– Warto wiedzieć, że gonty bitumiczne od lat cieszą się dużą popularnością w Kanadzie i USA. U nas także mają swoich zwolenników. Za ich stosowaniem przemawiają właściwości. Są one bardzo żywotne, trwałe i ekologiczne. Pokrycie to w przeciwieństwie do blachy nie przyjmuje i nie oddaje szybko ciepła. Jest przyjazne, ciche, tłumi odgłosy padającego deszczu.
Ważna cechą bitumicznych gontów jest łatwość ich zakupów. Sprzedawcy wystarczy tylko podać metraż dachu, kolor i kształt. Nie ma potrzeby, jak w przypadku innych pokryć kosztorysowania, obliczania ilości materiału. Przyspiesza to i obniża koszt robót dekarskich.
W przeciwieństwie do dachówki ceramicznej, cementowej lub blachodachówek gonty są bardzo oszczędne. Przy ich montażu i obróbkach prawie nie ma odpadów. Ponadto można je dowolnie formować a także układać na płaszczyznach pionowych. Są to bardzo łatwe i nie wymagające żadnych specjalistycznych narzędzi prace. Po położeniu następuje samoczynny proces wulkanizacji, dzięki któremu gont na trwałe zespala się z podłożem.
Pokrycie bitumiczne wymaga pełnego odeskowania lub położenie płyty OSB. Na deskach po wcześniejszym zamocowaniu papy podkładowej należy kłaść gonty lepszej jakości, natomiast nieco gorszej na płytę. Specyfika tego pokrycia sprawia, że nie jest ono lekkie, natomiast daje w zamian dobrą izolację termiczną i akustyczną.
Gonty układa się od dołu, czyli okapu na zakładkę. Można to robić samemu. Natomiast przy obróbkach wokół otworów, kalenicy, komina potrzebne jest doświadczenie. Przy prawidłowym montażu oraz z zachowaniem odpowiedniej wentylacji, dach jest całkowicie szczelny i może być eksploatowany przez kilka dziesiątków lat.
Walory estetyczne gontów bitumicznych podnosi paleta barw, z której możemy wybrać najbardziej odpowiednią dla danego budynku. Również efektownie wygląda bazaltowa posypka, jaką często mają te pokrycia oraz kształty nadane im przez producenta.
Ważna cechą tego dachu jest możliwość położenia w trakcie remontu, każdego innego pokrycia bez potrzeby usuwania starego, co przyczynia się do polepszenia izolacji. (zk)