmiany stanowiska negocjacyjnego naszego kraju i zagwarantowania niższej, 7-proc. stawki tego podatku na wiele lat oraz uznania za budownictwo społeczne wszystkich form budownictwa mieszkaniowego jedno- i wielorodzinnego. Pozwoliłoby to na objęcie preferencyjną (zgodnie z prawem unijnym) zerową stawką VAT. Organizacje budowlane liczą na społeczne i polityczne poparcie swojego stanowiska. Uchwała taka została przyjęta przez Walny Zjazd Polskiego Stowarzyszenia Budowniczych Domów po zakończeniu wiosennej tury negocjacji z Unią Europejską, która została zakończona przyjęciem generalnie 22 proc. stawki VAT dla budownictwa z momentem wejścia Polski do Unii. Stanowisko PSBD poparły też m.in. Polski Związek Firm Developerskich, Federacja Pracodawców i Przedsiębiorców Przemysłu Budowlanego, Korporacja Przedsiębiorców Budowlanych Unibud, Krajowa Izba Budownictwa, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Firm Budowlano - Wykończeniowych, Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa, Zarząd Główny Stowarzyszenia Architektów Polskich.
Za utrzymaniem 7 – proc. stawki VAT przemawiają różne argumenty i każdy z nich ma swoje racje.
Zgodnie z unijnym prawem
Prawo wewnątrzunijne dopuszcza stosowanie obniżonych stawek, z czego korzysta wiele krajów należących do Unii (10 z 15 ). Wśród nich są kraje, których sytuacja gospodarcza jest o wiele lepsza od naszej. W gronie tym znalazły się Austria, Szwecja, Wielka Brytania, Hiszpania, Włochy czy Dania. Nasi sąsiedzi – Czesi wynegocjowali dla siebie 5 proc. VAT na budownictwo po wejściu do Unii. My natomiast z niepokojem obserwujemy to, co stało się z naszą branżą, która miała być lokomotywą gospodarki.
Finanse
Jak zapowiadają eksperci (specjalne ekspertyzy były robione dla poprzedniej ekipy rządowej i obecnej) wpływy do budżetu z tytułu podniesienia VAT zostaną zniwelowane przez wydatki . Grozi nam także rozbudowa szarej strefy w budownictwie wraz ze wszystkimi tego konsekwencjami, m.in. ukrywanie dochodów i brak wpływów do państwowej kasy z tytułu podatków.
Niedostępne mieszkania
Podwyższenie VAT spowoduje realną podwyżkę cen mieszkań i domów oraz spadek liczby budujących. Może to z kolei doprowadzić do bankructw przedsiębiorstw związanych z budownictwem i zwiększenia liczby osób pozostających bez pracy. Wielu Polaków już teraz nie stać na zakup mieszkania ze względu na niskie dochody. Po podwyżce ceny staną się po prostu nieosiągalne dla znacznej liczby polskich rodzin. Obecnie 1,5 mln z nich nie ma samodzielnych mieszkań.
Pertraktacje
Przedstawiciele rządu zapowiadają powrót do negocjacji i podejmowanie prób zmiany podatku VAT. Ma to nastąpić po akcesie Polski do grona „piętnastki”. Rozmowy mogą mieć jednak różny przebieg. Na razie nie mówi się dokładnie, co będzie przedmiotem negocjacji: czy rozmowy dotyczyć będą tylko okresu przejściowego na obniżoną stawkę, czy też wysokości tej stawki, która została już przesądzona. Wiele obaw i niepokojów budzi obecna polityka. Trudno określić czy przy wstąpieniu do Unii nastąpi generalna zmiana zasad, czy tylko będzie to odroczenie upadku polskiego budownictwa, a zwłaszcza mieszkaniówki? Jeśli ponowne negocjacje nie powiodą się to Polska, która ma największy deficyt mieszkaniowy wśród krajów kandydujących do Unii, będzie miała najbardziej restrykcyjny podatek w budownictwie. Urszula Kieller

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pozostałe informacje

zdjęcie ilustracyjne

Śmiertelny wypadek o świcie. Dostawczak najechał na kobietę

Do śmiertelnego wypadku doszło dzisiaj nad ranem na drodze krajowej 74 w miejscowości Gorajec - Zastawie.

Filip Luberecki jest podstawowym zawodnikiem reprezentacji Polski do lat 20

Motor Lublin chce przedłużyć kontrakt z Filipem Lubereckim

Filip Luberecki trafił do Motoru w zimie 2023 roku z Escoli Varsovia. 19-latek systematycznie robi postępy i nie ma co ukrywać, że na pewno przyciąga uwagę większych klubów. Jego umowa z lubelskim klubem obowiązuje do 31 grudnia 2025 roku. Żółto-biało-niebiescy od jakiegoś czasu chcą jednak kontrakt przedłużyć

Będzie mniej asfaltu w Parku Bronowickim. Wykonawca wybrany

Będzie mniej asfaltu w Parku Bronowickim. Wykonawca wybrany

Miasto wybrało przedsiębiorcę, który podejmie się rewitalizacji Parku Bronowickiego w Lublinie. Początkowo mówiło się, że inwestycja może pochłonąć około 14 mln zł. Okazuje się, że może być mniej. Park w nowej odsłonie ma być gotowy do końca maja 2026 roku.

