Luźna zabudowa to często nawiązanie do kuchni rosyjskiej z ograniczoną ilością sprzętów i mnogością dekoracyjnych dodatków. To również wspomnienie z dzieciństwa, bo meblami modułowymi wyróżniały się kuchnie tradycyjne. Ale też efekt znudzenia obowiązującą już jakiś czas zabudową od podłogi do sufitu, zupełnie " bez oddechu”, męczącą kolorem i połyskiem. W "luźnej” kuchni nie drażni fartuch powieszony na ścianie czy też mebel z innego kompletu. Daje ona poczucie swobody, jest pogodna - niezależnie od charakteru sprzętów.
Czy się wyróżnia
Jej metraż, wbrew pozorom, nie ma większego znaczenia, choćby dlatego, że każdy sprzęt wchodzący w skład kompletu mebli ma swoja cenę i można go kupić osobno. Znaczenie ma konstrukcja mebli, dzięki której nie muszą one tworzyć ciągu. Poszczególne szafki mają nie tylko odrębne fronty, ale też "swój” blat, tył i boki. Do montażu takich mebli nie potrzeba fachowca. Wykonuje się je zarówno z płyty, jak i z drewna i w każdym przypadku starannie wykańcza (zarówno fronty, jak również boki i tyły). Dzięki temu bez problemu możemy je dowolnie usta-wiać czy wieszać.
Mimo to, jak każdy rodzaj zabudowy, także "luźna kuchnia” ma swoich zwolenników i zago-rzałych przeciwników. Pierwsi widzą w niej plusy, inni znajdują pewne minusy. (e)
Zalety
* Możliwość komponowania z modułów niczym z klocków ciekawej przestrzennie i funkcjo-nalnej "architektury kuchni”.
* Wykorzystanie ściany - tak koloru, jak i pokrycia - jako tła dla ekspozycji sprzętów.
* Sposobność wygospodarowania zakamarków na różnego rodzaju kosze, skrzynki, itp.
* Poszczególne meble mogą stać samodzielnie również w innych pomieszczeniach.
Wady
* Nogi mebli (lub kółka) utrudniają zmywanie posadzki.
* Dużo więcej odrębnych płaszczyzn do mycia.
* Konieczność wypoziomowania podłogi (wszelkie nierówności sprawiają, że sprzęty stoją nie-stabilnie).
* Mniejsza pojemność szafek modułowych w porównaniu z szafkami w pełnej zabudowie.
* Więcej nie wykorzystanego, czyli zmarnowanego miejsca