Przede wszystkim należy wybrać wielkość kafelków. W małej łazience korzystniej będą wy-glądać płytki o stałych modułach i niewielkich formatach. Można też zastosować dwa formaty: większe płytki zbudują pierwszy plan, mniejsze mogą pogłębić wrażenie przestrzeni. Bardzo istotna jest kolorystyka. Dobierając kafelki powinniśmy pamiętać, że jasne i zimne kolory po-większają optycznie pomieszczenie, a ciemne pomniejszają. Podobnie, jak ciepłe barwy, które stwarzają wrażenie przybliżania się ścian.
Im więcej elementów dekoracyjnych, wzorzystych listew i kontrastowych w barwach dodatków tym, mniejsze wydaje się pomieszczenie. Dlatego decydując się na glazurę w małej łazience dobierzmy raczej płytki o stonowanych barwach i dyskretnym wzorku. Spoiny powinny być zbliżone kolorem do płytek.
Bardzo często stosujemy w łazienkach dwa kontrastowe kolory płytek: kremowe i brązowe, czy białe i grafitowe. Sposób ich rozmieszczenia powinniśmy dokładnie rozplanować, ponieważ efekty mogą okazać się odwrotne od zamierzeń. Ciemne poprzeczne, pasy na podłodze poszerza-ją, ale i skracają optycznie pomieszczenie. Odwrotny efekt da ułożenie na podłodze pasów po-dłużnych. Jeżeli natomiast chcemy obniżyć i poszerzyć łazienkę – warto pokusić się o ułożenie na tylnej ścianie poziomych pasów. Pionowe dadzą złudzenie zwężenia i podwyższenia.
Jeżeli ciemne kafelki położymy na bocznych ścianach – łazienka wydawać się będzie wyższa i dłuższa. Zupełnie maleńką łazienkę można powiększyć stosując wyłącznie białe (jasne) kafelki bez wyraźnych wzorów. Pamiętać trzeba, że duże wzory przykuwają uwagę, powodując równo-cześnie wrażenie ciasnoty.
Specjaliści twierdzą, że wchodząc do pomieszczenia w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na podłogę, później na ściany, a dopiero na końcu kierujemy wzrok na sufit. Jeżeli chcemy od-wrócić uwagę od niedoskonałości sufitu (skosy, rury, załamania ścian), możemy na wysokości oczu zastosować akcent w postaci pasa dekoracyjnego. Wiedząc to wszystko możemy poprawić to czego na pozór nie da się skorygować: szerokość, głębię i wysokość pomieszczenia. Warto w swoich łazienkach, popróbować i poprzymierzać różne rozwiązania, zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego koloru i wielkości płytek. To może nas uchronić przed zakupem niewłaściwej glazury. (elle)