Siedziba rejonu w Radzyniu

Czy powtórzy się historia sprzed dekady? Pracownicy rejonu PGE zaniepokojeni

Czy historia z 2012 roku się powtórzy i PGE Dystrybucja zamknie placówkę w Radzyniu Podlaskim? Takie obawy mają pracownicy, którzy zwrócili się o pomoc do posłanki Małgorzaty Gromadzkiej (PO).

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM
koncert
29 listopada 2024, 18:00

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM

Projekt Volodia zrodził się z fascynacji twórczością Włodzimierza Wysockiego. Sprawcą powołania tego projektu jest Janusz Kasprowicz muzyk, aranżer, twórca i dyrektor artystyczny pierwszego w Polsce cyklicznego festiwalu poświęconego twórczości Wysockiego „Wołodia pod Szczelińcem”. Pieśni Wysockiego będzie można wysłuchać w piątkowy wieczór w Domu Kultury LSM.

W tym momencie nie ma możliwości zdobycia dofinansowania na budowę mieszkań komunalnych, więc miasto przekażę działkę Towarzystwu Budownictwa Społecznego, które ma szanse uzyskać preferencyjny kredyt i postawić blok z 48 mieszkaniami społecznymi

Rada jest na tak. TBS dostaje działkę i gotowy projekt

Nie mieszkania komunalne, jak pierwotnie zakładano, ale społeczne, należące do TBS powstaną najprawdopodobniej przy ul. Sikorskiego. Rada Miasta Zamość dała w poniedziałek zgodę na to, by miejskiej spółce przekazać działkę oraz przygotowaną wcześniej pełną dokumentację.

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree
koncert
29 listopada 2024, 19:31

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree

Zenek Kupatasa na każdym koncercie idzie ostro w pogo. Już w piątek wystąpi w Kultowej Klubokawiarni. Piątkowy wieczór zapowiada się nad wyraz energetycznie ponieważ publiczność Kultowej Klubokawiarni rozrusza lubelski zespół Dr Gree.

Zdjęcie z II Forum Kultury Studenckiej
MAGAZYN

Od buntu po nowoczesność. Jak zmieniała się kultura studencka?

Rozkwit kultury studenckiej przypada na ok. 50 lat temu. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło i nie chodzi tylko o młodzież, ale również o rozwiązania systemowe.

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Chlorowanie wodociągu czerpiącego wodę z ujęcia w Gołębiu w gminie Puławy przyniosło skutek. Ilość groźnych dla zdrowia bakterii spadła do bezpiecznego poziomu. Sanepid warunkowo pozwolił na korzystanie z wody. Ale przed spożyciem warto ją przegotować.

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji
Nasza interwencja
galeria

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji

Wracamy do tematu pękających ścian i ugięć stropu w bloku przy ul. Wędrownej w Lublinie. Mieszkaniec bezskutecznie próbuje wyegzekwować od dewelopera naprawę, a Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego miasta Lublin zapowiada kontrolę.

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba

Gośćmi programu (Nie)Wyparzona Gęba byli członkowie zespołu Łydka Grubasa: Bartosz „Hipis” Krusznicki, Artur „Carlos” Wszeborowski oraz Dominik „Długi” Skwarczyński. Zapytaliśmy ich o początki zespołu, o to czy sądzili że Rapapara stanie się hitem, o współpracę z Kwiatem Jabłoni oraz o ciekawostki backstagowe.

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę
Zamość
galeria

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę

Już nie major Piotr Grabczak, ale kpt. Robert Ząbek jest zastępcą dyrektora Zakładu Karnego w Zamościu. To kolejna kadrowa zmiana w służbie więziennej, jaka zaszła w ostatnim czasie. A wszystko to po ucieczce groźnego przestępcy.

Grudniowy Jarmark Świąteczny w Zamościu ma już 10-letnią tradycję. Podczas wydarzenia odbywają się występy artystyczne, ale również handel. W minionych latach na straganach można było kupować najróżniejsze przedmioty, również rękodzieło

Świąteczny jarmark już wkrótce. Więcej rękodzieła, mniej „chińszczyzny”

Nie tylko handlowcy, których stać na opłatę za stoisko, ale być może również lokalni artyści i rękodzielnicy będą mieli dla siebie miejsce na grudniowym Jarmarku Świątecznym w Zamościu. Prezydent rozważa udostępnienie dla tej grupy specjalnego namiotu.

Pociąg, który miał dotrzeć do Lublina został dość poważnie uszkodzony

Ciężarówka wjechała pod pociąg do Lublina. Jest kilka osób rannych

Siedem osób zostało rannych w wypadku, jaki dzisiaj wczesnym popołudniem wydarzył się niedaleko Sochaczewa. Pod pociąg, który miał dotrzeć do Lublina, wjechała ciężarówka.

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości
galeria

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości

Jak znaleźć pracę, praktyki lub zmienić ścieżkę zawodową? Z pomocą przyszło 40 wystawców, a w tym lubelskie firmy i instytucje.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium