Polska zaliczana jest do unijnych liderów pod względem poprawy efektywności wykorzystania energii dla celów mieszkaniowych.
Jest ona przede wszystkim wykorzystywana do ogrzewania (71 proc. wszystkich mieszkaniowych potrzeb energetycznych). Taka sytuacja jest spowodowana słabą termoizolacyjnością polskich domów i mieszkań.
Wysokie zapotrzebowanie na energię do ogrzewania nieruchomości w Polsce dotyczy zwłaszcza starych, ponad 50-letnich budynków oraz nieocieplanych bloków, wzniesionych w latach70. z tzw. wielkiej płyty.
W przeszłości wymagania w zakresie ochrony cieplnej budynków były bowiem bardzo liberalne, a technologie energooszczędnego budownictwa praktycznie niedostępne. Dlatego jeszcze w latach 90. energochłonność ogrzewania nieruchomości w Polsce należała do najwyższych w Europie.
Dziś Polska zaliczana jest do unijnych liderów w zakresie poprawy efektywności wykorzystania energii do ogrzewania mieszkań. Spowodowane jest to przede wszystkim wprowadzeniem energooszczędnych technologii budowlanych i rosnącym zapotrzebowaniem na ciepłe, tanie w eksploatacji domy i mieszkania.
Mimo podjętych działań nadal zostało jeszcze sporo do zrobienia. Energochłonność ogrzewania w Polsce jest bowiem wciąż znacząco wyższa od najlepszych wskaźników europejskich – np. ponad dwukrotnie wyższa niż w Holandii.
Kosztowne straty ciepła można skutecznie zmniejszyć, budując energooszczędnie nowe domy i wykorzystując każdy remont istniejącego budynku, jako dobrą okazję do jego termomodernizacji.
Źródło: ROCKWOOL Polska